Recenzje - Kino

Człowiek bez pamięci - recenzja

2018-07-12 16:35:57

Na 13 lipca 2018 zaplanowano polską premierę thrillera "Człowiek bez pamięci" w reżyserii Shin-yeona Won. Widzowie będą mogli poznać historię seryjnego mordercy, chorego na Alzheimera. Czy film na podstawie bestsellerowej powieści okazał się udany? Przeczytaj recenzję filmu!

Film opowiada historię Byeong-soo. Dowiadujemy się, że protagonista miał w przeszłości wypadek, w wyniku którego ma problemy z pamięcią. Przed incydentem bohater był seryjnym mordercą i zabijał osoby, które według niego nie powinny żyć. Motyw zabójcy, mającego poczucie misji, jest dobrze znany i został wyeksploatowany przez kino. Znamy go z takich filmów, jak "Siedem" Davida Finchera. Nie jest to na szczęście najważniejszy z wątków w "Człowieku bez pamięci".

Po wielu latach spokoju w mieście zaczęło dochodzić do nowych zabójstw. Wszystko wskazuje na to, że pojawił się nowy seryjny morderca. Byeong-soo próbuje rozwiązać tę sprawę, a także uchronić córkę przed potencjalnym mordercą. Widz również stara się zrozumieć sytuację.

Jeśli miałbym porównać "Człowieka bez pamięci" do jakiejkolwiek hollywoodzkiej produkcji, na myśl przychodzi mi "Memento". Nie chodzi o konstrukcję fabularną, bo Christopher Nolan opowiada historię w zupełnie inny sposób. Chodzi o ciągłe mylenie tropów i wodzenie widza za nos. Zarówno osoby oglądające jeden, jak i drugi film są zaangażowane w rozwiązanie zagadki i próbują przez cały film zrozumieć, co jest prawdą, a co tylko urojeniem głównego bohatera.

Trzeba zaznaczyć, że "Człowiek bez pamięci" nie jest filmem dla każdego. Przemoc została pokazana w naturalistyczny i dość bezpośredni sposób. Oczywiście reżyser nie pokazuje wszystkiego i w niektórych sytuacjach pozostawia pewne niedopowiedzenia. Shin-yeon Won rozumie, że bardziej na wyobraźnie działa to, czego nie widzimy.

Można mieć różne zarzuty pod adresem koreańskiej produkcji, jednak nie da się odmówić reżyserowi tego, że znakomicie potrafi budować klimat. Bardzo dobra praca kamery, odpowiedni dobór barw - pod względem wizualnym "Człowiek bez pamięci" prezentuje się świetnie.

Kacper Jasztal

Człowiek bez pamięci, reż. Shin-yeon Won, prod. Korea Południowa, czas trwania 118 min., dystr. Mayfly, polska premiera 13 lipca 2018

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, analiza, opinia, wrażenia

Człowiek bez pamięci - zdjęcia z filmu (17)

Człowiek bez pamięci - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Człowiek bez pamięci - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Człowiek bez pamięci - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Człowiek bez pamięci - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Człowiek bez pamięci - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mrok - horror 2018
Mrok - recenzja

Nieumarła nastolatka i niewidomy chłopak tworzą krwawy duet.

Kadr z filmu
7 uczuć - recenzja

Jak Michał Koterski sprawdził się w roli Adasia Miauczyńskiego? Przeczytaj recenzję filmu!

Źle się dzieje w El Royale
Źle się dzieje w El Royale - recenzja

Grupka gwiazd, klimatyczny hotel i wiele tajemnic. Czy wyszedł z tego dobry film?

Polecamy
Heil, heil, heil...
Heil, heil, heil...

Nazizm nie umarł. Może się odrodzić w każdej chwili.

Nad morzem - klimatyczne kino w stylu lat 60. [RECENZJA]
Nad morzem - klimatyczne kino w stylu lat 60. [RECENZJA]

Nowy film Angeliny Jolie, choć budzi skrajne emocje, jest udanym projektem. To dramat, którego nostalgiczny klimat uwodzi, choć potrzeba sporo cierpliwości, by doczekać rozwinięcia akcji i rozwiązania tajemnicy.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Mrok - horror 2018
Mrok - recenzja

Nieumarła nastolatka i niewidomy chłopak tworzą krwawy duet.

Kadr z filmu
7 uczuć - recenzja

Jak Michał Koterski sprawdził się w roli Adasia Miauczyńskiego? Przeczytaj recenzję filmu!