Recenzje - Kino

Ferajna z Baker Street - recenzja serialu

2021-04-21 00:28:32

Netflix zaprasza nas na adres znany wszystkim fanom losów Sherlocka Holmesa oraz dr. Watsona.  Jednak entuzjaści książek Arthura Conana Doyle’a spotkają się ze sporym zaskoczeniem, gdy okaże  się, że głównymi bohaterami będzie grupa nastolatków. Recenzujemy nowy serial „Ferajna z Baker Street”.

Ferajna z Baker Street

Nowe spojrzenie na znane motywy

Wielu twórców bardzo często wraca do losów Sherlocka Holmesa, inspirując się wszystkim dobrze znaną historią, ale ukazując ją w inny sposób z dodatkiem swojej indywidualnej formy. Tym razem Netflix zrobił o jeden krok dalej i na pierwszy plan wysunął czwórkę nastolatków, w  których cieniu ukazani są bohaterowie Conana Doyle’a. W serialu wiktoriański Londyn spowiły paranormalne siły, z którymi zmaga się tytułowa ferajna: Bea, Jessie, Billy i Spike.

Watson oraz Holmes zlecają zadanie tytułowej ferajnie, która wywodzi się z uboższej klasy społecznej. W ich opinii mogą one splamić ich wizerunek, natomiast dla Bei, Jessie, Bylliego i Spike’a jest to źródło utrzymania. Z wierzchu temat poważny, ale od spodu wypełniony akcją oraz humorystycznymi  potyczkami słownymi. Jest to mimo wszystko serial młodzieżowy, który na pewno nie spowije widza nudą.

Ferajna to czwórka nastolatków o zupełnie różnych charakterach i poglądach, która  musi współpracować przy zleconych sprawach, bo widzi w tym szanse na poprawę swojej sytuacji. Osoby zaznajomione z historiami Holmesa lub serialem „Stranger Things czy „Dark” mogą odnieść  wrażenie, że produkcja przybiera czasami zbyt powierzchowną warstwę dramaturgiczną. Jednak patrząc z  przymrużeniem oka, odcinki są wciągające i na pewno zrzeszą wokół siebie grono fanów.

Wykonanie serialu

Scenografia oraz kostiumy również zasługują na uznanie. Bardzo elegancko oddana została  czasoprzestrzeń epoki wiktoriańskiej, przez co serial nabiera ciekawego charakterku. Scenografia przy wnikliwej analizie wydaje się być ulokowana po prostu w studio nagraniowym a nie w  plenerze. Jednak to nie ujmuje produkcji Netflixa'a, wręcz przeciwnie - nadaje teatralnej aury do spektaklu. Zabieg ten może mieć tylu zwolenników co przeciwników, ale na pewno wpływ miał na  to ograniczony budżet co jest widoczne. Gdyby zwiększono fundusze oraz bardziej poważnie ujęto  historię serialu to jego atrakcyjność na pewno ogromnie by wzrosła.

Bardzo ciekawym zjawiskiem, w którym bierze udział produkcja „Ferajna z Baker Street” jest niekończące się inspirowanie powieściami Arthura Conana Doyle’a. Jest to świadectwo tego, że  zawiłe historie kryminalne spod jego pióra nadal dają nie lada wyzwanie realizatorom, którzy prześcigają  się w kwestii coraz ciekawszych zagadek i ich rozwiązań.

Dodano zjawiska paranormalne

Jeżeli mówimy o nowym serialu Netflixa, to  trzeba nadmienić, że produkcja prezentuje zjawiska paranormalne, co tylko  wzbogaca poszczególne wątki. Jednakże najcięższe tajemnice najbardziej zaskakują wtedy, kiedy racjonalnie są  wytłumaczalne, ale ferajna proponuje nam efekty zaczerpnięte z innych produkcji i upieczone w  jednym smakowitym kęsie w świecie sławnego Sherlocka Holmesa.

Serial ucieszy na pewno niewymagających widzów gustujących w zjawiskach nadprzyrodzonych i kryminałach. Netflix prezentuje kolejne dzieło z potencjałem, które potrzebuje jeszcze czasu, aby w  pełni dojrzeć i rozwinąć skrzydła, ale czy to się stanie, to zależy tylko od oglądalności oraz tego, ilu wielbicieli dzieł Arthura Conana Doyle’a znajduje się w gronie subskrybentów platformy.

Ocena końcowa: 7/10

Dominika Bierczak

fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: Netflix, 2021, ocena, opinia, analiza
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
PotwÃłr film 2021
Potwór - recenzja

Czym zaskoczył Anthony Mandler?

Tlen film 2021
Tlen - recenzja

Czy Alexandre Aja zrobił thriller, który zapiera dech?

Sexify
Sexify - recenzja serialu

Jak polscy producenci ugryźli temat kobiecej seksualności?

Polecamy
365 dni
365 dni - recenzja wydania DVD

Ekranizacja bestsellerowej powieści Blanki Lipińskiej jest już na DVD. Czy warto się skusić?

The Eddy - recenzja serialu

Jak brzmi francuski jazz z Joanną Kulig?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
PotwÃłr film 2021
Potwór - recenzja

Czym zaskoczył Anthony Mandler?

Tlen film 2021
Tlen - recenzja

Czy Alexandre Aja zrobił thriller, który zapiera dech?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!