Recenzje - Kino

Ród smoka - recenzja odcinka 5.

2022-09-20 10:16:59

5. odcinek serialu „Ród smoka” w całości skupia się wokół królewskich zaślubin. Rhaenyra Targaryen i Laenor Velaryon mają się pobrać, by król Viserys w końcu umocnił pozycję relacje swego rodu i miał poparcie ze strony Lorda Corlysa. Jednak zdecydowanie ważniejsze od samego wesela są tutaj kulisy i ustalenia między jego uczestnikami. Bohaterowie przez cały odcinek wyjaśniali sobie różne sprawy, aby wszystko i tak skończyło się awanturą.

Ród smoka odcinek 1x5 Można by pomyśleć, że w uniwersum „Gry o tron” zawsze zobaczymy pierwszeństwo politycznych rozgrywek nad prawdziwymi uczuciami, ale tym razem okazało się, że emocje i namiętności mogą brać górę. Daemon zamordował żonę, by oficjalnie zmienić status związku na „wolny”. Rhaenyra i Laenor dogadali się, że po ślubie i tak będą sypiali z kochankami. Alicent pokazała charakter przerywając przemówienie króla w sukni, której zieleń symbolizuje wojnę (według rodu Hightower).

Najważniejszy jednak okazał się Criston, sprawca największego zamieszania. Najpierw zaskoczył trochę, gdy złożył następczyni tronu ofertę w stylu „ucieknijmy razem”, nie godząc się na stały etat kochanka. Później zaskoczył już bardzo, wyznając całą prawdę i tylko prawdę królowej, która spytała go o pamiętną noc Rhaenyry w towarzystwie stryjka.

Na koniec wprost zaszokował, dając upust emocjom i poczuciu zhańbienia rycerskiej dumy, gdy na oczach weselników zatłukł na śmierć kochanka Laenora. Po wszystkim chciał jeszcze popełnić seppuku, ale od tego pomysłu odwiodła go Alicent, więc teraz dopiero zobaczymy, czy rycerz będzie jej prywatnym strażnikiem, czy zostanie po stronie córki króla.

Odcinek znów ostro namieszał w relacjach miedzy bohaterami, ale tak naprawdę jedynie powtórzył to co już wiemy albo dodatkowo wyjaśnił zależności między danymi postaciami. Bohaterowie ponownie dyskutowali o kolejności do tronu, zgadywali jak będzie wyglądała sytuacja po śmierci króla i planowali kolejne kroki, a jak dobitnie widać na koniec 5. epizodu – ze zdrowiem Viserysa jest coraz gorzej.

Jeśli chodzi o aspekty realizacyjne, niestety nie było najlepiej. Przy wszystkich ujęciach (czy z daleka czy z bliska) na płynący statek, widzimy jak sztuczne jest wszystko wokół, a green screen niemal wystaje spod kadłuba w scenie rozmowy przyszłej królewskiej pary młodej. Bardzo chaotyczne jest też samo przyjęcie weselne, gdzie kompletnie nie można zorientować dlaczego doszło do zamieszania i jak przebiegały przepychanki ze stłamszoną nagle przez gości Rhaenyrą. Nie wyjaśniono też, dlaczego do ślubu doszło natychmiast, a nie jak zakładano po tygodniu turniejów i uczt? Czy nikt nie był wcześniej na weselu u Dothraków, gdzie bez trupów nie ma zabawy?

Teraz czeka nas spory przeskok w czasie i wymiana aktorek, które grają Alicent i Rhaenyrę. Oznacza to też, że podrosną dzieci, będące głównymi graczami w grze o tron. Półmetek mamy za sobą, ale wszystko co najciekawsze dopiero nadejdzie.

Michał Derkacz


fot. materiały HBO

Słowa kluczowe: serial, HBO Max, opinia, ocena, analiza, fabuła, 2022

House of the Dragon - zdjęcia z serialu (24)

House of the Dragon - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 1
House of the Dragon - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 2
House of the Dragon - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 3
House of the Dragon - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 4
House of the Dragon - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Elvis film 2022
Elvis - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto poznać ten filmowy życiorys Elvisa Presleya? Jakie są dodatki na płycie?

RÃłd smoka odcinek 1x7
Ród smoka - recenzja odcinka 7.

Ależ tu się dużo działo!

Entergalactic Netflix 2022
Entergalactic - recenzja

Kid Cudi przedstawia jedną z najlepszych produkcji o związkach ever!

Polecamy
slasher
W lesie dziś nie zaśnie nikt - recenzja

Czy pierwszy polski slasher zapisze się godnie w historii rodzimego kina?

Godzina oczyszczenia
Godzina oczyszczenia - recenzja

Przed nami zaskakujący i pomysłowy horror o egzorcyzmach!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Elvis film 2022
Elvis - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto poznać ten filmowy życiorys Elvisa Presleya? Jakie są dodatki na płycie?

RÃłd smoka odcinek 1x7
Ród smoka - recenzja odcinka 7.

Ależ tu się dużo działo!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!