Recenzje - Kino

Moja zbrodnia - recenzja

2023-08-07 12:38:50

„Moja zbrodnia” to nowy film Francois Ozona (scenariusz i reżyseria), w którym słynny francuski twórca zabiera nas do Paryża lat 30-stych, aby opowiedzieć historię Madeleine (Nadia Tereszkiewicz) oraz jej przyjaciółki i współlokatorki Pauline (Rebecca Marder).

Moja zbrodniaKiedy przegrać znaczy wygrać

Ta pierwsza jest początkującą, średnio utalentowaną aktorką i już na samym początku wplątuje się w sprawę morderstwa słynnego producenta. Ta druga jest prawniczką bez sukcesów, dla której kłopoty Madeleine mogą być szansą na przełamanie złej passy. Paradoksalnie, przyznanie się do zabójstwa i głośny proces jest dla obu kobiet trampoliną w karierze.

Zdaje się, że bez względu na wyrok, uzyskany rozgłos to pożądany przez przyjaciółki sposób na wyrwanie się z biedy i braku perspektyw. Problem pojawia się, kiedy zdetronizowana gwiazda kina niemego Odette Chaumette (Isabelle Huppert) oznajmia głównym bohaterkom, że to ona jest prawdziwą morderczynią, a Madeleine ukradła jej profity z procesu. Kto by pomyślał, prawda?

Rok 1935 jak rok 2023

Francois Ozon nie pozostawia złudzeń, że pokazywana przez niego historia spokojnie mogłaby rozgrywać się współcześnie, a postacie Madeleine oraz Odette to po prostu celebrytki, bardziej znane z afer, dram czy tabloidów niż faktycznych dokonań artystycznych. W niezwykle zabawny, a przy tym subtelny i wysmakowany sposób reżyser ukazuje mechanizmy zakulisowego prowadzenia rozpraw (kuriozalna postać sędziego czy oskarżyciela), a także show biznesu, gdzie pożądana jest każda postać potrafiąca sprzedawać bilety na kolejne seanse filmów czy spektakli ze swoim udziałem.

„Moja zbrodnia” to przewrotny kryminał, który ma elementy komedii, ale krzywdzące byłoby szufladkowanie go w tym gatunku, bo jest to porcja znacznie lepiej dobranych składników niż głupawe gagi czy dowcipne dialogi wywołujące salwy śmiechu. Tutaj mamy raczej do czynienia z ogólnym, lekkim i wesołym klimatem kryminału, który działa na wielu płaszczyznach, a im lepiej dostrzegamy odniesienia do teraźniejszości, tym lepiej się bawimy.

Jest na co (i kogo) popatrzeć

Doskonała jest także strona wizualna. Zdjęcia, ruchy kamery, kompozycje kadrów, scenografie i reszta tzw. „oddania epoki” składają się na bardzo przyjemny obraz, który nie męczy, a pomaga w odbieraniu wrażeń fabularnych. Na pochwały zasługują wymienione wcześniej aktorki, ale też męska część obsady (m. in. Fabrice Luchini, Dany Boon, Andre Dussollier, Olivier Broche) gra fantastycznie, choć często w przerysowany, teatralny i groteskowy sposób.

Cały film „Moja zbrodnia” można uznać, za idealny materiał na sztukę teatralną i także na taką wersję chętnie byśmy się wybrali. Tymczasem polecamy seans kinowy, bo słynny reżyser jest w dobrej formie!

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, 2023, ocena, opinia, Francois Ozon
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Polecamy
Zaginione dziewczyny
Zaginione dziewczyny - recenzja

Ekranizacja opartej na faktach historii rodziny Gilbert do zobaczenia na Netflix.

To nie jest ok - recenzja serialu

Ok czy nie ok? Odpowiadamy w recenzji 1. sezonu serialu.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!