Recenzje - Kino

Zabawa w wojnę

2008-03-04 10:02:45
 Charlie Wilson jest nadzwyczaj ciekawym człowiekiem. Czy kocha śpiew, w filmie nie wyszczególniono. Za to wino i kobiety – na pewno.


Będąc jedną z najbogatszych oraz najbardziej wpływowych kobiet w Teksasie - Joanne Herring, postanawia zrobić coś dla afgańskich wojowników walczących z sowietami o wolność. W tym celu kontaktuje się z kongresmanem Wilsonem. Wybór zdaje się być początkowo chybiony, bowiem mężczyzna w kręgach politycznych słynie z zamiłowania do atrakcyjnych kobiet i alkoholu.

Mimo to Charlie z wrodzonym tylko sobie wdziękiem i umiejętnościami dyplomatycznymi wraz z nerwowym agentem CIA - Gustem starają się dokonać czegoś niemożliwego. Pozyskać pieniądze na broń i żywność dla Mudżahedinów. W tym celu zawiązują niezwykły układ pomiędzy Pakistańczykami, Izraelitami, Egipcjanami oraz innymi bardziej lub mniej wpływowymi ludźmi. Ku zaskoczeniu wszystkich ten przysłowiowy „domek z kart” trzyma się całkiem nieźle, a cel, jaki przyświecał jego organizatorom, zostaje zrealizowany. Być może opowieść o kongresmanie nigdy nie trafiłaby na ekrany kin, gdyby nie program „60 minutes”, w którym znany dziennikarz George Crile w 1988 roku ujawnił tajną działalność Wilsona. To właśnie on napisał powieść, która okazała się punktem wyjściowym do powstania filmu.
Pisać było o czym… handlarze bronią, CIA, wpływowy kongresman i agent greckiego pochodzenia. Książka ujrzała światło dzienne w 2003 roku i niemal z miejsca zainteresowało się nią Hollywood. Scenarzysta odpowiedzialny za adaptację dla uwiarygodnienia swojej pracy spotykał się z Crile oraz Charlie Wilsonem, pozyskując często od tego drugiego informacje najbardziej osobiste.

Reżyserem został Mike Nicholas. Świetnie ogląda się Philipa Seymura Hoffmana jako zupełnie nietypowego szpiega - Gust’a Avrakotos’a. Pomimo że gra postać bardzo kontrowersyjną, to łatwo go polubić. Dynamiczny i z niewyparzonym językiem, sieje spustoszenie lepiej niż armia sowiecka. Podczas oglądania dwójki głównych bohaterów, choć poradzili sobie całkiem nieźle, miałam dziwne wrażenie, że Julia Roberts (jako Joanne Herring) powinna Tom’owi Hanks’owi (jako Charlie Wilson) oddać odrobinę swojej umiejętności grania osoby wokół której bezwiednie unosi się duch prowokacji. Hanks mimo tworzenia charakteru osoby o skłonnościach do łatwego życia, pięknych kobiet i alkoholu, zdaje się być zbyt grzeczny.
Film jest przeznaczony dla specyficznej widowni. Głównie dla miłośników historii, Ameryki i zwolenników intelektualnego wysiłku w kinie. Część uzna go za zbyt wymagający, a może nawet nudny. W końcu fabułę napisało samo życie, które nie zawsze jest niezwykle barwne i ciekawe. Momentami może przytłoczyć nadmiar informacji z zakresu polityki konfliktu sowiecko-afgańskiego i udziału w tym wszystkim USA. Idąc do kina na „Wojnę…” należy pamiętać, że będziemy oglądać film o człowieku, który potrafił zrobić więcej niż nie jeden ważniak z amerykańskiego rządu.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości :

Słowa kluczowe: recenzja, zabawa w wojnę, wojna Charliego Wilsona, Tom Hanks, Julia Roberts filmy kino nowości film
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Polecamy
Żeby nie było śladÃłw
Żeby nie było śladów - recenzja

Polski kandydat do Oscara już w kinach! Czy film Jana P. Matuszyńskiego jest aż tak dobry?

Operacja Overlord
Operacja Overlord - recenzja

Amerykańscy spadochroniarze i nazistowskie eksperymenty w krwawym filmie akcji. Czy warto zobaczyć?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!