Recenzje - Kino

Znachor - recenzja

2023-09-28 09:52:48

Na platformie Netflix jest już film „Znachor” – nowa ekranizacja kultowej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem. Tym razem to Leszek Lichota wcielił się w szanowanego, bardzo zdolnego chirurga z poczuciem misji, który w dramatycznych okolicznościach traci nie tylko pamięć, ale też całe dotychczasowe życie. 15 lat później, profesor Rafał Wilczur, zapomniany i biedny, przedstawiający się jako Antoni Kosiba, trafia do wioski, gdzie pełni rolę tytułowego znachora i nieoczekiwanie dostaje od losu drugą szansę. Pytanie tylko, czy człowiek, który sam już nie wie czego szuka, zdoła odnaleźć spokój i szczęście?

Znachor film 2023

Jaki jest nowy "Znachor" na Netflix?

„Znachor” to kolejny polski projekt serwisu Netflix, tym razem sięgający bardzo ambitnie i odważnie, bo po klasyczne dzieło, zarówno literackie co filmowe. Oczywiście, nowa wersja nie ma szans dorównać filmowej adaptacji z 1981 roku, a widzowie, pamiętający kreację Jerzego Bińczyckiego albo wcale nie będą chcieli jej oglądać, albo wzruszą ramionami z poczuciem niepotrzebnego odnawiania „Znachora”.

Tymczasem, bez wchodzenia w zestawienie porównawcze, trzeba przyznać, że ekranizacja w reżyserii Michała Gazdy jest całkiem niezła. Poziom produkcyjny jest wysoki, zdjęcia naprawdę ładne, a folkowa muzyka wprowadza nas w klimat wsi. Problem jest tu jednak taki, że trudno określić choćby faktyczny czas akcji, bo „Znachor” z Netflix to trochę pomieszanie z poplątaniem. Zaprezentowana wieś jest mało wiarygodna, zauważalnie hermetyczna i sztuczna. Mowa bohaterów nie ma w sobie wiele z ówczesnej gwary, a idealne, asfaltowe drogi gryzą się z jeżdżącymi po nich końmi i samochodami z epoki.

Dobre momenty i kilka wpadek

Aktorstwo jest także nierówne. Leszek Lichota w głównej roli jest przekonujący i wiarygodny, ale nie jest to wybitna, wiekopomna kreacja. Zdecydowanie słabiej wypadają młodzi. Maria Kowalska wypada tu jak chaotyczna, niemająca pojęcia czego chce, postępująca irracjonalnie dziewczyna, a  Ignacy Liss (z wyglądu polski Ezra Miller) to też charakterologiczne pomieszanie z poplątaniem, bohater z nagłą przemianą, w którą trudno uwierzyć. Anna Szymańczyk, Izabela Kuna czy Artur Barciś mają znikome role i nikt nie jest tu godny szczególnych pochwał.

Natomiast nowy „Znachor” bywa filmem naprawdę emocjonującym, chwytającym za gardło w najmniej oczekiwanych momentach. Jest tu kilka świetnych, klimatycznych scen, kiedy zapominamy o głupotach fabularnych (dlaczego główny bohater sam prosi się o więzienie? – nikt nie zbudował tego stanu postaci) i całkowicie oddajemy się ekranowym wydarzeniom.

Jednak i tutaj musimy doszukać się braku konsekwencji, bo tzw. mocne sceny często są związane z działalnością medyczną protagonisty i operacjami, jakie wykonuje. Oczywiście, że nie jest to „Ostry dyżur” czy „Doktor House”, ale brakuje jednak dłuższych scen operacji, większej ilości interwencji oraz faktycznego pokazania talentu profesora z amnezją. Ostatecznie Netflix ma „Znachora”, którego warto sprawdzić. Jakości jest tu wiele, ale nie uniknięto zauważalnych potknięć.

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz

Polecamy zobaczyć też: Leszek Lichota i inne gwiazdy na premierze filmu "Znachor" [FOTO]

fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: film, 2023, Netflix, ocena, opinia

Znachor - zdjęcia z premiery (11)

Znachor - zdjęcia z premiery  - Zdjęcie nr 1
Znachor - zdjęcia z premiery  - Zdjęcie nr 2
Znachor - zdjęcia z premiery  - Zdjęcie nr 3
Znachor - zdjęcia z premiery  - Zdjęcie nr 4
Znachor - zdjęcia z premiery  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Joaquin Phoenix, Napoleon
Napoleon - recenzja

Joaquin Phoenix w filmie Ridleya Scotta. Czy to udane dzieło?

Noc Dziękczynienia
Noc Dziękczynienia - recenzja

Czy slasher, który reżyserował Eli Roth ma szansę powtórzyć sukces "Krzyku"?

Niewierni w ParyÅźu
Niewierni w Paryżu - recenzja

Woody Allen powraca z klasyczną dla siebie historią.

Polecamy
Candyman (2020)
Candyman - recenzja

Jordan Peele i Nia DaCosta odświeżają legendę o mordercy, którego można przywołać, patrząc w lustro.

Imperium światła
Imperium światła - recenzja

Jaki jest nowy film reżysera "1917" i "Skyfall"?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Joaquin Phoenix, Napoleon
Napoleon - recenzja

Joaquin Phoenix w filmie Ridleya Scotta. Czy to udane dzieło?

Noc Dziękczynienia
Noc Dziękczynienia - recenzja

Czy slasher, który reżyserował Eli Roth ma szansę powtórzyć sukces "Krzyku"?

Popularne