Recenzje - Kino

Operacja Overlord - recenzja

2018-12-03 10:26:19

„Operacja Overlord” to produkcja, która zapowiadała się dość niepozornie. Zwiastun zapowiadał bezmyślną jatkę z zombie-podobnymi mutantami, a brak gwiazd w obsadzie nie pomagał w promocji.  Tymczasem, okazuje się, że niedoświadczony Julius Avery wyreżyserował bardzo udany film, który dostarcza ogrom rozrywki i emocji.

Operacja Overlord

„Operacja Overlord” zaczyna się od rewelacyjnej sekwencji inwazji spadochronowej, poprzedzającej D-Day. To właśnie wtedy poznajemy grupę kilku amerykańskich żołnierzy – głównych bohaterów tej historii, dla których skok z palącego się samolotu stanowi jedynie początek arcytrudnej misji na terytorium wroga.

Miejsce akcji już samo w sobie buduje nam niezły klimat, rodem z serii gier wideo – Wolfenstein. Jest mroczny las, jest złowrogi zamek we mgle, jest wiejskie, okupowane przez nazistów miasteczko i oczywiście tajne, podziemne laboratorium, gdzie hitlerowscy naukowcy przeprowadzają eksperymenty na cywilach.

Nasi wojacy szybko poznają zaradną Francuzkę – Chloe, która okazuje się bardzo pomocna w wykonaniu zarówno pierwotnej misji amerykańskich żołnierzy (wysadzenie wieży z nadajnikiem), jak i zniszczyć placówkę, w której produkuje się serum zamieniające zwykłych ludzi w niemal nieśmiertelnych mutantów.

Tak, „Operacja Overlord” to film wojenny, brutalny horror i pełne akcji science-fiction w jednym. Całość jest zrealizowana zupełnie na serio, przez co nie uświadczymy wielu zabawnych scenek czy tekstów, ale to dobry zabieg. Twórcy są bowiem konsekwentni w utrzymywaniu poważnego tonu w wątku typowo wojennym, gdzie Niemcy okupujący wioskę wykorzystują cywilów, robiąc na nich chore eksperymenty.

Emocji dostarcza za to cała masa efektownych scen, w których bohaterowie starają się infiltrować laboratorium, uwalniać pojmanych ludzi i (w finale) – stoczyć ostateczne stracie z głównym antagonistą filmu – dowódcą Wafnerem. Na każdym kroku widać tu starania twórców, by zarówno zdjęcia, muzyka jak i efekty specjalne stały na jak najwyższym poziomie. Nie ma tu niczego, co sprawiałoby wrażenie taniego, B-klasowego zapychacza kinowego repertuaru.

Fajnie wypada także obsada, która choć mało znana, to sprawdza się w tej konwencji idealnie. Na pochwały zasługują zwłaszcza Jovan Adepo (główna rola) i Mathilde Ollivier (Chloe). Patrząc na nich aż chce się czekać na kolejne produkcje z ich udziałem. „Operacja Overlord” to nie jest jakieś wybitne kino, ale zdecydowanie spełnia swe zadanie jeśli mamy ochotę na zobaczenie mało wymagającego, ale solidnie zrealizowanego seansu w klimatach wojennego Sci-Fi.

Michał Derkacz

Operacja Overlord, reż. Julius Avery, prod. USA, czas trwania 109 min, dystr. United International Pictures, polska premiera 30 listopada 2018


fot. Peter Mountain/materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, horror, opinia, ocena, 2018

Operacja Overlord - zdjęcia z filmu (15)

Operacja Overlord - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Operacja Overlord - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Operacja Overlord - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Operacja Overlord - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Operacja Overlord - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
ZabÃłjcze maszyny
Zabójcze maszyny - recenzja

Jak spisali się scenarzyści znani z "Władcy Pierścieni" i "Hobbita"?

Plagi Breslau
Plagi Breslau - recenzja przedpremierowa

Oceniamy nowy film Patryka Vegi, zrealizowany dla platformy Showmax.

Eter
Eter - recenzja

Czy nowy film Krzysztofa Zanussiego to udane dzieło?

Polecamy
"Jesteś Bogiem" - podróż sentymentalna
"Jesteś Bogiem" - podróż sentymentalna

Oczekiwania były wielkie, ale dostaliśmy film zaledwie przyzwoity.

Houellebecq elementarny
Houellebecq elementarny

Cząstka elementarna to podstawowy budulec. Zarzewie. Źródło. "Cząstki elementarne" w reżyserii Oskara Röhlera zawierają w sobie ten budulec...

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
ZabÃłjcze maszyny
Zabójcze maszyny - recenzja

Jak spisali się scenarzyści znani z "Władcy Pierścieni" i "Hobbita"?

Plagi Breslau
Plagi Breslau - recenzja przedpremierowa

Oceniamy nowy film Patryka Vegi, zrealizowany dla platformy Showmax.

Konkurs Ziaja