Recenzje - Kino

Koniara - recenzja

2020-02-11 15:24:31

„Koniara” to nowa produkcja w ofercie Netflixa. Psychodeliczna muzyka, tajemnicze historie przeszłości, introwertyczna rola głównej bohaterki, szaleństwo osobowości. Czy film Jeffa Baeny można z czystym sumieniem zaliczyć do perełek od streamingowego giganta?

Nowy typ introwertyka

Sarah, tytułowa Koniara, mieszka z koleżanką w jednym z amerykańskich miasteczek, pracuje w sklepie papierniczym i regularnie chodzi na lekcje zumby. Jej największą miłością jest klacz Willow i dziwny serial telewizyjny z wątkami paranormalnymi „Czyściec”. Bohaterka nosi w sobie typowe cechy introwertyka -  samotnie spędza wieczory, ma niewielu znajomych i świadomie wycofuje się z życia towarzyskiego. Pewnego wieczoru jej życie nabiera nieco innych barw, a raczej wielu niepokojących barw. Wszystko zaczyna się od dziwnych snów, których odzwierciedlenie możemy zaobserwować w jej normalnym życiu…

Fałszywe sugestie

Mimo początku historii, który sugeruje nam, że będziemy mieć do czynienia z typowym w dzisiejszych czasach filmem o dziewczynie, szukającej swojej drogi w życiu, historia  w pewnym momencie nabiera nowego znaczenia. Zdajemy sobie sprawę, że akcja po akcji płynnie przechodzi w granicę nietypowego thrillera. Samotność i dziwne zachowania Sarah zaczynają przybierać cechy surrealizmu. Widzimy świat jej oczami i sami zaczynamy zastanawiać się co tak naprawdę świruje - ona czy reszta świata?

Niewystarczająca poprawność

Senariusz napisany przez reżysera jest jak układanka. Powoli, wątek po wątku, zbieramy elementy, które w finale mają połączyć się w całość. Elementy te są jak senna mara, niezrozumiałe i mocno fantazyjne, co w pewien sposób wprowadza widza w stan otępienia. Aktorsko film wyszedł dosyć poprawnie. Poprawna jest również produkcja i sam zamysł historii. Prowadzi nas ona przez umysł pogubionej bohaterki zmierzającej do granic szaleństwa – brzmi ciekawie. Wszystko  w tym filmie jest poprawne, a jednak po obejrzeniu go można czuć niedosyt. Niedosyt akcji, niedosyt logiki, niedosyt realizacji.

Hit czy kit?

Sam zamysł produkcji nie jest zły, ale w pewnym momencie zaczyna zawodzić reżyseria. Chaos, który miał budować napięcie, wprowadza w zagubienie i potęguje irytację. Nie mamy pojęcia, na którym etapie historii jesteśmy. Dominuje budowanie głównej postaci i zapomina się tym samym o wszelkiej logice historii. Genialna w tej roli Alison Brie zmuszona jest do uniesienia filmu na swoich barkach. Czy to jednak wystarczy? Warto to przemyśleć...

Gabriela Biega


Polecamy zobaczyć: Najlepsze filmy o urojeniach >>

fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, Netflix, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Polecamy
PÃłłnoc film 2022
Północ - recenzja przedpremierowa

Czy warto zobaczyć koreański thriller o mordercy kobiet?

Żeby nie było śladÃłw
Żeby nie było śladów - recenzja

Polski kandydat do Oscara już w kinach! Czy film Jana P. Matuszyńskiego jest aż tak dobry?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!