Recenzje - Kino

Wiedźma - recenzja

2019-03-04 09:50:45

„Wiedźma” to koreański thriller, w którym reżyser Hoon-jeong Park udowadnia nam, że azjatyckie kino jest w stanie dostarczyć nam mroczny klimat i sceny akcji niczym nie ustępujące hollywoodzkim produkcjom. Ten film jest tak zaskakująco szalony, że po seansie natychmiast będziecie mieli ochotę zobaczyć go jeszcze raz, a kontynuacja z miejsca zostanie wpisana na listę „must see”. Zacznijmy jednak od początku. Dlaczego warto zobaczyć ten film? Mówimy w recenzji!

Wiedźma - film 2019

„Wiedźma” wciąga nas już od pierwszych scen, kiedy to widzimy niezrozumiałą jatkę w ośrodku przypominającym sierociniec. Z opresji cudem ucieka 8-letnia dziewczynka – główna bohaterka tej opowieści, do której wracamy po 10 letnim przeskoku w czasie. Ja-yoon nadal mieszka z przybranymi rodzicami, którzy niegdyś znaleźli ją pod domem, pokrwawioną i nieprzytomną. Teraz nastolatka daje się poznać jako wyjątkowo samodzielna, obrotna postać, której nie da się nie polubić. Jednak dawne kłopoty nagle zaczynają prześladować naszą bohaterkę, tuż po tym, jak Ja-yoon szturmem podbija muzyczny talent-show w telewizji i staje się rozpoznawalna. Ludzie, którym bardzo źle z oczu patrzy zaczynają nękać dziewczynę i konfrontacja staje się nieunikniona.

Trzeba przyznać, że twórcy poprowadzili historię w taki sposób, by napięcie nie ustawało przez cały czas, a widz stale był zainteresowany zarówno odkryciem niejasnej przeszłości bohaterki, jak i rozwiązaniem jej aktualnych problemów, które zagrażają nie tylko jej, ale także jej rodzinie oraz najbliższej przyjaciółce. A jeśli już o niej mowa, to jest to postać znakomicie kontrastująca z główną bohaterką i kilka zabawnych scen, jakie znalazły się w tym rasowym thrillerze, trafia do nas właśnie za jej sprawą.

Oczywiście z czasem kolejne wątki zaczynają elegancko splatać się w spójną całość i wraz z drugim punktem zwrotnym „Wiedźma” pokazuje swe prawdziwe oblicze, stając się brutalnym, krwawym i zadziwiająco efektownym kinem akcji. Finałowa rozróba w ośrodku dla genetycznie ulepszonych dzieci po prostu zapiera dech. Jest to wszystko zrealizowane na światowym poziomie, a obserwując umiejętności naszej  protagonistki mamy wrażenie, że dziewczyna jest nastoletnim połączeniem Johna Wicka z Alitą, natomiast rozmach scen walk i strzelanin przywodzi na myśl takie przeboje jak „Raid”,  czy nawet „Ghost in the Shell”.

Co więcej, w tym całym szaleństwie świetnie odnajduje się Da-mi Kim – aktorka grająca główną rolę. Dziewczyna ma spory talent i daje sobie radę zarówno pod postacią przeciętnej uczennicy, jak i genialnej, nadludzko sprawnej wojowniczki. Ma też niezwykły urok osobisty i charyzmę, które sprawiają, że jeszcze mocniej trzymamy kciuki za szczęśliwe rozwiązanie całej historii. Czy faktycznie, takie zakończenie naszykowali nam twórcy? Musicie zobaczyć ten film!

Ocena końcowa: 8/10

Michał Derkacz

Wiedźma, reż. Hoon-jeong Park, prod. Korea Południowa, czas trwania 125 min, dystr. Mayfly, polska premiera 1 marca 2019


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, 2019, 2018, opinia, ocena, Korea Południowa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Chora na siebie
Chora na siebie - recenzja

Czy norweska tragikomedia od producentów "Najgorszego człowieka na świecie" to udane dzieło?

The Last of Us 3 odcinek
The Last of Us - recenzja odcinka 3.

Produkcja HBO znów zaskakuje. Tym razem dostaliśmy oscarowy dramat.

TLOU 1x2
The Last of Us - recenzja odcinka 2.

Ten odcinek to już pełnoprawny horror!

Polecamy
Tyler Rake: Ocalenie
Tyler Rake: Ocalenie - recenzja

Chris Hemsworth jako nieustraszony najemnik w filmie akcji na Netflix. Czy to udana produkcja?

Czas polowania
Czas polowania - recenzja

Oceniamy debiut reżyserski syna Mela Gibsona.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Chora na siebie
Chora na siebie - recenzja

Czy norweska tragikomedia od producentów "Najgorszego człowieka na świecie" to udane dzieło?

The Last of Us 3 odcinek
The Last of Us - recenzja odcinka 3.

Produkcja HBO znów zaskakuje. Tym razem dostaliśmy oscarowy dramat.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!