Recenzje - Kino

Król… niestety bez królowej

2008-02-20 11:00:40
 James Gray to reżyser, który swoje filmy produkuje długo i rzadko. Jego poprzednie produkcje, choćby „Mała Odessa”, były perełkami. Jak jest w przypadku filmu „Królowie nocy”?
 
Akcja filmu osadzona została w latach ‘90 zeszłego stulecia. Bobby Green bez oporów korzysta z życia. Pracując w świetnie prosperującym klubie w Nowym Jorku bez skrupułów sięga po używki, a u swego boku ma piękną Evę Mendes. Żyje jednak na pograniczu dwóch światów. Jego rodzina, do której nie przyznaje się przed pomagierami z klubu, zasila szeregi policji. Zarówno brat jak i ojciec uważają go za czarną owcę. Dopiero napaść na rodzinę otwiera lekkomyślnemu Booby’emu oczy na niebezpieczeństwo, jakie czeka każdego, kto nie potrafi się zdecydować na wybranie drogi dobra czy zła. Zaczyna się zgodnie z kanonem.

Mamy dobrego i złego brata. Jeden należy do świata policji, drugi wybiera życie wypełnione alkoholem i narkotykami. Nadchodzi dzień, w którym jednak dochodzi do nawrócenia na jasną stronę mocy i walkę naszego nieszczęśnika o poprawę wizerunku…

Czyżby ktoś ziewnął? Fabuła nie zachwyca i jest miejscami do bólu przewidywalna. Zaskakujących zwrotów akcji brak. Jest co prawda kilka momentów, kiedy mocniej wciskamy się w fotel i oczekujemy co dalej, ale zaraz potem ciśnienie opada i ponownie leniwie żeglujemy ku końcowi. Jedyne co ratuje film, to ładnie wykonane zdjęcia i montaż całej produkcji. Ciekawie zmontowana jest scena jedynego w filmie pościgu, kiedy zamiast odgłosów strzelaniny, słyszymy uderzający o szyby wozu deszcz, oddech kierowcy i stłumione dźwięki z zewnątrz. Wszystko połączone jest tak, że odczuwamy wręcz trudność, z jaką kierowca panuje nad pojazdem. Niestety to tylko kilka minut z przedziału dwóch godzin, jakie spędzamy w kinie. Za mało.
 
Film to niestety klasa średnia. Ogląda się przyjemnie, wszystko wydaje się do bólu poprawne. Mimo to po seansie pozostaje pewien niedosyt. Czas spędzony w kinie przypomina pracę polonisty po pół wieku poprawiania podobnych do siebie referatów na takie same nudne tematy. Brak produkcji tej „iskry Bożej”, która by go wyróżniła. Jest dostatecznie. Jest poprawnie i zgodnie z kanonem. Tylko czy to wystarczy, aby utrzymać widza w kinie?
 
 
Anna Kędzior


Słowa kluczowe: król, recenzja, królowa, kino, królowie nocy film filmy James Gray Mała Odessa Eva Mendes
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Smok Åźyczeń
Smok życzeń - recenzja

Współczesny chiński "Alladayn", pełen pouczających lekcji.

Gdy sen nie nadchodzi
Gdy sen nie nadchodzi - recenzja

Na tym filmie nie zaśniecie!

Lucyfer sezon 5B
Lucyfer - recenzja drugiej części 5. sezonu

Diabeł z Los Angeles powraca! Co przygotowali twórcy?

Polecamy
To nie jest ok - recenzja serialu

Ok czy nie ok? Odpowiadamy w recenzji 1. sezonu serialu.

Podły, okrutny, zły
Podły, okrutny, zły - recenzja przedpremierowa

Zac Efron jako Ted Bundy w... dramacie sądowym. Sprawdźcie, czy warto zobaczyć.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Smok Åźyczeń
Smok życzeń - recenzja

Współczesny chiński "Alladayn", pełen pouczających lekcji.

Gdy sen nie nadchodzi
Gdy sen nie nadchodzi - recenzja

Na tym filmie nie zaśniecie!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!