Recenzje - Kino

Kurier - recenzja

2019-03-18 10:00:32

15 marca 2019 roku miała miejsce premiera nowego filmu, przy którym za reżyserię odpowiadał Władysław Pasikowski, znany z takich produkcji jak "Jack Strong", "Pitbull: Ostatni pies" czy "Pokłosie". Tym razem współpracował on przy tworzeniu "Kuriera", czyli tytułu historycznego, który zapowiadany był jako pozycja z wielkim rozmachem i spektakularnymi efektami specjalnymi. Czy faktycznie tak jest? Mieliśmy już okazję zobaczyć ten film w kinie i dostaliśmy odpowiedź na to pytanie. Przeczytajcie recenzję!

Oceniamy najnowszy film historyczny, który został wyreżyserowany przez Władysława Pasikowskiego.Kurier - wrażenia z filmu

"Kurier" opowiada nam historię Jana Nowaka-Jezioranskiego, który w trakcie II Wojny Światowej otrzymał trudną misję dotarcia z Londynu do okupowanej Warszawy, aby przekazać Armii Krajowej informacje wagi państwowej, mające zaważyć  o losach Polski.

Już na pierwszy rzut oka w filmie robi wrażenie kilka detali, a zwłaszcza przygotowanie kostiumów i angielski akcent, którym posługują się polscy aktorzy, występujący w produkcji. Niestety te elementy to właściwie jedyne plusy "Kuriera". Krytykę rozpoczniemy od fabuły tego tytułu - jest ona złożona i tworzona na podstawie wydarzeń historycznych, co może wydać się w porządku, jednak twórcy nie zadbali o jej odpowiednie przedstawienie. W trakcie seansu wiele scen wydaje się po prostu niepotrzebnych dla przebiegu fabularnego.

Na negatywny odbiór filmu wpływa także realizacja techniczna, która nie zadowoli widza w niektórych momentach. Winowajcą jest przede wszystkim chaotyczny montaż, który dezorientuje zwłaszcza podczas zakończenia "Kuriera" - pojawiają się wtedy mocne drgania kamery, wyglądające bardzo amatorsko. Podobnie sytuacja wygląda z otoczeniem przystosowanym do warunków historycznych tej produkcji. Niestety w tym przypadku twórcy również się nie spisali, ponieważ bloki mieszkalne przedstawione w niektórych scenach przypominają współczesne zabudowania.

Najwięcej czasu ekranowego w "Kurierze" otrzymali Philippe Tłokiński oraz Julie Engelbrecht. Oboje spisali się dobrze w rolach jednych z głównych bohaterów tej produkcji. Dało się zauważyć chemię pomiędzy tymi dwoma bohaterami. Aż szkoda, że ich wspólnych scen w całym filmie było tak mało.

Jeśli chodzi o spektakularny rozmach i niesamowite efekty specjalne, po seansie można śmiało stwierdzić, że twórcy przesadzili tak opisując swoją produkcję. Niestety wizualna sfera "Kuriera" w wielu momentach bardzo rozczarowuje i daleko jej do wysokobudżetowych filmów.

Kurier - ocena

"Kurier" nie jest udanym tytułem historycznym. Całości filmu nie ogląda się źle, jednak widoczne są duże niedociągnięcia w realizacji, które nie pozwalają ulokować tego tytułu wśród najlepszych polskich produkcji.

Ocena końcowa: 3/10

Film zobaczyłem w kinie Cinema City Wroclavia.

Piotr Wójcik

Kurier, reż. Władysław Pasikowski, prod. Polska, czas trwania 114 min., dystr. Kino Świat, polska premiera 15 marca 2019


fot. Bartosz Mrozowski/Kino Świat

Słowa kluczowe: ocena, opinia, wrażenia, film historyczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mortuarium
Mortuarium - recenzja

Oceniamy opowieści pracowników kostnicy, które już są na VOD.

Biały Tygrys film
Biały Tygrys - recenzja

Ambitny kierowca z Indii wspina się po drabinie sukcesu. Czy warto to zobaczyć?

saga winx serial 2021
Przeznaczenie: Saga Winx - recenzja serialu

To serialowa adaptacja animacji "Klub Winx". Czy warto obejrzeć?

Polecamy
Oceniamy serial emitowany na platformie Showmax.
Rojst - recenzja serialu

Oceniamy serial emitowany na platformie Showmax.

zegnaj moj synu
Żegnaj, mój synu - recenzja

Dramat jednego z czołowych chińskich reżyserów dostępny jest już na VOD. Czy warto zobaczyć?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Mortuarium
Mortuarium - recenzja

Oceniamy opowieści pracowników kostnicy, które już są na VOD.

Biały Tygrys film
Biały Tygrys - recenzja

Ambitny kierowca z Indii wspina się po drabinie sukcesu. Czy warto to zobaczyć?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!