Recenzje - Kino

Zakonnica - recenzja

2018-09-10 09:42:40

Film „Zakonnica” to kolejny horror z uniwersum „Obecności”. Wydarzenia w nim zaprezentowane skupiają się na tytułowej, upiornej zakonnicy, która przeraziła niejednego widza, podczas seansu „Obecności 2”. Czy film grozy, skupiony wokół niej jest solidnym straszakiem? Przeczytaj recenzję!

Zakonnica - film 2018

Akcja filmu rozgrywa się przed pozostałymi filmami z serii. Twórcy przenoszą nas do roku 1952, do ponurej rumuńskiej wioski i pobliskiego opactwa. To właśnie tam znajduje się antyczny klasztor, a zakonnice w nim mieszkające, od lat starają się utrzymać w ryzach zło pochodzące od demonicznej zjawy, która przybiera postać jednej z nich, lecz jak wiadomo, nie ma w niej niczego co dobre.

Do tego miejsca (po nieco zbyt długim wstępie) docierają nasi bohaterowie, by zbadać sprawę samobójczej śmierci pewnej zakonnicy. Jest wśród nich młoda duchowna (jeszcze przed ślubami), doświadczony ksiądz (posłany przez Watykan) i przewodnik z wioski (francuski bawidamek). Ten ostatni robi jedynie za przewodnika, lecz naturalnie jego rola w pewnym momencie okaże się kluczowa. Natomiast całość opowieści skupia się na dwójce duchownych (dziewczyna i ksiądz), którzy goszcząc w murach skąpanego w nocy klasztoru, będą musieli stawić czoła siłom nadprzyrodzonym ze złą zakonnicą na czele.

Wielką zaletą „Zakonnicy” jest już sama lokacja. Umiejscowienie akcji w ciemnym budynku z licznymi, ciasnymi korytarzami, podejrzanymi salami i kapliczkami było strzałem w dziesiątkę. Niezwykle klimatyczny jest też pobliski lasek i cmentarz, który się tam znajduje. Realizacja scen grozy w takich miejscach jest niemal naturalnie prosta i trzeba przyznać, że twórcom nie raz udało się stworzyć świetną podbudowę pod klasyczne patenty typu jump-scare.

Co więcej, nieźle wykorzystana jest sama postać upiornej zakonnicy, która w swoim czarno-białym habicie, wyłania się z mroku za plecami danej postaci. Trzeba jednak zaznaczyć, że w ciągu całego seansu nie zaprezentowano ani jednej tak mocnej sceny z jej udziałem, jak ta z obrazem w „Obecności 2”. Kilkukrotnie widzimy ciekawe pomysły, które mają wzbudzać w nas strach, ale nie ma tu czegoś co faktycznie zapadałoby w pamięć.

Twórcom znacznie lepiej wychodzi budowanie napięcia i niepokoju niż wieńczące je, wyskakujące nagle straszydło. Gdy tylko przestają działać na naszą wyobraźnię, a zaczynają łopatologicznie wszystko prezentować, film traci na klimacie i na jakości. Jest tu też sporo przestojów, w których niewiele się dzieje.

Na koniec dostajemy oczywiście twist fabularny, który potrafi zaskoczyć, ale też nie wzbudza wyjątkowo silnych emocji. Pozostawiono pewną furtkę względem dalszych losów postaci i jeśli „Zakonnica” odniesie kasowy sukces, być może doczekamy się kolejnego horroru z tej serii, który jeszcze bardziej wzbogaci już całkiem ciekawe uniwersum.

„Zakonnica” to horror, który jest raczej prosty i klarowny fabularnie, a wystraszyć stara się nas na klasyczne sposoby. Mimo to, wielu widzów wystraszy i zaskoczy. To nie będzie najbardziej przerażający seans w waszym życiu, ale zdecydowanie produkcja ta warta jest sprawdzenia, szczególnie jeśli nie chodzicie co niedzielę do kościoła.

Michał Derkacz

Zakonnica, reż. Corin Hardy, prod. USA, czas trwania 96 min, dystr. Warner Bros. Entertainment Polska, polska premiera 7 września 2018

Film zobaczyłem w kinie Cinema City Wroclavia.


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, horror, ocena, opinia, wrażenia, 2018

Zakonnica - zdjęcia z filmu (16)

Zakonnica - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Zakonnica - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Zakonnica - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Zakonnica - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Zakonnica - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Oceniamy najnowszy film anime w reÅźyserii Mamoru Hosody.
Mirai - recenzja

Oceniamy najnowszy film anime w reżyserii Mamoru Hosody.

Oceniamy najnowszy film w reÅźyserii Roberta Rodrigueza.
Alita: Battle Angel - recenzja przedpremierowa

Oceniamy najnowszy film w reżyserii Roberta Rodrigueza.

Planeta Singli 3
Planeta Singli 3 - recenzja

A gdyby tak "Wesele" Smarzowskiego było komedią romantyczną?

Polecamy
Kryptonim U.N.C.L.E. - klasyczne zderzenie światów [RECENZJA]
Kryptonim U.N.C.L.E. - klasyczne zderzenie światów [RECENZJA]

Gdy agenci CIA i KGB muszą współpracować, możemy być pewni, że wyniknie z tego wiele ciekawych sytuacji, a choć motyw ten jest oklepany, Guy Ritchie realizuje go doskonale. "Kryptonim U.N.C.L.E." to taki Bond do kwadratu. Przeczytaj recenzję!

50 twarzy Greya i wszystkie jego zabawki [RECENZJA]
50 twarzy Greya i wszystkie jego zabawki [RECENZJA]

Wibratory, pejcze, liny i kajdanki bez futerka. To wszystko oferuje pan Grey w swoim pokoiku zabaw. Ale czy będziemy bawić się z nim równie dobrze jak niewinna Anastasia? Przeczytaj recenzję!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Oceniamy najnowszy film anime w reÅźyserii Mamoru Hosody.
Mirai - recenzja

Oceniamy najnowszy film anime w reżyserii Mamoru Hosody.

Oceniamy najnowszy film w reÅźyserii Roberta Rodrigueza.
Alita: Battle Angel - recenzja przedpremierowa

Oceniamy najnowszy film w reżyserii Roberta Rodrigueza.