Recenzje - Kino

Cicha noc - recenzja

2017-11-27 10:49:32

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni obraz "Cicha noc" zdobył statuetkę Złotych Lwów w kategorii "Najlepszy film". Pełnometrażowy debiut Piotra Domalewskiego przekonał do siebie krytyków. Czy równie entuzjastycznie na "Cichą noc" zareaguje publiczność? Przeczytaj recenzję!

Akcja filmu rozgrywa podczas najbardziej wyjątkowego dnia w roku. Tłem wydarzeń jest Wigilia Bożego Narodzenia. Do domu rodzinnego niespodziewanie powraca najstarszy syn, który na co dzień pracuje w Holandii. Nasz protagonista, Adam (Dawid Ogrodnik) spodziewa się córeczki i ma pewne plany biznesowe, o których na początku wiemy niewiele. Jego powrót do rodzinnego domu na prowincji będzie miał dość poważne konsekwencje.

Osoby, które pojawiają się w filmie Domalewskiego wydają się znajome widzom. Podobne osoby prawdopodobnie znamy bardzo dobrze z własnego życia. Babcia, ciocia Basia czy wujek Jurek to postacie, które pojawiają się w wielu polskich rodzinach. Interakcja między bohaterami filmu wydaje się tak naturalna, iż mamy wrażenie, że obserwujemy prawdziwych ludzi. Dialogi są znakomicie napisane i momentami bardzo dowcipne. Brawa należą się tutaj Domalewskiemu za niesamowity, niemal dokumentalny zmysł obserwacji.

Reżyser zgromadził znakomitą obsadę aktorską. Między członkami filmowej rodziny czuć prawdziwą chemię. Znakomity jest Ogrodnik, który został tegorocznym laureatem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii "Najlepsza pierwszoplanowa rola męska". Wielkie wrażenie robi sposób, w jaki aktor prowadzi swoją karierę filmową. To kolejny udany projekt, w którym uczestniczy. Bardzo przekonująco wypadła Agnieszka Suchora w roli zapracowanej matki, która przez wiele lat wychowywała dzieci bez męża, który pracował za granicą. Świetny jest też Adam Cywka jako wujek Jurek, który wszystkie sytuacje puentuje w charakterystyczny dla siebie sposób.

Pozornie może się wydawać, że film Domalewskiego to bardziej naturalistyczna i osadzona w polskiej rzeczywistości odpowiedź na cukierkowate, TVN-owskie "Listy do M.". Okazuje się jednak, że tematyka świąteczna to jedyne, co łączy obie produkcje. "Cicha noc" to film o ludziach z krwi i kości. Znakomicie pokazuje relacje między członkami rodziny i stawia wiele ważnych pytań. Film Domalewskiego to kolejny dobry polski film, który mogliśmy zobaczyć w tym roku.

Kacper Jasztal


Cicha noc, reż. Piotr Domalewski, prod. Polska, czas trwania 97 min., dystr. Forum Film Poland, polska premiera 24 listopada 2017

Film zobaczyłem w ramach pokazu specjalnego w OH Kinie Wrocław.

Słowa kluczowe: ocena, film, opinia, Piotr Domalewski, dramat, Wigilia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Deadpool 2 - recenzja

Pyszne danie czy odgrzany kotlet? Przeczytaj recenzję filmu!

Po latach, reÅź. Annarita Zambrano
Po latach - recenzja

Dramat o tym, jak przeszłość jednej osoby wpływa na wszystkich członków rodziny.

Tully
Tully - recenzja

Czy kolejny owoc współpracy Reitmana i Theron jest równie udany jak "Kobieta na skraju dojrzałości"? Przeczytaj recenzję!

Polecamy
Pop-bracia Grimm (Królewna Śnieżka i Łowca)
Pop-bracia Grimm (Królewna Śnieżka i Łowca)

Wilhelm i Jakub Grimmowie w najnowszym programie MTV – „Królewna Śnieżka i Łowca”.

Joker gra samymi asami
Joker gra samymi asami

Gotham City ma nową twarz. I to nie zamaskowaną twarz człowieka-nietoperza, lecz bezczelnie wyszczerzoną mordę Jokera.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Deadpool 2 - recenzja

Pyszne danie czy odgrzany kotlet? Przeczytaj recenzję filmu!

Po latach, reÅź. Annarita Zambrano
Po latach - recenzja

Dramat o tym, jak przeszłość jednej osoby wpływa na wszystkich członków rodziny.