Recenzje - Kino

Wszystko poszło dobrze - recenzja festiwalowa

2021-08-18 12:17:31

Uwaga: Recenzja filmu zdradza kluczowy element fabuły.

„Wszystko poszło dobrze” to nowy film Francois Ozona (scenariusz i reżyseria). 53-letni Francus realizuje bardzo różne (fabularnie i stylistycznie) historie, a tym razem skupił się na trudnym problemie. Starość, umieranie, eutanazja – to są tematy połączone w historii sióstr, których ojciec (o imieniu André) po ciężkim udarze decyduje się „to zakończyć” i z godnym podziwu uporem wierci im dziurę w brzuchu, aby pomóc mu w odejściu na własnych warunkach.

Wszystko poszło dobrzeOjcu się nie odmawia

Główną adresatką tej prośby jest jednak Emmanuèle (Sophie Marceau) - jedna z sióstr, główna bohaterka filmu. Jak kobieta zmierzy się z tak szalenie trudnym wyzwaniem? Czy ojciec, który przez te wszystkie lata, nie traktował jej zbyt czule, może teraz wygłaszać prośby tego kalibru? Czy córki twierdzące kilkukrotnie w różnych rozmowach, że „ojcu się nie odmawia”, będą w stanie zorganizować eutanazję, za co we Francji mogą trafić do więzienia?

Do tego warto dodać jeszcze, że z biegiem kolejnych miesięcy André czuje się coraz lepiej – nie musi już leżeć w łóżku, a nawet zaczyna samodzielnie jeść czy dzwonić. Paradoksalnie jednak, im lepszy stan zdrowia sygnalizuje ten 85-latek, tym bardziej pewny jest, że nie zrezygnuje z pierwotnej decyzji o śmierci na życzenie. Jako uzasadnienie podaje fakt, że „jest zbyt stary by walczyć” a po udarze „nie jest już sobą”, nie bywa na salonach, nie jest dziarski i nie jest w centrum uwagi (choć dla córek tak i to jak nigdy wcześniej).

W nowym filmie Ozona jest kilka takich momentów, kiedy zarówno Emmanuèle i jej siostra Pascale, podobnie jak widzowie są niemal pewne, że ojciec zrezygnuje z całej (trudnej logistycznie i ryzykownej prawnie) akcji wyjazdu do szwajcarskiej miejscowości, gdzie jego plan może być legalnie wykonany. Tak się jednak nie dzieje. André umiera, a córki są powiadomione, że „Wszystko poszło dobrze”. Nie ma smutku. Nie ma poczucia winy czy bezsilności. Jest zadowolenie i pogodzenie z tą informacją.

Umieranie, które nie jest depresyjne

Francuski reżyser po mistrzowsku zbudował w bohaterkach i w nas takie emocje, że kiedy charyzmatyczny starszy pan umiera, to nie płaczemy, nie mamy doła, nie jest nam źle. Film pokazuje trudną opowieść o umieraniu i relacjach na linii ojciec – córka w tak wrażliwy, ale nie popadający w patos sposób, że to aż godne podziwu.

To nie jest depresyjne kino, ale też daleko tej produkcji do miana czarnej komedii. Ozon zrobił dzieło prawdziwie poruszające, ale dlatego, że rozumiemy bohaterów i ich motywacje, a nie dlatego, że potrafi naciskać na emocjonalne guziki wywołujące płacz.

Ocena końcowa: 8/10

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, 2021, Francois Ozon, Nowe Horyzonty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Polecamy
Ant-Man i Osa: Kwantomania
Ant-Man i Osa: Kwantomania - recenzja

W jakie tarapaty pakuje się Ant-Man z rodziną? Czy warto to zobaczyć?

after
After - recenzja

W kinach pojawił się melodramat dla nastolatków. Czy taki film może czymś zaskoczyć?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!