Recenzje - Kino

Operacja Overlord - recenzja

2018-12-03 10:26:19

„Operacja Overlord” to produkcja, która zapowiadała się dość niepozornie. Zwiastun zapowiadał bezmyślną jatkę z zombie-podobnymi mutantami, a brak gwiazd w obsadzie nie pomagał w promocji.  Tymczasem, okazuje się, że niedoświadczony Julius Avery wyreżyserował bardzo udany film, który dostarcza ogrom rozrywki i emocji.

Operacja Overlord

„Operacja Overlord” zaczyna się od rewelacyjnej sekwencji inwazji spadochronowej, poprzedzającej D-Day. To właśnie wtedy poznajemy grupę kilku amerykańskich żołnierzy – głównych bohaterów tej historii, dla których skok z palącego się samolotu stanowi jedynie początek arcytrudnej misji na terytorium wroga.

Miejsce akcji już samo w sobie buduje nam niezły klimat, rodem z serii gier wideo – Wolfenstein. Jest mroczny las, jest złowrogi zamek we mgle, jest wiejskie, okupowane przez nazistów miasteczko i oczywiście tajne, podziemne laboratorium, gdzie hitlerowscy naukowcy przeprowadzają eksperymenty na cywilach.

Nasi wojacy szybko poznają zaradną Francuzkę – Chloe, która okazuje się bardzo pomocna w wykonaniu zarówno pierwotnej misji amerykańskich żołnierzy (wysadzenie wieży z nadajnikiem), jak i zniszczyć placówkę, w której produkuje się serum zamieniające zwykłych ludzi w niemal nieśmiertelnych mutantów.

Tak, „Operacja Overlord” to film wojenny, brutalny horror i pełne akcji science-fiction w jednym. Całość jest zrealizowana zupełnie na serio, przez co nie uświadczymy wielu zabawnych scenek czy tekstów, ale to dobry zabieg. Twórcy są bowiem konsekwentni w utrzymywaniu poważnego tonu w wątku typowo wojennym, gdzie Niemcy okupujący wioskę wykorzystują cywilów, robiąc na nich chore eksperymenty.

Emocji dostarcza za to cała masa efektownych scen, w których bohaterowie starają się infiltrować laboratorium, uwalniać pojmanych ludzi i (w finale) – stoczyć ostateczne stracie z głównym antagonistą filmu – dowódcą Wafnerem. Na każdym kroku widać tu starania twórców, by zarówno zdjęcia, muzyka jak i efekty specjalne stały na jak najwyższym poziomie. Nie ma tu niczego, co sprawiałoby wrażenie taniego, B-klasowego zapychacza kinowego repertuaru.

Fajnie wypada także obsada, która choć mało znana, to sprawdza się w tej konwencji idealnie. Na pochwały zasługują zwłaszcza Jovan Adepo (główna rola) i Mathilde Ollivier (Chloe). Patrząc na nich aż chce się czekać na kolejne produkcje z ich udziałem. „Operacja Overlord” to nie jest jakieś wybitne kino, ale zdecydowanie spełnia swe zadanie jeśli mamy ochotę na zobaczenie mało wymagającego, ale solidnie zrealizowanego seansu w klimatach wojennego Sci-Fi.

Michał Derkacz

Operacja Overlord, reż. Julius Avery, prod. USA, czas trwania 109 min, dystr. United International Pictures, polska premiera 30 listopada 2018


fot. Peter Mountain/materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, horror, opinia, ocena, 2018

Operacja Overlord - zdjęcia z filmu (15)

Operacja Overlord - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Operacja Overlord - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Operacja Overlord - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Operacja Overlord - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Operacja Overlord - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Oceniamy najnowszy film anime w reÅźyserii Mamoru Hosody.
Mirai - recenzja

Oceniamy najnowszy film anime w reżyserii Mamoru Hosody.

Oceniamy najnowszy film w reÅźyserii Roberta Rodrigueza.
Alita: Battle Angel - recenzja przedpremierowa

Oceniamy najnowszy film w reżyserii Roberta Rodrigueza.

Planeta Singli 3
Planeta Singli 3 - recenzja

A gdyby tak "Wesele" Smarzowskiego było komedią romantyczną?

Polecamy
Teraz twoją kobietą jest korporacja (recenzja)
Teraz twoją kobietą jest korporacja (recenzja)

Fabułę filmu można streścić w jednym równoważniku zdania: sodoma i gomora na firmowym wyjeździe integracyjnym. Więcej nie warto się na ten temat rozpisywać.

Nie porywający, ale przyzwoity
Nie porywający, ale przyzwoity

Wielu film w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego „Miasto z morza" rozczarował. Po premierze filmu przeważały głosy, że jest to kino słabe, któremu brakuje zaangażowania i wyrazu.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Oceniamy najnowszy film anime w reÅźyserii Mamoru Hosody.
Mirai - recenzja

Oceniamy najnowszy film anime w reżyserii Mamoru Hosody.

Oceniamy najnowszy film w reÅźyserii Roberta Rodrigueza.
Alita: Battle Angel - recenzja przedpremierowa

Oceniamy najnowszy film w reżyserii Roberta Rodrigueza.