Recenzje - Kino

Last Christmas - recenzja

2019-11-30 20:00:53

29 listopada 2019 do polskich kin weszła komedia romantyczna zatytułowana "Last Christmas". Brzmi znajomo? Światowy hit świąteczny zespołu Wham! nie bez powodu figuruje w tytule filmu. Historia jest bardzo ściśle związana ze słowami utworu, a i w czasie trwania całego seansu słychać prawie cały album George'a Michaela. Osoby, które podchodzą do jego muzyki z niechęcią powinny omijać ten film szerokim łukiem. Ale, o czym właściwie jest ta świąteczna produkcja? I kto będzie usatysfakcjonowany seansem? Przeczytajcie recenzję filmu!

Last Christmas

"Last Christmas" to trochę połączenie "To właśnie miłość", "Dziennika Bridget Jones" oraz "Jestem na tak". Tylko wzupełnie w innym stylu, bardziej nowocześnie. W fabule nie brak wątków i problemów, które są bardzo aktualne i szeroko komentowane na co dzień. Porusza się tu takie sprawy jak wielokulturowość, społeczność lgbt, kwestie imigrantów czy Brexit. Jest to niewątpliwie komedia na miarę naszych czasów.

Główną bohaterką jest Kate, a właściwie Katerina, która wywodzi się z Jugosławii. Razem z rodziną uciekła przed wojną i osiedliła się w Londynie. Dziewczyna od początku pojawienia się na ekranie przeżywa rozwój nieszczęśliwych wypadków, które czasem prowokowane są przez los, ale zazwyczaj przez nią samą. Można by rzec, że nie ma szczęścia, albo, że po prostu go nie zauważa. Wszystko zmienia się w momencie, gdy na jej drodze staje tajemniczy Tom, który swoją odmiennością zaburza jej cały cykl życia i pomaga dostrzec to, czego sama nie jest w stanie. Tom jest bardzo nietypową postacią i dla niektórych może być wręcz przerysowany. Dobry chłopak, który w wolnym czasie pomaga bezdomnym oraz dziewczyna, która chętnie przenocuje u nieznajomego, byle tylko nie wylądować u rodziców. Duet zdecydowanie nieidealny.

Emilia Clarke, podobnie jak w "Zanim się pojawiłeś" jest zabawna i urocza. Najwidoczniej komedie i romanse filmowe jej służą. Jednak oprócz niej jest tu jeszcze bardzo ważna postać, bez której "Last Christmas" nie byłoby nawet w połowie tak dobre. Jest nią Emma Thompson w roli Petry, matki dziewczyny. Jest ona tak niedopasowana do świata, w którym żyje, że nie sposób, choć raz nie zaśmiać się na jej dialogach. Szczególnie sceny z jej śpiewem to komediowy majstersztyk. Przyjemnym wątkiem jest także relacja między Kate, a jej przełożoną oraz perypetie z nią związane. To prosty przykład na to, że wsparcie można znaleźć całkiem blisko siebie.

Mocnym punktem filmu jest scenariusz, za który odpowiedzialna jest właśnie Emma Thompson. Produkcja jest pełna humoru tak dobrze znanego wszystkim lubiącym brytyjskie komedie romantyczne. Wiele jest scen, na których widownia nie mogła przestać się śmiać z prezentowanych na ekranie gagów. Są one zasługą scenariusza, ale również aktorów bardzo dobrze dopasowanych do swoich ról. Co ciekawe "Last Christmas" przełamuje schemat typowej komedii romantycznej. Tak naprawdę zakończenie sprawia, że nie wiadomo czy w ogóle nią była. Jest z pewnością dobrą komedią, ale czy romantyczną? Ciężko stwierdzić.

Jak było wspomniane na początku, "Last Christmas" ma swój związek z kultową piosenką Wham! i gwarantuję, że po filmie spojrzycie na nią zupełnie z innej perspektywy. Trzeba przyznać, że film też ma swoje minusy. Jest momentami przesłodzony i nierealistyczny, ale spokojnie można przymknąć na to oko. Głównie, dlatego, że ma w sobie dużo ciepła, śmiechu i radości, które czynią go bardzo zabawną, ale i mądrą komedią. Przypomina, że nie tylko w święta należy okazywać sobie czułość. Każdy dzień się liczy, bo każdy może być przecież ostatnim.

Ocena końcowa: 8/10

Joanna Bim

Film zobaczyłam w kinie Cinema City Wroclavia we Wrocławiu.

Fot. Jonathan Prime/Uni - © A Universal Release. © 2019 Universal Studios

Słowa kluczowe: film, opinia, ocena, 2019, komedia świąteczna

Last Christmas - zdjęcia z filmu (8)

Last Christmas - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Last Christmas - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Last Christmas - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Last Christmas - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Last Christmas - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Diabeł wcielony - film 2020
Diabeł wcielony - recenzja

Lepszego filmu na platformie Netflix w tym roku już chyba nie zobaczymy.

#Alive - film 2020
#Alive - recenzja

Koreański horror o zamkniętym w mieszkaniu chłopaku w czasie apokalipsy zombie jest lepszy niż wam się wydaje.

I zbaw nas ode złego
I zbaw nas ode złego - recenzja przedpremierowa

Oceniamy koreański film akcji o zabójcach, handlu organami i zemście.

Polecamy
18 prezentów - recenzja

Urodziny, presja i odczuwalny brak. Czy prezenty od serca wystarczą, by odbudować upragnioną bliskość?

Kadr z filmu
303. Bitwa o Anglię - recenzja

Czy międzynarodowa produkcja poświęcona Dywizjonowi 303 jest filmem udanym? Przeczytaj recenzję!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Diabeł wcielony - film 2020
Diabeł wcielony - recenzja

Lepszego filmu na platformie Netflix w tym roku już chyba nie zobaczymy.

#Alive - film 2020
#Alive - recenzja

Koreański horror o zamkniętym w mieszkaniu chłopaku w czasie apokalipsy zombie jest lepszy niż wam się wydaje.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!