Recenzje - Kino

Osobliwość - recenzja

2022-11-18 14:07:43

„Osobliwość” to film oparty na książce Emmy Donoghue, w którym Florence Pugh gra Lib Wright  - pielęgniarkę wynajętą do obserwacji  przypadku młodej irlandzkiej dziewczynki, Annie O'Donnell. Dlaczego? Otóż katolicka rodzina dziecka twierdzi, że Annie nic nie jadła od swoich jedenastych urodzin... cztery miesiące temu. Cud? Oszustwo? A może zmowa milczenia? Lib z pewnością postara się dojść prawdy, o ile mieszkańcy miasteczka i bliscy dziewczynki jej w tym nie przeszkodzą. Dramat ten zadebiutował na platformie Netflix w dniu 16 listopada 2022 roku. Czy warto zobaczyć? Przeczytajcie recenzję filmu „Osobliwość”!

Osobliwość film NetflixReżyser Sebastian Lelio przedstawia nam kolejne fakty o przypadku Annie O'Donnell bardzo powolnie, pozwalając widzom na samodzielną analizę domniemanego cudu. Razem z główną bohaterką obserwujemy nie tylko zachowanie dziewczynki, ale też codzienną rutynę w jej domu rodzinnym, a także czasami zabierani jesteśmy poza dom O'Donnellów, by odwiedzić np. miejscowy bar.

Tu zaznaczyć możemy, że wszelkie lokacje, do których trafiamy są przepięknie pokazane za sprawą imponujących zdjęć, a wiele z kadrów jakie widzimy, aż chce się zatrzymać, by podziwiać operatorski kunszt. Ponieważ akcja ma miejsce w roku 1862, to i tzw. oddanie epoki musiało być i jest odpowiednio przedstawione. Kostiumy, rekwizyty czy styl bycia reprezentantów poszczególnych klas społecznych i zawodów zostały dopracowane i nie ma się tu do czego przyczepić.

Wracając jednak do fabuły, wraz z rozwojem wydarzeń przekonujemy się, że przypadek Annie to w zasadzie manifestacja zjawiska, jakie określić możemy grzechem milczenia, co jak pod mikroskopem pokazuje znak tamtych czasów, gdy słowo dziecka nie miało większego znaczenia, zwłaszcza w zderzeniu z teorią, która wszystkim pasuje. Bolesna prawda o kulisach niesamowitego postu Annie w mikroskali obrazuje powszechne problemy innych dzieci, z tym że o nich nie było aż tak głośno.

Skoro główną bohaterką jest jednak Lib, to i jej historia musiała tu odpowiednio wybrzmieć. Twórcy dają nam coraz więcej informacji na temat jej wcześniejszych losów, ale aktualna misja jest tu najważniejsza i to na niej skupia się Sebastian Lelio. Florence Pugh staje zatem w centrum wydarzeń i bez problemu unosi kolejną główną rolę, udowadniając, że chce swoją karierę rozdzielać między kolejne produkcje superbohaterskie Marvela oraz ambitne tytuły o mniejszym budżecie i kameralnej otoczce.

„Osobliwość” to ciekawy film, w którym choć nie znajdziecie wyjątkowo ekscytujących zwrotów akcji, jest naprawdę wiele dobrych elementów składowych. Piękne zdjęcia, dobre aktorstwo, ale także ważny problem i spora dawka smutku, nad którym warto się pochylić. Może dla niektórych widzów rozwiązanie w samym finale będzie zbyt naciągane i naiwne, ale my nie widzimy tu wady, która psuje cały seans. Polecamy sprawdzić, jaka prawda kryje się za tytułową osobliwością.

Michał Derkacz

fot. materiały Netflix

Słowa kluczowe: film, 2022, Netflix, ocena, opinia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Plan lekcji film Netflix
Plan lekcji - recenzja

Były policjant powraca do walki o sprawiedliwość. Czy warto to zobaczyć?

StraÅźnicy Galaktyki: Coraz bliÅźej święta
Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta - recenzja

Czy warto zobaczyć świąteczną podróż ze "Strażnikami Galaktyki"? Oceniamy specjalny projekt Marvela!

Wednesday serial Netflix
Wednesday - recenzja serialu

Jenna Ortega jako Wednesday Addams w serialu Tima Burtona. Czy warto zobaczyć?

Polecamy
Wysoka dziewczyna
Wysoka dziewczyna - recenzja

"Wysoka dziewczyna" to najnowsza komedia romantyczna Netflixa. Sprawdźcie, czy warto zobaczyć ten film!

Platforma - recenzja

Mesjasz na platformie, dzierżący w dłoni "Don Kichote". Czy przyszłościowy obraz zbawiciela obala mit konsumpcjonizmu?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Plan lekcji film Netflix
Plan lekcji - recenzja

Były policjant powraca do walki o sprawiedliwość. Czy warto to zobaczyć?

StraÅźnicy Galaktyki: Coraz bliÅźej święta
Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta - recenzja

Czy warto zobaczyć świąteczną podróż ze "Strażnikami Galaktyki"? Oceniamy specjalny projekt Marvela!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!