Recenzje - Kino

Everest - szczyt ludzkiej odporności [RECENZJA]

2015-09-20 13:28:40

Film Baltasara Kormákura to historia oparta na jednej z najtragiczniejszych wypraw na Mount Everest, kiedy to jednego dnia zginęło aż 15 wspinaczy. Wszystko wydarzyło się w maju 1996 roku. Trwały już komercyjne wyprawy na najwyższy szczyt świata. Jednej z nich liderował Rob Hall, niezwykle doświadczony przewodnik.

 

Film stanowi dość precyzyjny zapis tamtych zdarzeń, momentami przypominając dokument. Dużo w nim dialogów, i kameralnych scen z kilkoma aktorami. W narracji pomagają często pojawiające się napisy, które zaznaczają czas i miejsce akcji na kolejnych etapach wspinaczki. Oglądając "Everest", szybko odnosi się wrażenie, że twórcy postawili na realizm, kosztem efekciarstwa i karkołomnych popisów, znanych z innych filmów "wspinaczkowych".

Tu heroizm nie polega na skakaniu z klifu na ratunek koledze czy przemierzaniu górskich szczytów w koszulce. Baltasar Kormákur, choć to jego pierwszy tak znaczący film, z gwiazdorską obsadą, dał radę przekazać emocje subtelniej i z poszanowaniem bohaterów prawdziwej wyprawy z 1996 roku. Jego film doskonale pokazuje jak skrajnie niebezpiecznym dla człowieka miejscem jest Mount Everest.
 
Widzimy, jak ludzkie ciało, nawet to najbardziej wytrenowane i zaaklimatyzowane, nie daje rady w zderzeniu z naturą. Największy nacisk dramaturgiczny postawiono na brak tlenu, z którym musieli mierzyć się członkowie wyprawy. Doskonałe przygotowania i doświadczenie, przegrało tu z ambicjami.

W "Everest" pokazano, jak ważne jest planowanie wyprawy i metodyczne pokonywanie kolejnych jej etapów. Jednak gdy już widać szczyt świata, rozsądek nakazujący wycofanie się (wycieńczenie, brak tlenu w butli, zbyt późna pora) przegrywa z ambicjami. Wielu zginęło idąc na ratunek tym, którzy nie dali sobie rady. Przetrwali Ci, którzy w porę zawrócili do obozu.

Brak efekciarstwa w "Everest", który jedni uznają za zaskakujący plus, inni mogą potraktować jako wadę. Sam spodziewałem się znacznie więcej dramatycznych scen akcji, rozgrywających się w tych ekstremalnych warunkach. Nic z tego. Niestety rozczarować może też aktorstwo, które opiera się tu głównie na wzajemnym dopingowaniu przez członków wyprawy (Jason Clarke, Jake Gyllenhaal , Jon Hawkes czy Josh Brolin) oraz płakaniu do słuchawki telefonu (Keira Knightley, Emily Watson czy Robin Wright).

Bardzo podobały mi się zdjęcia. "Everest" wizualnie wypada świetnie. Górskie szczyty, plenery i efekty pogodowe robią wrażenie. Zaskakująco słabo zrealizowano jednak efekt 3D. W takiej historii aż prosiło się o wiele ujęć z perspektywy pierwszej osoby, byśmy na własnej skórze poczuli te niesamowite wysokości. Czekałem także na zamieć śnieżną, która omiata salę kinową i kawałki lodu wypadające na widza z ekranu. Nic takiego się nie wydarzyło.

"Everest" to film dobry, ale nic poza tym. Spełni wymagania widza, który ciekaw jest fabularnego spojrzenia na historię wyprawy Roba Halla. Powiniem spodobać się też fanom filmów "wspinaczkowych". Zawiedzie natomiast tych, którzy oczekiwali solidnego thrillera akcji, rozgrywającego się wśród śmiertelnie niebezpiecznych śniegów, na szczycie świata.

Everest, reż. Baltasar Kormákur, prod. USA, Islandia, Wlk. Brytania, czas trwania 121 min, dystr. United International Pictures, polska premiera 18 września 2015

Michał Derkacz

Słowa kluczowe: everest film, everest recenzja, everest 2015, everest opinie, rob hall

Everest - zdjęcia z filmu (6)

Everest - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Everest - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Everest - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Everest - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Everest - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Challengers film 2023
Challengers - recenzja

Oceniamy film o tenisie z trójkątem miłosnym w tle... albo na odwrót.

Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

Polecamy
after
After - recenzja

W kinach pojawił się melodramat dla nastolatków. Czy taki film może czymś zaskoczyć?

"Ad Astra" to nowy film z gatunku science-fiction w reÅźyserii Jamesa Graya. Przeczytajcie recenzję i sprawdźcie, czy jest wart obejrzenia!
Ad Astra - recenzja

"Ad Astra" to nowy film z gatunku science-fiction w reżyserii Jamesa Graya. Przeczytajcie recenzję i sprawdźcie, czy jest wart obejrzenia!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Challengers film 2023
Challengers - recenzja

Oceniamy film o tenisie z trójkątem miłosnym w tle... albo na odwrót.

Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!