Recenzje - Kino

W lesie dziś nie zaśnie nikt 2 - recenzja spoilerowa

2021-10-28 11:33:54

UWAGA: Recenzja filmu zdradza kluczowe elementy fabuły.

„W lesie dziś nie zaśnie nikt 2” to bezpośrednia kontynuacja polskiego horroru z 2020 roku. Czy reżyser Bartosz M. Kowalski w ciągu roku wyciągnął jakieś wnioski i zrobił teraz lepszy film? Tak! I w zasadzie tym razem nawet nie jest to typowy slasher, a bo twórcy poszli w zupełnie zaskakującą, szaloną stronę zabawy gatunkiem, która jest tym razem zdecydowanie udana.

W lesie dziś nie zaśnie nikt 2Kontynuacja horroru z odwróceniem ról

Z filmu „W lesie dziś nie zaśnie nikt” została nam oczywiście główna bohaterka, jednak tym razem Zosia (Julia Wieniawa) odgrywa rolę potwora-mordercy, po tym jak w czasie wizji lokalnej zostaje skażona przez ten sam odłamek dziwnego meteorytu co dwa grubasy z części pierwszej (też obecni w sequelu).

Natomiast pierwsze skrzypce w tej produkcji gra Adaś (Mateusz Więcławek) - posterunkowy, któremu w tej beznadziejnie depresyjnej miejscowości nie pozostało nic innego, jak tylko śnić o ratowaniu swojej pięknej koleżanki - starszej posterunkowej Wanessy (Zofia Wichłacz) z rąk sekty wampirów (fantastyczna scena otwierająca film). Niestety, po przebudzeniu Adaś spotyka się głownie z odtrąceniem, pogardą i bezceremonialną wyższością Wanessy, dla której powołanie i brawura stoją wyżej nad instynktem samozachowawczym.

Wezwawszy do pomocy dwóch kolegów z Obrony Terytorialnej (Sebastian Stankiewicz i Robert Wabich), cała czwórka postanawia uporać się z Zosią-potworem, zanim na miejsce przyjedzie wezwany wcześniej oddział specjalny. Oczywiście nic nie idzie po ich myśli, a kolejne postacie zostają zamordowane w wyjątkowo obrazowych, krwawych scenach, których realizacja należy do jednych z głównych zalet filmu. Są brutalne, absolutnie obrzydliwe i trwająca tyle długo, by widz spokojnie przyjrzał się poodrywanym kawałkom ciała, wyprutym wnętrznościom czy rozdeptanym głowom.

Punkt widzenia potwora-mordercy

Bartosz M. Kowalski tym razem postanowił zrezygnować z powielania utartych, slasherowych schematów, które za pierwszym podejściem wyszły mu raczej fatalnie i nie ratowały tego jawne komentarze bohaterów, że to tylko taki pastisz gatunku. Tym razem twórca poszedł o krok dalej, co okazało się zbawieniem dla „W lesie dziś nie zaśnie nikt 2”.

Drugi punkt zwrotny odwraca nam całą perspektywę, z jakiej obserwujemy kolejne wydarzenia. Gdy Zosia zamienia Adasia w potwora, okazuje się, że monstra te zachowują świadomość tego, kim byli wcześniej, lecz nabierają nieodpartej ochoty zabijania ludzi, zwłaszcza tych, którzy jakoś podpadli im wcześniej. Ostatecznie plan określają tak: Wywołać apokalipsę ludzkości. Najpierw tu, lokalnie, a potem się zobaczy.

Co więcej, dowiadujemy się, że po przemianie, bohaterowie zaczynają porozumiewać się jakimś nieludzkim językiem, a moc tych dialogów to czyste złoto i dowód na to, że twórcy wymyślili coś nowego w temacie meta-komentarza do własnego filmu, ale też gatunku horroru ogólnie. - Zabijamy ludzi, bo jesteśmy potworami - mówi Zosia. - Niezbyt skomplikowana motywacja - komentuje Adaś, dla którego przemiana w potwora okazała się być czymś całkowicie pozytywnym, uwalniającym, ale jak się okaże na koniec, do czasu...

Obrzydliwy i uroczy jednocześnie

Odwrócenie punktu widzenia, zamienia nam slasher w stuprocentowy horror komediowy, gdzie umowa z widzem zostaje zawarta w dość oczywisty sposób. Nie można traktować tego filmu na poważnie, a im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej, bo kontynuacja W lesie dziś nie zaśnie nikt” bardzo zyskuje na tym zabiegu. Nie kończą się tu jednak sceny gore, bo aż do końca będziemy świadkami krwawej masakry, z której cało ni wyjdzie nawet Wanessa, rysowana przez chwilę na protagonistkę.

Trzeba przyznać, że Zofia Wichłacz w horrorze to nie jest codzienność, a aktorka zdaje się grać swoją postać z wielkim zaangażowaniem. Tym bardziej szokująca jest brutalna scena jej śmierci, która zaskakuje, bo widz jednak spodziewa się, że dziewczyna wyjdzie cało z tej historii. A jeśli już mówimy o aktorstwie, to Więcławek i Wieniawa w charakteryzacji (dość gumowej, ale i tak spoko robota) potworów są genialni - obrzydliwi i uroczy jednocześnie.

Taki też jest cały ten film - pełen skrajności sequel średniaka, który postanowił namieszać, by nie kopiować błędów poprzednika. Ocena tego horroru wahać się będzie miedzy 3 a 9/10, w zależności od tego, czy kupicie pomysł twórców, czy nie. Nam wychodzi z tego 6/10, ale z wielkim serduszkiem. Fajnie, że ostatnia scena sugeruje, że to jeszcze nie koniec.

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: film, 2021, Netflix, ocena, opinia, analiza

W lesie dziś nie zaśnie nikt 2 - zdjęcia z filmu (10)

W lesie dziś nie zaśnie nikt 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
W lesie dziś nie zaśnie nikt 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
W lesie dziś nie zaśnie nikt 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
W lesie dziś nie zaśnie nikt 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
W lesie dziś nie zaśnie nikt 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zielony wąÅź film Netflix
Zielony wąż - recenzja

Kolejna chińska animacja na Netflix, którą warto zobaczyć!

Zamiana z księÅźniczką 3
Zamiana z księżniczką 3 - recenzja

Jak wypada kolejna komedia z Vanessą Hudgens?

Ziemia Iwana film
Ziemia Iwana - recenzja festiwalowa

Bohaterem tego filmu dokumentalnego jest malarz Iwan Prychodko.

Polecamy
Śledztwo Spensera - recenzja

Śledztwo to za dużo powiedziane...

Spider-Man: Daleko od domu
Spider-Man: Daleko od domu - recenzja spoilerowa

Wakacje superbohatera nie mogą być spokojne.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Zielony wąÅź film Netflix
Zielony wąż - recenzja

Kolejna chińska animacja na Netflix, którą warto zobaczyć!

Ziemia Iwana film
Ziemia Iwana - recenzja festiwalowa

Bohaterem tego filmu dokumentalnego jest malarz Iwan Prychodko.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!