Recenzje - Kino

Ród smoka - recenzja odcinka 6.

2022-09-27 11:56:04

6. odcinek serialu „Ród smoka” od początku wrzuca nas na głęboką wodę, pokazując poród Rhaenyry na 10 lat po ślubie z Laenorem. Minęło 10 lat! Szybko okazuje się, że para ma już trzech synów, ale żaden nie jest podobny do ojca. Blada cera i czarne włosy wskazują raczej na to, że biologicznym ojcem chłopców jest dowódca straży. Dokładnie wokół tej sugestii kreci się niemal cała fabuła tego epizodu.

Ród smoka odc. 6

Przeskok w czasie wiąże się także z wymianą aktorek na starsze. Nie jest to jeszcze czas na ostateczną ocenę castingów, ale Olivia Cooke zdecydowanie bardziej przypomina Alicent jaką pamiętamy z pierwszej połowy sezonu, niż Emma D'Arcy młodą Rhaenyrę. Pomijając taki detal jak zmiana kształtu nosa tej drugiej, mamy wrażenie, że bohaterkom zmieniła się też osobowość a to już większy problem. Można to po części wytłumaczyć biegiem lat i nabytymi doświadczeniami, ale z drugiej strony skoro nie pokazano nam, co działo się przez 10 lat (oprócz tego, że dzieciaki podrosły), to musimy zakładać, że nie było to coś istotnego.

No właśnie, dzieciaki! Dobrą chwilę zajmuje zorientowanie się w tym, kto z młodzieży jest kim, bo mamy tu dzieci w różnym wieku, o różnych kolorach włosów, a w dodatku wszyscy biorą udział we wspólnych zajęciach z tresury smoków i szermierki. Zachowują się przy tym jak typowe dzieci, więc widzimy tu dokuczanie, wyzywanie, wyśmiewanie, ale też oznaki dojrzewania oraz surowe nauki zarówno ze strony rodziców jak i nauczycieli.

Podczas tego nauczania ma miejsce kluczowy incydent całego odcinka, gdy Criston (nadal ma wielkiego focha na Rhaenyrę i faworyzuje dzieci Alicent) prowokuje i godzi w dumę Ser Harwina, który tłucze go na kwaśne jabłko, tym samym skazując się na stratę posady i przymus opuszczenia zamku. To powoduje lawinę konsekwencji i idealną okazję do pogłębienia zarzutów wobec księżniczki i pochodzenia jej potomstwa.

Rhaenyra wyznając zasadę, że najbliżej trzeba trzymać się wrogów (a Alicent na tym etapie szczerze jej nienawidzi) składa propozycję połączenia rodów poprzez ślub ich dzieci, ale pomysł ten szybko zostaje storpedowany przez królowa, która mówi Viserysowi „po moim trupie”. Czy ona nie wie, że w tym uniwersum takie teksty mogą się spełnić? Tak czy siak, Rhaenyra ma dość, więc samodzielnie decyduje, że razem z mężem i dzieciakami opuści królewski zamek i pojedzie na Smoczą skałę w ramach „unikania sztormu”.

Wydaje się jednak, że konfrontacja z Alicent jeszcze nadejdzie, bo dostajemy tutaj dość niespodziewany zamach ze strony Larysa („konsultanta”  królowej) - syna namiestnika, brata Harwina, na właśnie tych dwóch. Dla Alicent to wyczekiwana zemst za odprawienie Otto, a dla Larysa szansa na przyszłą nagrodę i dowód lojalności. Natomiast ich dialog podczas kolacji po tym zajściu nabiera dodatkowego znaczenia. Taj jak Larys nie czekał z rozpoczęciem jedzenia i picia na Alicent, tak samo jednoosobowo podjął decyzję o zamordowaniu królewskiego namiestnika i swego brata. Ona ewidentnie nie była tym faktem zachwycona. Tu widać też, że Olivia Cooke jest o klasę lepszą aktorką niż jej poprzedniczka w tej samej roli i często wyrazem twarzy przekazuje więcej niż słowami.

Rotacje castingowi poprawią pewnie poziom dramatycznych scen pod koniec sezonu, ale po 6. odcinku nadal mamy wrażenie, że twórcy trochę przesadzili, niemal resetując wszystkie wydarzenia i zaczynając sezon od nowa. W wątku Daemona (który wcale nie zestarzał się) także przecież musimy połapać się gdzie on jest, z kim jest i jakie ma dzieci, by już za chwilę obserwować wyraźną klamrę z pierwszym epizodem, gdy ponownie nieudany poród kończy się śmiercią matki (w tym wypadku także dziecka).

Musimy tu wspomnieć o fantastycznie wykonanych smokach, nie tylko w scenie latania na nich, ale też tej finałowej, gdy stary i  wielki smok Vhagar początkowo odmawia spalenia swej pani, gdy ta daje mu wyraźny rozkaz. Efekty specjalne robią wielkie wrażenie, ale bardzo cieszy nas również fakt, że twórcy wyraźnie zaznaczają różnice miedzy poszczególnymi smokami, nawet w takich szczegółach jak wiek skóry, styl siodłania czy kształt skrzydeł. Nie możemy się doczekać, aż będą musiały stanąć do walki!

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe HBO

Słowa kluczowe: serial, HBO Max, opinia, ocena, 2022

House of the Dragon - zdjęcia z serialu (27)

House of the Dragon - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 1
House of the Dragon - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 2
House of the Dragon - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 3
House of the Dragon - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 4
House of the Dragon - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Plan lekcji film Netflix
Plan lekcji - recenzja

Były policjant powraca do walki o sprawiedliwość. Czy warto to zobaczyć?

StraÅźnicy Galaktyki: Coraz bliÅźej święta
Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta - recenzja

Czy warto zobaczyć świąteczną podróż ze "Strażnikami Galaktyki"? Oceniamy specjalny projekt Marvela!

Wednesday serial Netflix
Wednesday - recenzja serialu

Jenna Ortega jako Wednesday Addams w serialu Tima Burtona. Czy warto zobaczyć?

Polecamy
kamerdyner
Kamerdyner - recenzja

Przeczytaj naszą recenzję filmu, który zdobył Srebrnego Lwa podczas 43. FPFF w Gdyni.

Kadr z filmu
7 uczuć - recenzja

Jak Michał Koterski sprawdził się w roli Adasia Miauczyńskiego? Przeczytaj recenzję filmu!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Plan lekcji film Netflix
Plan lekcji - recenzja

Były policjant powraca do walki o sprawiedliwość. Czy warto to zobaczyć?

StraÅźnicy Galaktyki: Coraz bliÅźej święta
Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta - recenzja

Czy warto zobaczyć świąteczną podróż ze "Strażnikami Galaktyki"? Oceniamy specjalny projekt Marvela!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!