Recenzje - Kino

Krwawe niebo - recenzja

2021-07-27 09:51:24

„Krwawe niebo” to nowy horror w ofercie platformy Netflix. Akcja filmu rozgrywa się niemal w całości na pokładzie samolotu, który przechwycili terroryści. Nie przewidzieli jednak, że wśród pasażerów jest... wampirzyca!

Krwawe niebo film 2021

Porwali samolot z wampirem na pokładzie...

Twórcy filmu „Krwawe niebo” starali się przełamać schemat klasycznej historii porwanego samolotu, z bohaterem, który ma umiejętności by przeciwstawić się terrorystom i bezpiecznie sprowadzić maszynę na lotnisko. Posłużyła im do tego główna bohaterka - Nadja - matka, która cierpi na chorobę krwi i leci na operację w towarzystwie synka (około 10-letniego). Bardzo szybko okazuje się, że ta jej tajemnicza przypadłość to nic innego jak wampiryzm, którym zarażona została jakiś czas temu (jest retrospekcja).

Nadja już zdążyła nauczyć się, jak hamować i ukrywać swoją naturę, a w dodatku regularnie przyjmuje zastrzyki, które sprawiają, że jej pragnienie krwi słabnie. Jednak w zaistniałej sytuacji, by ratować najpierw własne życie, a później resztę pasażerów, bohaterka poddaje się swej mrocznej stronie, a z każdym łykiem krwi jest coraz mniej podobna do człowieka, tracąc też tą „ludzką” świadomość. Ta przemiana została dość naturalnie i wiarygodnie pokazana, a relacja z synem w dalszych etapach akcji jest interesująca, bo nie wiemy, czy młody da radę przemówić do niej, zanim dojdzie do skrajnego odczłowieczenia.

... i do połowy to było ciekawe.

Film jest wciągający, ale niestety tylko do połowy, kiedy jeszcze uczymy się zasad działania tych wszystkich wampirzych właściwości bohaterki – jak i kiedy się przemienia, jakie ma słabe i mocne punkty itd. Bardzo ważne okazuje się to, że poprzez choćby jedno ugryzienie „wirus wampiryzmu” może zamienić w wampira każdą osobę. W takiej sytuacji bardzo łatwo stracić panowanie nad rozprzestrzenianiem się niebezpieczeństwa.

Działa to identycznie jak we wszystkich filmach o zombie i w zasadzie patrząc na ostatni akt tej opowieści, to mamy do czynienia właśnie bardziej z zombie niż z wampirami. Niby jest tu ten aspekt wrażliwości na światło i picia krwi, ale w praktyce, gdy już niemal wszyscy są zarażeni, to widzimy samolot pełen zombie, a nie wampirów, bo jedynie Nadja potrafi nad sobą zapanować, a reszta „świeżaków” to bezmyślne potwory.

Film w drugiej części jest dość nudny, a mimo kolejnych krwawych scen walki między napastnikami a Nadją, na ekranie nie dzieje się nic ciekawego. Sam finał spina się klamrą z początkiem, a emocje odrobinę rosną, bo nie wiemy, czy uda się powstrzymać hordę zombie-wampirów przed wydostaniem na zewnątrz, już po bezpiecznym posadzeniu samolotu na lotnisku. Nie zmienia to jednak wrażenia, że na tym etapie jesteśmy już mocno zmęczeni tym (zbyt długim) seansem i w zasadzie wszystko nam jedno, co stanie z Nadją, jej synem i całym samolotem.

Ocena końcowa: 4/10

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: film, horror, 2021, Netflix, ocena, opinia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wtargnięcie film Netflix
Wtargnięcie - recenzja

Freida Pinto w zaskakująco udanym thrillerze na Netflix!

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham
Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham - recenzja

Paweł Łoziński o intymnej relacji matki z córką.

Wcielenie film 2021
Wcielenie - recenzja

James Wan zrobił horror, który was zaskoczy!

Polecamy
Annabelle wraca do domu
Annabelle wraca do domu - recenzja

Jeden dom, jedna noc, trzy bohaterki i wiele duchów.

Historia małÅźeńska
Historia małżeńska - recenzja

Wzruszający komediodramat o rozpadzie małżeństwa. Adam Driver i Scarlett Johansson idą po Oscary?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Wtargnięcie film Netflix
Wtargnięcie - recenzja

Freida Pinto w zaskakująco udanym thrillerze na Netflix!

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham
Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham - recenzja

Paweł Łoziński o intymnej relacji matki z córką.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!