Recenzje - Kino

Nocne kły - recenzja

2021-10-22 13:22:43

„Nocne kły” to horror, który 20 października 2021 roku zadebiutował na platformie Netflix. Jego twórcy starali się połączyć historię zakochanej pary z krwawą walką między ludźmi i wampirami o dominację w Los Angeles. Czy ta sztuka się udała? Przeczytajcie recenzję filmu!

Nocne kły film Netflix

Wampiry istnieją. Funkcjonują w ukryciu, zgodnie z kilkoma zasadami, opisującymi ich rozejm z polującymi na nich ludźmi. Jednak Victor (Alfie Allen) jest w stanie zrujnować te stosunki, by rządzić miastem, pijąc krew kiedy chce, gdzie chce i czyją chce. By obalić obecnych liderów ze strony wampirów, nasz główny złoczyńca wysyła w teren swoją dziewczynę Zoe (Lucy Fry), która razem ze swoją podopieczną Blaire (Debby Ryan) ma pozabijać kilka osób w ciągu jednej nocy.

Tu wkracza główny bohater filmu - student college'u Benny (Jorge Lendeborg, Jr.), pełniący funkcję szofera. Chłopak nie ma pojęcia, że ma wozić dwie szalone imprezowiczki - wampirzyce. Liczy jedynie na łatwy zarobek i zyskanie w oczach starszego brata Jaya (Raúl Castillo), nie wiedząc też, że jest on liderem grupy ludzi pilnujących kruchego rozejmu z wampirami.

Benny pakuje się w gigantyczne problemy, ale nie ma wątpliwości, że na własne życzenie. Najpierw, przy pierwszej dogodnej okazji, czyta sms-y jednej z dziewczyn, szpera po ich torbach, a znajdując „przepustkę” jednej z nich (do nocnych klubów), opuszcza auto i rusza sprawdzić co tu jest grane. Sytuacja w stylu „Miałeś jedno zadanie.” jest tu początkiem akcji rodem z „Zakładnika” z 2004 roku, ale oczywiście z ostrą przyprawą młodzieńczego (choć jedna wampirzyca ma około 80 lat, a druga 200) romansu, zmiksowanego z krwawą (ale niestety niepokazywaną otwarcie) akcją.

Takie danie nie jest słodkie jak nastoletnia krew (spokojnie, mówią o tym w filmie), a raczej bywa głównie czerstwe, bo wszystkie te elementy widzieliśmy już wiele razy. Wampiry przedstawiono bardzo klasycznie, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i o genezę postaci i sposób funkcjonowania za dnia i w nocy. Sceny akcji to wielkie rozczarowanie, bo prawie ich nie widzimy. Jak Victor pokonał dwie wampirzyce w basenie (w tym jedną, graną przez Megan Fox)? Jak Blaire i Zoe uporały się Rocko (Alexander Ludwig w ciekawej, nietypowej dla siebie roli) i jego pomocnikami? Jak już ta akcja jest, to niestety często bywa kuriozalna, jak w scenie, gdy wszyscy uciekają samochodem, a do pasa wychylonej z okna Zoe, nie mogą trafić z metra kolejni łowcy wampirów...

Obsada filmu pełna jest młodych, pięknych, seksownych gwiazd, a jednak kompletnie nie da się poczuć ekranowej „chemii” miedzy Benny a Blaire, natomiast ich pocałunki są tak wyprane z wiarygodnych emocji, jak to tylko możliwe. Motyw narastającego uczucia m. in. z tego powodu zupełnie nie działa, a wampirzo-ludzka wariacja na temat historii Romea i Julii jest tu trafiona tylko na papierze.

„Nocne kły” nie spełnia oczekiwań, również jeśli chcemy oceniać go jako horror, bo straszenia nie ma tu wcale, grozy nawet nie próbowano zbudować, a postacie wampirów są bardziej piękne niż straszne, jak choćby nie tak dawno w „Krwawym niebie” (też na Netflix). Jeśli chodzi o finał, to zrealizowano go dość poprawnie, ale problem polega na tym, że dosłownie wszystko da się przewidzieć jakieś 30 minut wcześniej. Nawet początkowy dialog Benny’ego z babcią (Marlene Forte) o nieuchronności umierania, daje nam jasną wskazówkę, co do ostatecznej przemiany protagonisty. 

Ocena końcowa: 4/10

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: film, 2021, Netflix, horror, ocena
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zielony wąÅź film Netflix
Zielony wąż - recenzja

Kolejna chińska animacja na Netflix, którą warto zobaczyć!

Zamiana z księÅźniczką 3
Zamiana z księżniczką 3 - recenzja

Jak wypada kolejna komedia z Vanessą Hudgens?

Ziemia Iwana film
Ziemia Iwana - recenzja festiwalowa

Bohaterem tego filmu dokumentalnego jest malarz Iwan Prychodko.

Polecamy
Cały świat Romy
Cały świat Romy - recenzja

Nowy, holenderski dramat młodzieżowy. Co się dzieje, gdy polskie tłumaczenie tytułu trafia w sedno?

Kobiety mafii 2
Kobiety mafii 2 - recenzja

Drastyczna przemoc, seks, akcja i specyficzny humor. Czy warto zobaczyć?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Zielony wąÅź film Netflix
Zielony wąż - recenzja

Kolejna chińska animacja na Netflix, którą warto zobaczyć!

Ziemia Iwana film
Ziemia Iwana - recenzja festiwalowa

Bohaterem tego filmu dokumentalnego jest malarz Iwan Prychodko.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!