Recenzje - Kino

To nie jest ok - recenzja serialu

2020-03-04 12:13:04

"To nie jest OK" to nowa produkcja Netflixa. Od początku nasuwało się nam do głowy pytanie czy będziemy mieć do czynienia z kolejną historią o problemach dorastających nastolatków. Nie okszukujmy się. Od pewnego czasu można odnieść wrażenie, że twórcy portalu doszli do granicy powolnego wypalania się. Po za tym zwiastun nasuwał ciche wnioski, że już gdzieś go widzieliśmy. Zero zaskoczenia. Czy jednak serial kryje zagadkę, z którą będzie dane nam się zmierzyć? I przede wszystkim czy ta produkcja jest OK? Zapraszam na recenzję.

To już gdzieś było...

Główną bohaterką jest Sydney, zbuntowana, odrobinę introwertyczna nastolatka, która po samobójczej śmierci ojca zmaga się z problemem niektorolowanej złości. Jak sama o sobie mówi jest białą, niewyróżniającą się niczym siedemnastolatką, mieszkającą w niewielkim miasteczku. Przyjaźni się z Diną, która, ku zaskoczeniu Syd, zaczyna umawiać się ze szkolną gwiazdą futbolu. Życie dodatkowo zatruwa jej upierdliwy sąsiad Stanley, który potajemnie się w niej kocha. Pewnego dnia trafia do gabinetu szkolnej pani pedagog, która poleca jej pisać pamięnik, aby wyzbyć się nadmiernych emocji. I w ten właśnie sposób serial staje się wielką opowieścią z samego pamiętnika bohaterki. Niby wszystko jest ok, życie Syd toczy się dalej i choć nie jest z niego zadowolona, to generalnie świat wieje nudą i normalnością. Aż do pewnego dnia, w którym wszystko staje do góry nogami...

Ten serial jest OK

Serial sam w sobie jest... po prostu OK. Krótkie, dwudziestominutowe odcinki, pędząca akcja i śmieszna aparycja Syd sprawiają, że bez problemu można połknąć go w jeden dzień. Miło się ogląda i naprawdę w kilku momentach prasknęliśmy śmiechem, ale od początku do końca można było odnieść wrażenie, że cała historia już gdzieś była. Klimat lat 80., nadprzyrodzone zdolności, obserwacja dojrzewania nastolatków, szkolne problemy i pierwsze romanse to elementy odrobinę oklepane i jakby wyciągnięte z innych produkcji Netflixa. Bez problemu odnajdziemy tu kawałeczki Stranger Things czy Sex education, a drastyczne i krwawe zakończenie idealnie wpasowuje się w historię z "Carrie" Stephena Kinga i prawdopodobnie, gdyby trochę bardziej nad tym poszperać, nie są to jedyne produkcje, które miały swój wkład w ten serial. Choć, co ciekawe, podobno został stworzony na podstawie komisku Charlesa Forsmana. I tu nasuwa się pytanie: Kto od kogo ściągał? Warto się nad tym zastanowić. My nie wiemy.

Sama gra aktorska jest naprawdę dobra. Sophia Lilis i jej ekranowy partner Wyatt Oleff poradzili sobie świetnie w swoich rolach, ale chyba czasami dobra gra nie wystraczy, żeby podnieść serial na wielkie wyżyny. Natomiast dramatyczność finału była tak przersywoana, że aż śmieszna. Ciężko powiedzieć czy był to zabieg celowy czy nie. Nie chcąc siać spojleru, powiemy jedynie, że będziecie zaskoczeni...

Czy będzie kontynuacja? 

Koniec sezonu bezsprzecznie zapowiada, że twórcy mają ochotę na kolejny serial. I świetnie, bo mimo, że historia nie była żadną nowością i niespodzianką, to jesteśmy ciekawi losów zbuntowanej Sydney i jej zwariowanych przyjaciół. Tak jak mówimy, serial jest ok i na pewno obejrzy go z przyjemnością wielu użytkowników portalu. Co więcej, na pewno nie będą tego żałowali.

Gabriela Biega

Ocena końcowa: 7/10

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: 1 sezon, opinia, ocena, 2020, Netflix
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Polecamy
The Grudge: Klątwa
The Grudge: Klątwa - recenzja

Nowa "Klątwa" stara się nas straszyć nawet poza Tokio. Czy jest się czego bać?

RÃłd smoka odc. 6
Ród smoka - recenzja odcinka 6.

Jak sprawy się mają po przeskoku w czasie o 10 lat?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!