Recenzje - Kino

Silent Twins - recenzja festiwalowa

2022-08-01 09:01:54

Podczas MFF Nowe Horyzonty 2022 widzieliśmy „Silent Twins” - nowy film w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Jest to oparta na prawdziwych wydarzeniach (opisanych w reportażu Marjorie Wallace) historia June i Jennifer Gibbons, czarnych sióstr z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą.

Silent Twins

June (Letitia Wright) i Jennifer (Tamara Lawrance) poznajemy gdy mają jakieś 10 lat i już wiemy, że rozmawiać z innymi osobami przestały stopniowo, ale nie jest to następstwo żadnej traumy, bo akurat rodziców miały nadludzko cierpliwych i troskliwych. Dziewczyny odmawiające werbalnej komunikacji z własną rodziną, nauczycielami i rówieśnikami błyskawicznie słały się obiektem niezrozumienia, buntu, nienawiści i odrzucenia, a ich styl bycia (powolne chodzenie jedna za drugą i flegmatyczne jedzenie) nie pomagały w diagnozie problemu, który zdawał się wykraczać dalej niż poza niedojrzałą zabawę. A ta zabawa z czasem zaczynała być coraz mniej niewinna, gdy hormony zaczęły buzować, a relacja June i Jennifer stała się toksyczna i destrukcyjna nie tylko dla nich samych.

Odpowiedzi można (ale nie trzeba) szukać w ich literackim dorobku, który rozrastał się od wczesnego dzieciństwa. Obie pisały dużo i na tyle dobrze, że June doczekała się wydania książki. Sytuacja z odmową dialogu z innymi osobami była natomiast na tyle złożona, że dziewczyny jak potrzebowały/chciały, to rozmawiały (właśnie ze wspólnym ukochanym) albo dużo później z reporterką podczas pobytu w zakładzie zamkniętym. Trudno zatem opisywać ich „przypadłość” jako chorobę psychiczną, zdatną do leczenia, a raczej umowę, która obowiązywała z coraz częstszymi wyjątkami.

Silent Twins

Bohaterki tej historii miały na siebie (zwłaszcza Jennifer na June) zły wpływ, a podczas seansu dokładnie widzimy sytuacje, gdy ta druga była przywoływana do porządku, gdy ewidentnie miała ochotę/potrzebą się odezwać. Siostry uzależniły się od siebie jednak tak mocno, że podejmowane próby ich rozdzielenia były katastrofalne, jeszcze bardziej niż (nie tylko twórcza) rywalizacja i wybuchy wzajemnej agresji.

Historia June i Jennifer Gibbons to zagadka, której Agnieszka Smoczyńska nie stara się rozwiązać, tylko pokazać nam wszystko z polem do własnej opinii, refleksji czy nawet diagnozy. Letitia Wright i Tamara Lawrance są tych trudnych rolach znakomite, a ich występ okraszony jest pięknymi zdjęciami i jeszcze lepsza… animacją poklatkową. W „Silent Twins” mamy liczne wstawki z lalkarskiej animacji, która prezentuje wyobraźnię oraz twórczą stronę dziewczyn, a wykonane zostało to świetnie i jakimś sposobem pasuje do realistycznego (i opartego na faktach) dramatu. Cieszy nas fakt, że polska reżyserka nie tylko zabrała wschodzącą gwiazdę Hollywood do Wrocławia (mieszkańcy tego miasta poznają błyskawicznie np. wnętrza Teatru Muzycznego Capitol), ale też zrobiła z nią film na ciekawy temat, na który warto toczyć dyskusję zaraz po wyjściu z kina.

Michał Derkacz

fot. materiały MFF Nowe Horyzonty 2022

Słowa kluczowe: film, ocena, 2022, Agnieszka Smoczyńska, MFF Nowe Horyzonty 2022
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Doktor Strange w multiwersum obłędu
Doktor Strange w multiwersum obłędu - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płytach Blu-ray?

Carter film Netflix
Carter - recenzja

"Hardcore Henry" + "Raid 2" + "John Wick 3".

Łut szczęścia
Łut szczęścia - recenzja

Mieliśmy szczęście zobaczyć jedną z najlepszych animacji 2022 roku!

Polecamy
Over the Limit
Over the Limit - recenzja

Film dokumentalny o mistrzyni olimpijskiej w gimnastyce artystycznej to poruszające dzieło.

Rodzeństwo Willoughby
Rodzeństwo Willoughby - recenzja

Komedia animowana twórcy "Klopsiki kontratakują" jest już na Netflix. Czy to dobry film?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Doktor Strange w multiwersum obłędu
Doktor Strange w multiwersum obłędu - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płytach Blu-ray?

Carter film Netflix
Carter - recenzja

"Hardcore Henry" + "Raid 2" + "John Wick 3".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!