Recenzje - Kino

One Piece - recenzja 1. sezonu

2023-09-04 11:05:13

31 sierpnia 2023 roku na platformie Netflix zadebiutował serial „One Piece” – ekranizacja mangi autorstwa Eiichiro Ody. Głównym bohaterem jest Monkey D. Luffy - młody awanturnik, który pragnie wolności, przygód, skarbów, jednak najbardziej, powtarzając to do znudzenia, chce zostać królem piratów. Tak, dostajemy tu opowieść o wyprawie w poszukiwaniu bajecznego skarbu, tytułowego One Piece, aby zostać królem piratów. Czy warto to oglądać? Przeczytajcie recenzję!

One Piece serial Serial „One Piece” łączy znane motywy z „kina pirackiego” z mangowym fantasy, gdzie praktycznie trudno wskazać zwykłego bohatera czy bohaterkę, bo wszyscy są częścią plejady dziwacznych osobliwości, od człowieka-gumy, przez szermierza, trzymającego trzecią(!) katanę w… zębach, hiszpańskiego najemnika-inkwizytora z ogromnym (i drugim malutkim) mieczem, dowódcę marynarki z metalową szczęką, aż po całą bandę ludzi-ryb.

„One Piece” to fantasy pełną gębą, a nawet fani tego gatunku z pewnością zobaczą tu coś nowego, jeszcze bardziej nietypowego i pokręconego niż wcześniej. Twórcy nie ograniczają się stylistycznie, brnąc w możliwie wierne przełożenie mangi na język filmu, a często robią to 1:1 i kadr w kadr. Na szczęście nie trzeba znać oryginału, bo cała historia jest tu dość czytelnie wyłożona od podstaw.

Poznajemy kolejnych bohaterów, a potem śledzimy ich przygody, które częściowo są sztampowe (scalanie załogi, szukanie statku, zdobycie mapy skarbu, walka ze złoczyńcami, wewnętrzne nieporozumienia itd.), ale mimo to całość robi świeże wrażenie i potrafi wciągnąć, nawet jeśli szybko domyślamy się w którą stronę pójdą dane wątki. Twórcy w 1. sezonie wyraźnie budują podstawy pod kontynuację. Muszą dawać retrospekcje z historią poszczególnych postaci, muszą przedstawić antagonistów i muszą zarysować przygodę na przyszłość.

Nie da się natomiast ukryć, że „One Piece” to serial tylko dla nastolatków, albo ewentualnie widzów kina młodzieżowego, którym nieprzebrana ilość kiczu, krindżu i mangowości nie przeszkadza w produkcji aktorskiej. Wykrzykiwanie nazw  ciosów przed atakiem to tylko wierzchołek góry lodowej pt. adaptacja bez barier, co jednych zachwyci, a drugich odżuci w mgnieniu oka. Jest tu tak kolorowo, przaśnie i celowo tandetnie, jak to możliwe, a przy tym nierówno. Dla przykładu - efekty specjalne są świetne, ale już kostiumy to czasem chyba zwykłe koszulki z sieciówek.

Tym, co nas (bez znajomości materiału źródłowego) trzymało przy ekranie jest obsada – dobrana znakomicie, charyzmatyczna, przyjemna dla oka i fajnie grająca te wszystkie dziwaczne osobowości. To właśnie tę grupę chcemy nadal śledzić i dla niej polecamy przynajmniej zacząć oglądać „One Piece”, a może zostaniecie z nimi na stałe, sprawdzając materiał źródłowy.

Ocena końcowa: 7/10

Michał Derkacz


fot. materiały Netflix

Słowa kluczowe: serial, Netflix, 2023, ocena, opinia, adaptacja, ekranizacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
TwÃłrca film 2023
Twórca - recenzja

Gareth Edwards zrobił film o wojnie ludzi ze sztuczną inteligencją. Czy warto zobaczyć?

Doppelgänger. SobowtÃłr
Doppelganger. Sobowtór - recenzja

Jakub Gierszał i Tomasz Schuchardt w filmie szpiegowskim. Czy to udana produkcja?

Piła X
Piła X - recenzja

Czy słynna seria horrorów wraca na dobre tory?

Polecamy
Hbo Max
Diuna - recenzja

Czy nowa ekranizacja powieści Franka Herberta to udane dzieło?

Serial "KrÃłl" - serial
Król - recenzja serialu

Czy polska superprodukcja od CANAL+ jest warta uwagi?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
TwÃłrca film 2023
Twórca - recenzja

Gareth Edwards zrobił film o wojnie ludzi ze sztuczną inteligencją. Czy warto zobaczyć?

Doppelgänger. SobowtÃłr
Doppelganger. Sobowtór - recenzja

Jakub Gierszał i Tomasz Schuchardt w filmie szpiegowskim. Czy to udana produkcja?

Popularne