Recenzje - Kino

Lucyfer - recenzja drugiej części 5. sezonu

2021-06-08 16:23:09

Czarujący Diabeł i reszta jego nietypowej rodziny, wracają w emocjonującej drugiej części 5 sezonu. „Lucyfer" jak zawsze zadziwia, otwierając nowe, niespodziewane wątki i budując napięcie w oczekiwaniu na finał… który nie następuje. Twórcy serialu zapowiedzieli bowiem kolejny sezon, który doprowadzi historię do końca. Jak rozwinęła się akcja drugiej części 5. sezonu, który od niedawna można zobaczyć na Netflixie? Przeczytaj recenzję bez spoilerów!

Lucyfer sezon 5B

Pomieszanie z poplątaniem

Pierwsza część 5. sezonu zakończyła się w pełnym napięcia momencie pojawienia się postaci Boga, czyli ojca wszystkich ludzi, ale przede wszystkim Lucyfera i jego braci. Przerwało to również walkę toczącą się między głównym bohaterem, a jego „złym” bratem bliźniakiem, Michaelem. Początkowo odcinki skupiają się na trudnej, zawiłej relacji ojca z synem, na próbie naprawiania popełnionych błędów, nadrobieniu straconego czasu. Okraszone jest to bardzo ciekawym przedstawieniem postaci Boga. Wszechwiedzący, wszechmocny, ale dzień spędza na graniu w golfa z synami i opiekowaniu się wnukiem, dzieckiem Amenadiela (D.B Woodside) i Lindy (Rachel Harris).

Momentami widać, że twórcom kończą się pomysły na ciekawe odcinki. Z jednego z nich postanowili stworzyć coś na kształt musicalu, ale była to nieudana próba, która przypominała jeden z odcinków serialu Riverdale. Nawet kolejne zagadkowe morderstwa, czyli główna oś każdego odcinka, która tworzy osobną historię, przestają być intrygujące i stają się tylko tłem dla skomplikowanych relacji między głównymi bohaterami. Tym bardziej sceptycznie patrzę na nadchodzący kolejny sezon, bo, choć finałowy, będzie musiał zaciekawić widza na tyle, żeby chciał on zostać jeszcze na kilka odcinków.

Ciekawa kreacja postaci drugoplanowych

Dramaty i zawiłe sytuacje dotyczące Chloe (Lauren German) i Lucyfera (Tom Ellis) nużą, ale na ratunek przychodzą bohaterowie drugoplanowi. Rozterki Lindy związane z macierzyństwem, próba odnalezienia się na nowo w rzeczywistości przez Dana (Kevin Alejandro), który dopiero co dowiedział się o prawdziwej tożsamości Lucyfera i poznał świat rządzony przez boską świtę. W tym sezonie powraca również Eve (Inbar Lavi), która na nowo oczarowuje zimną i bezduszną Maze (Lesley-Ann Brandt). Ciekawe było poświęcenie całego jednego odcinka Danowi i poprowadzenie trochę innej historii, która na końcu okazała się czymś zupełnie niespodziewanym. Kilka więc takich perełek znajdziemy w tym sezonie, ale jest to zdecydowanie mniej, niż w poprzednich.

Zdecydowanie na plus jest ujęcie psychologiczne i wejście w głowę np. Lucyfera. Towarzyszące mu rozterki związane z powrotem ojca pokazują jego wrażliwość i obnażają go, jeszcze bardziej skłaniając widza ku tej postaci. Jest to fajne złapanie oddechu w niekończącym się dramacie rozgrywającym się na linii Lucyfer - Chloe.

Co dalej?

Sezon 5., a zwłaszcza druga część, na tle wcześniejszych, wypada blado. Przez cały czas widz ma nadzieje na finalne rozwiązanie pewnych wątków, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Finałowy odcinek sezonu jest wręcz groteskowy. Długo zapowiadana walka pomiędzy braćmi o to, kto przejmie władzę nad światem, okazuje się być śmieszną potyczką, po której Lucyfer po raz kolejny poświęca się dla Chloe. Brzmi znajomo? Może dlatego, że w podobny sposób kończyły się wcześniejsze sezony.

Oglądając 5. sezon można wysnuć kilka tropów dotyczących tego, czego możemy spodziewać się w sezonie 6. Na pewno twórcy domkną wszystkie otwarte wątki, a także pokażą czy Lucyfer odnajdzie się w swojej nowej roli, która mu przypadła w ostatnim odcinku. Jaka to rola? Sprawdźcie sami!

Ocena końcowa: 6/10

Karolina Ryś

fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: analiza, ocena, sezon 5b, Netflix, 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ojcostwo film 2021
Ojcostwo - recenzja

Kevin Hart jako samotny ojciec w nowym filmie na Netflix. Czy warto zobaczyć?

Tom & Jerry - recenzja

Czy połączenie animacji z filmem aktorskim to dobry pomysł?

Obraz poÅźądania
Obraz pożądania - recenzja

Thriller, który w napięciu trzyma dopiero na końcu.

Polecamy
Platforma - recenzja

Mesjasz na platformie, dzierżący w dłoni "Don Kichote". Czy przyszłościowy obraz zbawiciela obala mit konsumpcjonizmu?

Kadr z filmu
7 uczuć - recenzja

Jak Michał Koterski sprawdził się w roli Adasia Miauczyńskiego? Przeczytaj recenzję filmu!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Ojcostwo film 2021
Ojcostwo - recenzja

Kevin Hart jako samotny ojciec w nowym filmie na Netflix. Czy warto zobaczyć?

Tom & Jerry - recenzja

Czy połączenie animacji z filmem aktorskim to dobry pomysł?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!