Recenzje - Kino

Wszyscy wiedzą - recenzja

Czy warto iść na najnowszy film Asghara Farhadiego?

2019-03-21 21:26:29

"Wszyscy wiedzą" to najnowszy film Asghara Farhadiego. Jest to dziejący się w Hiszpanii dramat z Penelope Cruz (Laura) i Javierem Bardemem (Paco) na czele. Czy jest wart obejrzenia? Przekonaj się czytając naszą recenzję!

Wszyscy wiedzą

Wesele – tańce, śpiewy, zabawa i zjazd rodziny. Tak zaczyna się nowa produkcja reżysera "Przeszłości" (2013) i "Klienta" (2016). Z początku wesoły film, którego nastrój podbudowany jest piosenkami w latynoskim klimacie, zapowiadał się przeciętnie. Na szczęście, to wrażenie mija wraz z rozwojem akcji. Szczęśliwy początek zostaje zakłócony przez zniknięcie córki głównej bohaterki. SMS-y z pogróżkami jakie dostaje rodzina potwierdzają obawy, że nie jest to jedynie głupi dowcip nastolatki, a  prawdziwe porwanie. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym stawką jest życie młodej dziewczyny. Napięcie w filmie jest umiejętnie budowane i narasta wraz z rozwojem akcji. Podejrzenia padają na członków familii oraz osoby z najbliższego otoczenia.

Wychodzące na jaw tajemnice dodatkowo skłócają rodzinę w momencie, w którym powinna jednoczyć się w poszukiwaniu dziecka. Dobra gra aktorska ukazuje nam ogrom tragedii z jakim przyszło zmierzyć się matce po stracie córki oraz to, silnym uczuciem jest miłość rodziców do dziecka i ich gotowość do poświęcenia wszystkiego, bo je ratować.

Tragedia kontrastuje z pięknym krajobrazem i urokliwymi uliczkami małego miasteczka. Wadą natomiast są niedopowiedzenia na końcu filmu, który kończy się niespodziewanie - zamiast dalszego rozwoju akcji pojawia się biały ekran. Możemy się jedynie domyślać jak, po odkryciu tajemnic, zmieniły się relacje między członkami rodziny. Odnosi się także wrażenie, że niektóre wątki romantyczne w filmie są przekombinowane.

Mimo kilku niewielkich minusów film przyjemnie się ogląda. Produkcja nie jest arcydziełem, ale z pewnością można polecić go osobom, które mają chwilę wolnego czasu i lubią hiszpańskie klimaty. Na pewno nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Natomiast fani duetu Bardem - Cruz będą jeszcze bardziej zadowoleni.

Anna Klementowska

Wszyscy wiedzą, reż. Asghar Farhadi, prod. Francja/Hiszpania/Włochy, czas trwania 132 min, dystr. Gutek Film, polska premiera 15 marca 2019

Film zobaczyłam w kinie Cinema City Wroclavia.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, opinia, ocena, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
after
After - recenzja

W kinach pojawił się melodramat dla nastolatków. Czy taki film może czymś zaskoczyć?

Hellboy 2019
Hellboy - recenzja

Czy nowa wersja może dorównać produkcji Guillermo del Toro z 2004 roku?

Ocalić i zginąć
Ocalić i zginąć - recenzja przedpremierowa

Credo strażaków "ratuj albo giń" nabiera nowego znaczenia.

Polecamy
Balet może być gorący
Balet może być gorący

W „Czarnym łabędziu” Aronofsky’ po raz kolejny nie zawodzi i w rytmie dudniącego „Jeziora Łabędziego” prowadzi widza przez konserwatorium obłędnego wyścigu szczurów w rzadko eksplorowanym środowisku.

Rzuć kupką (Heca w zoo – recenzja)
Rzuć kupką (Heca w zoo – recenzja)

„Heca w zoo” to doskonały przykład filmu robionego wokół jednego aktora, najprostszymi metodami i z finezją cięższych podopiecznych ogrodów zoologicznych.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
after
After - recenzja

W kinach pojawił się melodramat dla nastolatków. Czy taki film może czymś zaskoczyć?

Hellboy 2019
Hellboy - recenzja

Czy nowa wersja może dorównać produkcji Guillermo del Toro z 2004 roku?