Recenzje - Kino

To: Rozdział 2 - recenzja

2019-09-06 11:35:51

Po 27 latach od zakończenia strasznych wydarzeń z filmu "To", miasteczko Derry znów staje się miejscem polowania na dzieci. Upiorny klaun Pennywise sprawia, że nasi bohaterowie, jako dorośli już ludzie, muszą zebrać się i raz na zawsze pokonać przeciwnika, który odcisnął na nich swe piętno, kiedy jeszcze byli dziećmi. Czy "To: Rozdział 2" to dobry film i przede wszystkim - czy ten horror potrafi nas wystraszyć? Przeczytajcie recenzję!

To: Rozdział 2Punkt wyjścia jest prosty. Dorośli obecnie członkowie "Klubu frajerów" wracają do Derry na prośbę Mike'a, który jako jedyny nie wyjechał i nie poukładał sobie życia z dala od miejsca koszmary z dzieciństwa. Zamiana dzieciaków na dorosłych bohaterów jest tu główną innowacją twórców. Co prawda w wielu retrospekcjach widzimy krótkie sceny z młodymi odpowiednikami Beverly, Billa, Bena, Mike'a, Richiego, Stanleya i Eddiego, jednak tym razem to nie nastolatki na rowerach są w centrum wydarzeń.

Oczywistą konsekwencją takiego obrotu spraw jest zmiana klimatu filmu, bo inaczej patrzy się na dzieciaki walczące z koszmarnym klaunem, a inaczej na dorosłych, którzy muszą wrócić do wspomnień sprzed lat. Czy film na tym traci? Zdecydowanie tak, ale na szczęście dorośli aktorzy zostali idealnie dopasowani do ról, a takie gwiazdy jak James McAvoy czy Jessica Chastain są niezwykle charyzmatyczne.

Nieco mniej wciągająca jest też fabuła, która jak na niemal 3-godzinny film, wydaje się dość prosta. Ot, samodzielnie pozbierać amulety z dzieciństwa, a później w grupie wrócić do strasznego domu z finału "jedynki" i na dobre rozprawić się z Pennywisem odprawiając pradawny rytuał. "To: Rozdział 2" absolutnie jest o jakieś 30 minut przeciągnięty i potrafi znużyć. Pozostaje zatem do rozstrzygnięcia najważniejsza kwestia - czy to jest dobry horror, który potrafi wystraszyć widza?

Odpowiedź nie będzie radykalna, bo twórcy pokusili się tu o bardzo różnorodne metody na wystraszenie widza i po prostu niektóre zupełnie się nie sprawdzają, inne są zwyczajnie okej, a jeszcze inne sprawiają, że włosy stają dęba. Tych rewelacji jest jednak najmniej, dosłownie kilka momentów potrafi zmrozić nam krew w żyłach. Scena w restauracji, scena u babci, scena z dziewczynką w lunaparku czy z chłopcem w labiryncie luster - to są majstersztyki grozy. Jednak z drugiej strony mamy sporo słabych jumpscare'ów, kiepskie CGI różnych potworów (choć ich projekty są pomysłowe) i słaby finałowy pojedynek. Szkoda też, że jest tak mało dialogów z samym Pennywisem (Bill Skarsgard), bo zazwyczaj wypadają one bardzo dobrze.

W "To: Rozdział 2" widać zdecydowanie większy budżet i większy rozmach niż w poprzednim "To". Siłą rzeczy, jest też dwa razy większa obsada i może dlatego Andres Muschietti nie potrafił opowiedzieć tej historii krócej i zwięźlej. Ostatecznie film potrafi nieźle nas wystraszyć i widać, że jest to tytuł znacznie lepszy niż większość horrorów z 2019 roku. Jeśli jednak nastawiacie się na coś nadzwyczajnego, to będziecie musieli te oczekiwania zweryfikować.

Ocena końcowa: 7/10

Michał Derkaczfot. Brooke Palmer / 2019 Warner Bros. Entertainment INC.

Słowa kluczowe: film, opinia, ocena, analiza, 2019, wrażenia, horror, to2

To: Rozdział 2 (10)

To: Rozdział 2  - Zdjęcie nr 1
To: Rozdział 2  - Zdjęcie nr 2
To: Rozdział 2  - Zdjęcie nr 3
To: Rozdział 2  - Zdjęcie nr 4
To: Rozdział 2  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wtargnięcie film Netflix
Wtargnięcie - recenzja

Freida Pinto w zaskakująco udanym thrillerze na Netflix!

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham
Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham - recenzja

Paweł Łoziński o intymnej relacji matki z córką.

Wcielenie film 2021
Wcielenie - recenzja

James Wan zrobił horror, który was zaskoczy!

Polecamy
Ukryta gra
Ukryta gra - recenzja

Oceniamy nowy polski thriller z międzynarodową obsadą.

fot. Robert Pałka
Serce nie sługa - recenzja

Czy mamy do czynienia z kolejnym filmem wpisującym się w nurt "polskiej komedii romantycznej"?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Wtargnięcie film Netflix
Wtargnięcie - recenzja

Freida Pinto w zaskakująco udanym thrillerze na Netflix!

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham
Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham - recenzja

Paweł Łoziński o intymnej relacji matki z córką.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!