Recenzje - Kino

Saint Maud - recenzja

2020-10-26 09:12:30

Młoda dziewczyna, która opiekuje się byłą tancerka Amandą, zaczyna widzieć w swoich działaniach ważną misję. Pielęgniarka ma na celu ocalić zgubioną duszę artystki i naprowadzić jej życie na właściwą drogę. Przez cały film obsesyjnie stara się wypełnić swoje istnienie karą. Droga dziewczyny do własnego Boga leży poprzez samookaleczenia i cierpienie. Jego makabryczny głos bezustannie przemawia do niej, ukorzeniając jej wiarę. Satyra polega na tym, że pragnąc uratować inne dusze, dziewczyna traci własną. Czy warto zobaczyć "Saint Maud"? Czy to dobry horror? Przeczytajcie recenzję filmu!

Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że mamy do czynienia z typowym filmem o satanizmie. Jednak przede wszystkim jest to historia samotności i odtrącenia. Paranoja Maud wyplenia z jej życia miłość, harmonię, eliminuje granice pomiędzy rzeczywistością a ciągle powracającymi halucynacjami. Nawet modlitwy do Zbawiciela brzmią z jej ust zbyt nieskromnie. Odczuwamy tę dziwną fizyczną bliskość bohaterki z Bogiem, w którym podświadomie ona znalazła kochanka. Przeżywając jego ciepłą obecność w swoim ciele, Maud staje się uzależniona od poczucia błogości i bezpieczeństwa. Fanatyczne poszukiwanie swojego przeznaczenia doprowadza bohaterkę do szaleństwa. Maud wytrwale pragnie spełnić misję, którą jej powierzył Bóg.

Zaskakujący debiut

"Saint Maud" jest pierwszym filmem obiecującej reżyserki Rose Glass, która też napisała scenariusz. W głownej roli - Morfydd Clark, walijska aktorka znana z dramatu kryminalnego "Alienista" i horroru "Pełzająca śmierć". Morfydd wnosi do roli chłodną wiarygodność. Nie gra Maud, tylko przeżywa całość uczuć bohaterki, zmagającej się z problemem zdrowia psychicznego. W rolę Amandy wcieliła się Jennifer Ehle - amerykańska aktorka znana jako Elżbieta Bennet w serialu "Duma i uprzedzenie".

Czym jest wiara?

Książka Williama Blake’a, podarowana dziewczynie Amandą, staje się dla niej źródłem inspiracji. Przyciąga ją twierdzenie, że zorganizowana religia jest przeszkodą dla prawdziwego życia duchowego. Jednocześnie Maud wycina z książki rysunki i tworzy ołtarz, modli się na łupinach orzeszków ziemnych, wkłada w buty wyprostowane gwoździe. W istocie cierpi na wszelkie sposoby, które może wymyślić jej szalony mózg. Co pewien czas intencje Maud zadziwiają, przerażają, nawet wydają się śmieszne. Niemniej jednak notorycznie martwimy się o los każdego, kto staje na drodze "świętej" pielęgniarki.

Czy horror "Saind Maud" jest straszny?

Satyryczne podejście Rose Glass do kultu wyróżnia ten film na tle innych. Psychologiczny dramat bohaterki staje się absurdalny, gdy ona zmaga się z rzeczywistością, ale nikt nie rozumie jej dobrej chęci. Akcja rozwija się powoli, jednak z zaskakującą intensywnością "Saind Maud" przeraża, zwłaszcza ostatnie ujęcie na długo pozostanie w pamięci. Pusty wzrok bohaterki, pełna niepokoju muzyka Adama Janota Bzowskiego, mroczna paleta kolorów tworzą napięty nastrój filmu, który idealnie się dopasuje do nocy przed Halloween. Polecamy "Saint Maud" każdemu, kto pragnie dotknąć chorobliwej historii o znaczeniu poczucia przynależności i twardej wierze w swoją wyjątkowość.

Ocena końcowa: 7/10

Olga Makarova

Film zobaczyłam w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: ocena filmu, opinia, analiza, 2020, horroy o opętaniu

Saint Maud - zdjęcia z filmu (7)

Saint Maud - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Saint Maud - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Saint Maud - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Saint Maud - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Saint Maud - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
PotwÃłr film 2021
Potwór - recenzja

Czym zaskoczył Anthony Mandler?

Tlen film 2021
Tlen - recenzja

Czy Alexandre Aja zrobił thriller, który zapiera dech?

Sexify
Sexify - recenzja serialu

Jak polscy producenci ugryźli temat kobiecej seksualności?

Polecamy
Gokarty - film Netflix
Gokarty - recenzja

Oceniamy nowy film familijny z platformy Netflix.

wiecej niz myslisz
Więcej niż myślisz - recenzja

Czy nowy film młodzieżowy Netflixa to udana produkcja?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
PotwÃłr film 2021
Potwór - recenzja

Czym zaskoczył Anthony Mandler?

Tlen film 2021
Tlen - recenzja

Czy Alexandre Aja zrobił thriller, który zapiera dech?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!