Recenzje - Kino

Deadpool 2 - recenzja

2018-05-18 10:18:45

„Deadpool” z 2016 roku był wielkim, choć niespodziewanym sukcesem. Komiksowe kino, skierowane dla widzów pełnoletnich, z nietypowym superbohaterem, którego brawurowo zagrał Ryan Reynolds, spodobało się widzom i krytykom, a zarobione grubo ponad 700 milionów dolarów w światowym box office musiało oznaczać szybką kontynuację. Tak oto w 2018 roku dostaliśmy film „Deadpool 2”, za kamerą którego stoi David Leitch - twórca takich przebojów akcji jak „John Wick” i „Atomic Blonde”. Jak to w sequelach bywa, mamy tu wszystkiego więcej, bardziej i mocniej. Pozostaje tylko pytanie – czy to dobry film? Przeczytaj recenzję!

Odpowiadamy szybko – tak, to bardzo dobry film, spełniający zdecydowaną większość oczekiwań, jakie można mieć po pierwszym „Deadpoolu”. Oczywiście, nie ma tu już takiego zaskoczenia, niespodzianki i „efektu łał”, jednak twórcy umiejętnie zaserwowali nam kolejne atrakcje w taki sposób, że znajomość stylu bycia i charakteru głównego bohatera, dobrze wpływają na nasze wrażenia z seansu. Wiemy, czego się spodziewać i to dostajemy.

Produkcja ta po brzegi napakowana jest krwawą, wulgarną i efektowną akcją oraz niekończącymi się żartami, nawiązującymi do kinowego uniwersum Marvela, DC, komiksów, muzyki i innych dziedzin szeroko rozumianej popkultury. Są też teksty, które Deadpool wypowiada do kamery, do widza, ale nie ma już ich tyle co w „jedynce”. Jak to w przypadku takiej ilości śmiesznych tekstów i scenek bywa, część trafia w dziesiątkę i bawi do łez, a część idzie rykoszetem, zostawiając za sobą zapach starego „suchara”.

Jest tu wiele komentarzy do bardzo aktualnych wydarzeń ze świta kina superbohaterskiego, ale są także sceny przeterminowane, które wyglądają jak powtórki z pierwszego „Deadpoola”. Nawet sam bohater żartujący, że to „leniwe scenariopisarstwo” nie usprawiedliwia niektórych zabiegów twórców. To tyczy się też całości warstwy fabularnej, bo historia, którą serwuje nam „Deadpool 2” to wyjątkowo odtwórcza, jawna inspiracja „Terminatorem”, którą da się opowiedzieć w kilku zdaniach. Wiadomo, że to co widzimy na ekranie jest zabawne i wciągające, jednak niektórym widzom może zabraknąć świeżości w tej opowieści.

Tę świeżość wprowadzić mają nowe postacie, takie jak Cable (Josh Brolin) i Domino (Zazie Beetz). Ten pierwszy przez większość filmu robi za antagonistę, a jego „chemia” z Deadpoolem jest rewelacyjna, bazując na zderzeniu przeciwstawnych osobowości. Natomiast Domino to zwerbowana kumpela głównego bohatera, której wyjątkową mocą jest to, że zawsze, w każdych okolicznościach ma… szczęście. I jest to w filmie bardzo kreatywnie zaprezentowane. Obie te postacie są wielkim plusem filmu i aż szkoda, że nie dostali jeszcze więcej czasu ekranowego.

 Zarówno Brolin jak i Beetz brawurowo wcielają się w swych bohaterów i zapewne odegrają jeszcze większe role w kolejnej części serii, która zapewne powstanie. Co ciekawe, na ekranie zobaczymy jeszcze całą masę innych postaci, a także tych już znanych, jednak nie odgrywają oni większej roli. To dobrze, bo przesyt postaci nie wpływałby dobrze na ten film.  

Warto wspomnieć, że tak jak „Deadpool” był prześmiewczo reklamowany jako komedia romantyczna, tak sequel ma być filmem familijnym. Nie da się ukryć, że rodzina w „Deadpool 2” jest  szalenie istota i to dla kilkorga bohaterów. Wątki utraty rodziny oraz poszukiwania nowej rodziny są tu na pierwszym planie. Co prawda, wszystko to ubrane jest w śmieszną i pełną brutalnej akcji formułę, ale twórcy nie zrezygnowali z zupełnie poważnych, wzruszających scen, dodających nieco głębi i wymiaru do postaci Deadpoola, którą Ryan Reynolds ciągle rozwija, sprawiając, że utracony efekt nowości, zastąpiony zostaje czymś innym, a to przecież chodzi w dobrych kontynuacjach, prawda?

Michał Derkacz

Deadpool 2, reż. David Leitch, prod. USA, czas trwania 120 min, dystr. Imperial - Cinepix, polska premiera 18 maja 2018


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, analiza, wrażenia, 2018

Deadpool 2 - zdjęcia bohaterów (13)

Deadpool 2 - zdjęcia bohaterów  - Zdjęcie nr 1
Deadpool 2 - zdjęcia bohaterów  - Zdjęcie nr 2
Deadpool 2 - zdjęcia bohaterów  - Zdjęcie nr 3
Deadpool 2 - zdjęcia bohaterów  - Zdjęcie nr 4
Deadpool 2 - zdjęcia bohaterów  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zakon Świętej Agaty
Zakon Świętej Agaty - recenzja

Czy warto wybrać się do kina na nowy horror twórcy kilku "Pił"?

Green Book
Green Book - recenzja

Oceniamy amerykański film w reżyserii Petera Farrelly'ego, który otrzymał 5 oscarowych nominacji.

Oceniamy trzecią część kultowej serii o Czkawce i Szczerbatku.
Jak wytresować smoka 3 - recenzja

Oceniamy trzecią część kultowej serii o Czkawce i Szczerbatku.

Polecamy
Żwawa czterdziestopięciolatka
Żwawa czterdziestopięciolatka

Przewidywalne, rzewne i umiarkowanie śmieszne - te epitety cechują większość filmów z gatunku „komedia romantyczna".

LAF: Polski Bill Gates i Steve Jobs w jednym
LAF: Polski Bill Gates i Steve Jobs w jednym

Gdyby Amerykanie skazali na śmierć cywilną Billa Gatesa, byłoby to równie absurdalne jak to, co zrobiono z Jackiem Karpińskim w Polsce – głosi dokument Lipińskiego.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Zakon Świętej Agaty
Zakon Świętej Agaty - recenzja

Czy warto wybrać się do kina na nowy horror twórcy kilku "Pił"?

Green Book
Green Book - recenzja

Oceniamy amerykański film w reżyserii Petera Farrelly'ego, który otrzymał 5 oscarowych nominacji.