Recenzje - Kino

Małgosia i Jaś - recenzja

2020-02-04 10:33:20

UWAGA: Recenzja filmu zdradza zakończenie.

Film "Małgosia i Jaś" czerpie z baśni braci Grimm, ale mroczny klimat szybko daje nam do zrozumienia, że nie jest to produkcja skierowana do dzieci. Oto wszechobecny głód, beznadzieja, brak pracy i zaraza zmuszają tytułowe rodzeństwo do opuszczenia rodzinnego domu (gdzie różowo też nie jest) i udanie się w podróż przez las w stronę mieszkających dwa dni drogi dalej leśników, u których jest szansa na lepsze życie. Jednak po drodze nasi bohaterowie trafiają na domek, który aż pachnie świeżo upieczonym ciastem i mięsiwem. Nie wiedzą, że wchodzą w pułapkę wiedźmy...

Małgosia i Jaś

Tak rysuje się fabuła tego filmu, który stoi w rozkroku między bajką a horrorem. Jak na bajkę to klimat jest zbyt mroczny, ciężki, ponury, depresyjny, a jak na film grozy to brakuje tu atmosfery zagrożenia, budowania napięcia, krwi i po prostu scen, które straszą. Szanujemy, że twórcy konsekwentnie unikają wyskakujących "straszaków", ale z drugiej strony nie oferują nic w zamian. Sama wiedźma nie stanowi zagrożenia, bardziej mami i zwodzi Jasia i Małgosię niż faktycznie ich więzi (z wyjątkiem finału, o którym później).

Alice Krige w roli osobliwej gospodyni, która tak troskliwie uczy i dba o naszą parę dzieciaków jest świetna, ale scenariusz nie pozostawia jej większego pola do popisu, w efekcie czego postać ta sprawia wrażenie mniej interesującej niż mogłaby być. Szkoda też, że w końcówce, która przychodzi nagle i jakoś tak zbyt szybko, Holda zostaje pokonana w banalnie prosty sposób przez Małgosię, która ledwo co nauczyła się władać telekinezą (tak, tak, Małgosia staje się poczatkującą czarownicą).

Brakuje w tym filmie pogłębienia kilku niezłych wątków. Można było lepiej pokazać upływ czasu, bo ostatecznie nie wiemy jak długo Małgosia i Jaś gościli u wiedźmy. Nie wiemy też ile zaczarowanych potraw zjadali, a przecież od początku filmu kładzie się nacisk na temat głodu i wpływu wszelkich potraw na zachowanie naszych protagonistów. Szkoda, że przemiany dzieciaków pokazano tak powierzchownie. Tylko w jednej czy dwóch scenach widzimy jak rodzeństwo zmienia nastawienie względem pobytu u Holdy i siebie wzajemnie, a ostatecznie oboje rozdzielają się co może być nie do końca zrozumiałe.

Na szczęście "Małgosia i Jaś" nie jest rozczarowaniem w każdym aspekcie i za kilka rzeczy trzeba twórców tego filmu pochwalić. Przede wszystkim zdjęcia robią wrażenie. Zimne barwy, piękne kadrowanie i nieoczywisty format, zbliżony do dawnego 4:3 sprawiają, że samo patrzenie na ten obraz sprawia przyjemność i nieco intryguje. Doskonała jest muzyka, potęgująca klimat zaszczucia zwłaszcza w pierwszej części filmu. Dobrze poradzili sobie też młodzi aktorzy - Sophia Lillis oraz Samuel Leakey. "Małgosia i Jaś" to film, który tak bardzo nie chciał być klasycznym horrorem, że ostatecznie prawie wcale nim nie jest, ale paradoksalnie za to należą mu się słowa uznania.

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz

Film obejrzałem w kinie Cinema City Wroclavia.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, horror, 2020, ocena, analiza

Małgosia i Jaś - kadry z filmu (11)

Małgosia i Jaś - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 1
Małgosia i Jaś - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 2
Małgosia i Jaś - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 3
Małgosia i Jaś - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 4
Małgosia i Jaś - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Biały Tygrys film
Biały Tygrys - recenzja

Ambitny kierowca z Indii wspina się po drabinie sukcesu. Czy warto to zobaczyć?

saga winx serial 2021
Przeznaczenie: Saga Winx - recenzja serialu

To serialowa adaptacja animacji "Klub Winx". Czy warto obejrzeć?

Po omacku - film 2021 Netflix
Po omacku - recenzja

Oślepiona skrzypaczka zaczyna życie od nowa, ale czy jest bezpieczna?

Polecamy
Królowa Kier - recenzja

Oceniamy duńsko-szwedzki dramat psychologiczny, który dostał Nagrodę Publiczności na festiwalu Sundance.

Gotti
Gotti - recenzja

John Travolta jako przywódca mafijnej rodziny. Czy warto zobaczyć?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Biały Tygrys film
Biały Tygrys - recenzja

Ambitny kierowca z Indii wspina się po drabinie sukcesu. Czy warto to zobaczyć?

saga winx serial 2021
Przeznaczenie: Saga Winx - recenzja serialu

To serialowa adaptacja animacji "Klub Winx". Czy warto obejrzeć?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!