Dzieje się - Kino

Hollywood na 9 liter: pierwsza H, jak historia

2020-07-13 13:52:36

"Hollywood na 9 liter" to nasz nowy cykl artykułów, w którym przyjrzymy się różnym aspektom związanym z filmem. Za każdym razem weźmiemy na tapet inną literę i w ten sposób na nowo przeliterujemy "Hollywood". Zaczynamy od H, a słowem, które dotyczy kina i zaczyna się od tej litery jest oczywiście "historia". Za przykład naszych historycznych rozważań posłuży nam zeszłoroczny kandydat do Oscara "1917" w reżyserii Sama Mendesa. Dlaczego? Zawiera w sobie historię, a nawet dwie. Pierwsza to historia rozumiana jako przeszłość, druga to historia samych bohaterów - po prostu fabuła filmu.

1917 - film 2019

Polecamy przeczytać: Recenzja filmu "1917" >>

Historia wyobraźni

Przeszłość niesie za sobą skarby nie do wyczerpania. Wciąż znajdujemy w niej nowe tematy, o których warto mówić, którymi warto się dzielić. Twórcy pochylają się zarówno nad historiami poszczególnych ludzi, jak i wydarzeniach, które zmieniły bieg historii. Powstaje pytanie jak przenieść widza kilka lat do tyłu? Jak odciąć się od patosu i pomników, stawianych postaciom historycznym? Czy cel to edukacja czy raczej coś czego nie zawrzemy w podręczniku do historii, czyli namiastka życia osoby żyjącej przed nami? Możemy czerpać garściami z tej studni bez dna, skupiając się na kolejnych epokach. Jednak im dalej w las, tym mniej wiemy, a wtedy historyczność filmu ustępuje kostiumom, scenografii czy w końcu fabule. Dobrym przykładem będzie tu "Gladiator" czy "Amadeusz". Będzie to raczej fantazja na temat niż wiernie oddanie minionych realiów. 

Amadeusz - film 1984Co z tą wojną?

Wracając do przeszłości twórcy najchętniej pochylają się na wojną. Tu ukłon w stronę "Bękartów wojny", "Szeregowiec Ryan" i wielu innych. Dlaczego? Wydarzenia miały miejsce nie tak dawno i wciąż, choć jeszcze niedługo, możemy skonfrontować nasze wyobrażenia z historiami prawdziwych ludzi, rozmawiając z dziadkami czy pradziadkami. Jednocześnie dramat, który rozegrał się w zeszłym stuleciu jest wciąż żywy i nieodgadniony. Nie potrafimy zrozumieć w jaki sposób skala tragedii zawędrowała tak wysoko. Czy to możliwe, bo wiemy, że na pewno nieludzkie. Filmowcy pochylają się nad różnymi aspektami, by przybliżyć nam to co jest jednocześnie intrygujące i przerażające. Zauważyliśmy, że zawsze bardziej niż laurka na cześć naszą uwagę przykuwa człowiek z krwi kości.

To jego zwykłe pragnienia, potrzeby i słabości w kontraście do zwierzęcych warunków w jakich przyszło istnieć interesują i nie pozwalając oderwać oczu, starając się pojąć. Czy tak rzeczywiście chodzi o zrozumienie? Chodzi o przeniesienie. O maszynę do podróży w czasie. Mendes jako kolejny zabiera nas w świat wojny. Gdzie tkwi sekret jego sukcesu? Oczywiście nagrodzone Oscarem efekty specjalne, zdjęcia i dźwięk. Surowość z jaką świat okopów przebija się przez ekran do wygodnych foteli pozwala z sukcesem śledzić opowieść od początku do końca. Mendes w perfekcyjny sposób używa kompromisu w najlepszy, bo niezauważalny sposób. Znajdzie się tu zarówno coś dla amatorów mocnych wrażeń, jak i tych, lubiących prostotę wyrazu. Reżyser oddaje świat, nie odwracając uwagi skomplikowaną fabułą.

Bękarty wojny - film 2009

Filmowa opowieść

Tu możemy przejść do drugiego rodzaju historii filmowych, czyli historii-fabuły. W "1917" opowieść to wędrówka dwójki młodych przyjaciół z punktu A do punktu B. I już. Jak to sie dzieje, że tak nieskomplikowana fabuła w naszym newsowym świecie okazuje się być wystarczająca? Czasem mniej znaczy więcej. Nie trzeba silić się na zaskakujące zwroty akcji czy nieprzewidywalność. W tym przypadku "jak" zwycięża nad "co". Tajemnica tkwi w relacjach, w spojrzeniach i człowieku. Z drugiej strony są produkcje, gdzie to właśnie opowieść stoi na pierwszym planie. Nie wyobrażamy sobie sukcesu serii o Harrym Potterze bez nieszablonowego leitmotivu. Wszystko po to, żebyśmy mogli krzyknąć - Ale jak? To ta postać była dobra?

Co będzie dalej?

W którą stronę zmierza współczesne Hoollywood? Nie wiadomo. Gdy przyjrzymy się zeszłorocznym nominacjom do Oscarów. Obok wspomnainego już "1917" znajdziemy "Historię małżeńską" czyli świetnie zagrany, ale wciąż nieskomplikowany w opowieści obraz Noah Baumbacha. Po przeciwnej stronie bieguna w tej samej kategorii znalazł się zwycięzca konkursu - "Parasite". Nazywany koreańskim Tarantino  Joon-ho Bong zabiera nas w świat tak nieodgadniony i nieprzewidywalny, że próba opanowania go wyłącznie rozumem i logika jest skazana na niepowodzenie. Tak szeroki wahlarz środów służy i zostawia widza z szeroko otwartymi oczami i stwierdzeniem, o które coraz trudniej - "tego jeszcze nie widziałem". Nie da się porównać co jest lepsze. Czy fabuła powinna stanowić tło czy grać pierwsze skrzypce. Obraz i relcje czy piorunujące zwroty akcji. Pozostaje wybrać. Każdy amator znajdzie to, co mu najbardziej odpowiada. Oczywiście, to nie jest tak, że oba te aspekty nie mogą iść w parze, wręcz powinny. Mimo to, waga zawsze, mniej lub bardziej subtelnie przechyli się w jedną stronę.

Przeczytaj też recenzję filmu "Parasite" >>

Polecamy także: Hollywood na 9 liter: druga O, jak obsada >>

Maja Kowalska

fot.: materiały prasowe

Słowa kluczowe: hollywood, cykl, seria, historia, film, kino
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Klub rozwodnikÃłw
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Rozwodnicy, niezależna kobieta, animowani astronauci i pionierka kinematografii.

Pętla - film 2020
Seks, władza i skandal na zdjęciach z filmu "Pętla" [FOTO]

Mamy też kinowy zwiastun najnowszego filmu Patryka Vegi.

Polecamy
Piotr Stramowski Bad boy
Piotr Stramowski też jest złym chłopcem w filmie "Bad boy" [WIDEO]

Jak nieprzespane noce pomogły mu w roli? Zobaczcie wideo!

Greyhound
"Misja Greyhound" - film wojenny z Tomem Hanksem zadebiutuje na Apple TV

To pierwsza taka sytuacja w karierze 63-letniego aktora.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Klub rozwodnikÃłw
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Rozwodnicy, niezależna kobieta, animowani astronauci i pionierka kinematografii.