Recenzje - Kino

Entergalactic - recenzja

2022-10-02 11:31:12

„Entergalactic” to animowany mini-serial, a w praktyce po prostu film pełnometrażowy (w takiej formie od 30 września 2022 roku jest emitowany na Netflix), w którym twórcy pokazują nam najbardziej wiarygodne i życiowe, a jednocześnie niezwykle romantyczne podejście do tematu związków, z naciskiem na ten początkowy etap, gdy para jeszcze dokładnie się nie zna. Bez dłuższego zastanowienia, trudno jest nam wskazać  produkcję, która w ostatnich latach robiłaby to lepiej!

Entergalactic Netflix 2022

Głównym bohaterem „Entergalactic” jest Jabari – artysta graffiti, który właśnie jest na etapie poważnych zmian w swoim życiu. Wprowadza się do wymarzonego mieszkania na Manhattanie, dostaje pracę w renomowanej firmie produkującej komiksy i spotyka swoją eks, która ewidentnie nadal coś do niego czuje. Po wspólnej nocy bohater uznaje jednak, że popełnił błąd i nie chce obecnie być z nikim w związku. Czysto teoretycznie, bo krótko potem… zakochuje się (z wzajemnością) w sąsiadce, a dzieje się to podczas próby uciszenia towarzystwa podczas głośnej domówki u niej w mieszkaniu.

Jabari i Meadow zaczynaj się lepiej poznawać, a sposób w jaki jest to pokazane stanowi idealny pomost między komedią romantyczną a scenami z naszego życia, zakładając, że mamy za sobą pierwsze randki, kiedy to fascynacja i ciekawość drugą osobą miesza się z usilnymi próbami wypadnięcia jak najlepiej, szaloną analizą własnych zachowań i modlitwami o niepopełnienie gafy stulecia.

Do tego dochodzą jeszcze zwariowani, ale oddani przyjaciele Jabariego oraz przyjaciółka Meadow, z zainteresowaniem wsłuchujący się w ich zwierzenia i niepokoje, a przy okazji dający liczne rady – lepsze czy gorsze, ale zawsze brane z własnych doświadczeń, które swoją droga bywają przezabawne, a wprowadzane przy tej okazji retrospekcje (romans z dziewczyną z pralni, seks w japońskiej restauracji) to czyste złoto.

Tu trzeba zaznaczyć, że absolutnie wszystkie dialogi są kapitalnie napisane! Scenarzyści musieli brać te teksty z prawdziwego życia, bo gdyby nie była to animacja, można by odnieść wrażenie, że oglądamy film dokumentalny. W dokładnie taki sposób faceci i laski około trzydziestki gadają ze znajomymi o swoich partnerach, sukcesach i wpadkach, a nawet o seksie, bo w tym filmie nie jest to temat tabu (dostajemy też piękny montaż, w którym jest on pokazywany).

Pozostając jeszcze temacie dialogów, to  Jabari i Meadow bardzo często mówią to, co powiedziałby każdy z nas w kontekście danej sceny. Oczywiście postacie te mają swoje wyraziste i jasne określone charaktery, często zaskakując i siebie i nas jakimiś zwrotami i pomysłami, ale są sytuacje, kiedy większość ludzi zachowuje się podobnie (np. reakcja na prawdopodobną zdradę) i tutaj właśnie to widzimy.

W tej opowieści nie ma grama fałszu, sztucznych i naciąganych momentów czy naiwnego finału. Choć jest on możliwy do przewidzenia, nie doszukamy się tutaj kiczu czy banałów, a jeśli tak, to po prostu znaczy, że prawdziwe życie też nie jest od nich wolne. Zakończenie „Entergalactic” jest wyjęte z komedii romantycznej, ale takiej najwyższych lotów, do której będziemy wracać co jakiś czas.

Musimy skomentować jeszcze samo wykonanie filmu pod względem technicznym, bo wizualna i muzyczna strona „Entergalactic” nie zostaje w tyle za fabułą, tylko jej dorównuje. Styl i jakość animacji jest całkiem unikatowy, oscylując gdzieś między „Spider Man Uniwersum” a „Twój Vincent”. Muzyka także jest świetnie dobrana, ale tutaj nie mamy prawa się dziwić, bo głównym twórcą całego projektu jest Kid Cudi, który zadbał nie tylko o historię, ale też podkładał głos do postaci Jabariego.

Moglibyśmy jeszcze tak zachwalać i zachwalać to dzieło, ale zdecydowanie lepiej jest już postawić kropkę i zostawić was sam na sam z tą produkcją, która wyrasta na jedną z najlepszych w tym roku, a jeśli skupimy się na filmach animowanych dla dorosłych, to już totalnie jest top!

Ocena końcowa: 9/10

Michał Derkacz


fot. materiały Netflix

Słowa kluczowe: film, serial, animacja, Netflix, 2022, ocena
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Polecamy
Ema - recenzja

Zobacz, czy dzieło w reżyserii Pabla Larraina jest równie emocjonalne, sensualne i pociągające, co taniec w rytmie reggaetonu.

Wcielenie film 2021
Wcielenie - recenzja

James Wan zrobił horror, który was zaskoczy!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!