Recenzje - Kino

Kurier - recenzja

2019-03-18 10:00:32

15 marca 2019 roku miała miejsce premiera nowego filmu, przy którym za reżyserię odpowiadał Władysław Pasikowski, znany z takich produkcji jak "Jack Strong", "Pitbull: Ostatni pies" czy "Pokłosie". Tym razem współpracował on przy tworzeniu "Kuriera", czyli tytułu historycznego, który zapowiadany był jako pozycja z wielkim rozmachem i spektakularnymi efektami specjalnymi. Czy faktycznie tak jest? Mieliśmy już okazję zobaczyć ten film w kinie i dostaliśmy odpowiedź na to pytanie. Przeczytajcie recenzję!

Oceniamy najnowszy film historyczny, który został wyreżyserowany przez Władysława Pasikowskiego.Kurier - wrażenia z filmu

"Kurier" opowiada nam historię Jana Nowaka-Jezioranskiego, który w trakcie II Wojny Światowej otrzymał trudną misję dotarcia z Londynu do okupowanej Warszawy, aby przekazać Armii Krajowej informacje wagi państwowej, mające zaważyć  o losach Polski.

Już na pierwszy rzut oka w filmie robi wrażenie kilka detali, a zwłaszcza przygotowanie kostiumów i angielski akcent, którym posługują się polscy aktorzy, występujący w produkcji. Niestety te elementy to właściwie jedyne plusy "Kuriera". Krytykę rozpoczniemy od fabuły tego tytułu - jest ona złożona i tworzona na podstawie wydarzeń historycznych, co może wydać się w porządku, jednak twórcy nie zadbali o jej odpowiednie przedstawienie. W trakcie seansu wiele scen wydaje się po prostu niepotrzebnych dla przebiegu fabularnego.

Na negatywny odbiór filmu wpływa także realizacja techniczna, która nie zadowoli widza w niektórych momentach. Winowajcą jest przede wszystkim chaotyczny montaż, który dezorientuje zwłaszcza podczas zakończenia "Kuriera" - pojawiają się wtedy mocne drgania kamery, wyglądające bardzo amatorsko. Podobnie sytuacja wygląda z otoczeniem przystosowanym do warunków historycznych tej produkcji. Niestety w tym przypadku twórcy również się nie spisali, ponieważ bloki mieszkalne przedstawione w niektórych scenach przypominają współczesne zabudowania.

Najwięcej czasu ekranowego w "Kurierze" otrzymali Philippe Tłokiński oraz Julie Engelbrecht. Oboje spisali się dobrze w rolach jednych z głównych bohaterów tej produkcji. Dało się zauważyć chemię pomiędzy tymi dwoma bohaterami. Aż szkoda, że ich wspólnych scen w całym filmie było tak mało.

Jeśli chodzi o spektakularny rozmach i niesamowite efekty specjalne, po seansie można śmiało stwierdzić, że twórcy przesadzili tak opisując swoją produkcję. Niestety wizualna sfera "Kuriera" w wielu momentach bardzo rozczarowuje i daleko jej do wysokobudżetowych filmów.

Kurier - ocena

"Kurier" nie jest udanym tytułem historycznym. Całości filmu nie ogląda się źle, jednak widoczne są duże niedociągnięcia w realizacji, które nie pozwalają ulokować tego tytułu wśród najlepszych polskich produkcji.

Ocena końcowa: 3/10

Film zobaczyłem w kinie Cinema City Wroclavia.

Piotr Wójcik

Kurier, reż. Władysław Pasikowski, prod. Polska, czas trwania 114 min., dystr. Kino Świat, polska premiera 15 marca 2019


fot. Bartosz Mrozowski/Kino Świat

Słowa kluczowe: ocena, opinia, wrażenia, film historyczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
The Eddy - recenzja serialu

Jak brzmi francuski jazz z Joanną Kulig?

CÃłrka boga - film Netflix
Córka boga - recenzja

Małgorzata Szumowska zrobiła film o pasterzu i jego owieczkach. Czy warto zobaczyć?

Snowpiercer - serial Netflix 2020
Snowpiercer - recenzja odcinków 1 i 2

Jest podobnie, tak samo, a może lepiej niż w filmie z 2013 roku?

Polecamy
Król… niestety bez królowej
Król… niestety bez królowej

James Gray to reżyser, który swoje filmy produkuje długo i rzadko. Jego poprzednie produkcje, choćby „Mała Odessa”, były perełkami. Jak jest w przypadku filmu „Królowie nocy”?

Lubaszenko nie w formie
Lubaszenko nie w formie

Zgrane schematy z ministrem chamem czy hollywoodzki pomysł zmiany płci nie są już samograjami, które bez solidnej realizacji zapewniałyby sowitą dawkę rozrywki.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
The Eddy - recenzja serialu

Jak brzmi francuski jazz z Joanną Kulig?

CÃłrka boga - film Netflix
Córka boga - recenzja

Małgorzata Szumowska zrobiła film o pasterzu i jego owieczkach. Czy warto zobaczyć?