Recenzje - Kino

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara - recenzja

2018-06-20 11:43:58

Hiszpańscy twórcy filmu "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" wzięli na warsztat historię jednego z najsłynniejszych gangsterów świata – Pablo Escobara. Fabuła filmu patrzy na niego z perspektywy jego kochanki Virginii Vallejo, której książka stała się podstawą do napisania scenariusza. Tą filmową biografię w kinach zobaczyć można od 15 czerwca. Reżyserem i zarazem scenarzystą „Kochając Pabla…” jest Fernando Leon de Aranoa ("Księżniczki”, "Poniedziałki w słońcu”).

Kochając Pabla nienawidząc Escobara

W głównych rolach wystąpili chyba najsłynniejsi obecnie aktorzy hiszpańscy: Javier Bardem ("Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara", "Mother!") oraz Penélope Cruz ("Morderstwo w Orient Expressie", "Zakochani w Rzymie", "Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach", "Volver"). To sprawdzony duet, który razem bardzo dobrze wypada na ekranie. Para wystąpiła już wspólnie między innymi w filmie "Vicky, Cristina, Barcelona" Woody’ego Allena. Prywatnie są małżeństwem i mają dwoje dzieci.

Historia rozpoczyna się w roku 1981 na sławnym ranchu Escobara (Javier Bardem) Hacienda Nápoles, gdzie Virginia Vallejo (Penelope Cruz) – gwiazda telewizji i dziennikarka –  razem z innymi sławami Kolumbii przylatuje na przyjęcie nuworysza zwanego „kolumbijskim Robin Hoodem”, który dorobił się majątku na handlu narkotykami. Virginia szybko nawiązuje z nim romans. Już pierwsze sceny sugerują, że związek ten przyniesie jej więcej problemów niż korzyści. Ich związek trwa kilka lat, w czasie których Pablo rozwija swoją przestępczą działalność stając się jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Kolumbii i najbogatszym przestępcą świata. Przemyca i sprzedaje ogromne ilości kokainy do Stanów Zjednoczonych, korumpuje kolumbijską politykę i wprowadza w całym kraju terror wywołując konflikt między ludnością ze slumsów, a policją i władzami. Virginia choć początkowo boi się Pabla to w końcu zostaje informatorką DEA (amerykańskiej agencji rządowej walczącej z narkotykami).

Film pokazuje okrucieństwo Escobara, przez co zawiera dużo brutalnych scen. Twórcom udało mu się pokazać swoistą dychotomię tej postaci: psychopatycznego skłonnego do bezgranicznych okrucieństw mordercy i handlarza narkotyków oraz troszczącego się ojca tłumaczącego synowi jak złe są narkotyki. Virginia także została pokazana ze wszystkimi jej wadami – przykładowo wydaje się, że zupełnie nie przeszkadza jej skąd pochodzą pieniądze na jej luksusowe życie. Obie główne postaci są dobrze zarysowane, jednak bez zbytniego zagłębiania się w ich psychologię. Film jest niewątpliwie ciekawy, nie tylko przez temat, lecz również przez sprawną realizację i szybko toczącą się akcję.

Anna Janaszak

fot. materiały prasowe

Film obejrzałam w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

BonPrix kod promocyjny

Słowa kluczowe: film, ocena, 2018, kino, analiza

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara - kadry (7)

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara - kadry  - Zdjęcie nr 1
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara - kadry  - Zdjęcie nr 2
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara - kadry  - Zdjęcie nr 3
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara - kadry  - Zdjęcie nr 4
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara - kadry  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda - recenzja

Czy świat magii oczaruje nas po raz kolejny?

Nie martw siÄ™, daleko nie zajdzie
Bez obaw, daleko nie zajdzie - recenzja festiwalowa

Jak reżyser "Buntownika z wyboru" i "Obywatela Milka" poradził sobie z biografią kontrowersyjnego rysownika?

Planeta Singli 2
Planeta Singli 2 - recenzja

Czy jest romantycznie? Czy jest śmiesznie? Czy to dobry film? Przeczytaj recenzję!

Polecamy
Teraz twoją kobietą jest korporacja (recenzja)
Teraz twoją kobietą jest korporacja (recenzja)

Fabułę filmu można streścić w jednym równoważniku zdania: sodoma i gomora na firmowym wyjeździe integracyjnym. Więcej nie warto się na ten temat rozpisywać.

Miłość w czasach beznadziei (Róża - recenzja)
Miłość w czasach beznadziei (Róża - recenzja)

"Róża" to film wstrząsający, porażający swoją autentycznością i nie pozwalający o sobie zapomnieć.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda - recenzja

Czy świat magii oczaruje nas po raz kolejny?

Nie martw siÄ™, daleko nie zajdzie
Bez obaw, daleko nie zajdzie - recenzja festiwalowa

Jak reżyser "Buntownika z wyboru" i "Obywatela Milka" poradził sobie z biografią kontrowersyjnego rysownika?

Konkurs Ziaja