Recenzje - Kino

Zabicie świętego jelenia - recenzja przedpremierowa

2017-11-27 11:58:40

Yorgos Lanthimos, twórca takich obrazów jak „Kieł” czy „Lobster”, w swoim najnowszym filmie ponownie serwuje widzom historię, która zadziwia oraz w klimacie, który hipnotyzuje.  „Zabicie świętego jelenia” to kolejny jego film, zmuszający nas do bezustannej analizy moralności zachowania bohaterów w sytuacji ekstremalnej.

Zabicie świętego jeleniaGrecki reżyser już zdążył wyrobić sobie niezwykły, rozpoznawalny styl, w którym utrzymane są jego filmy. Teraz także zrealizował dzieło, które miesza szarą, realistyczną codzienność z przedziwnym, absorbującym wątkiem nadprzyrodzonym, jakiego nie jest w stanie ogarnąć żadna dziedzina medycyny.

„Zabicie świętego jelenia” to pokręcony dramat rodzinny, w którym główny bohater zmuszony jest do podjęcia absurdalnie trudnej decyzji, a jego wybór, niezależnie jaki będzie, okaże się nokautującym ciosem dla pozostałych domowników. To niesamowite, że przy takiej stawce, twórca potrafi przemycić tu całkiem sporo humoru, tak charakterystycznego dla wszystkich jego filmów.
 
Lanthimos potwierdza też swą cenną umiejętność, wydobywania z aktorów wszelkich pokładów talentu i emocji, jakie w nich tkwią. Ponownie zaprosił do współpracy Colina Farrella i ponownie aktor ten daje aktorski popis, jednocześnie grając dość minimalistycznie, w czym pomaga mu obfity zarost na twarzy. Z resztą wątek owłosienia różnych miejsc ciała jest tu kilkukrotnie poruszany. Świetni są też pozostali członkowie obsady - charyzmatyczna Nicole Kidman, momentami przerażający Barry Keoghan czy coraz lepsza warsztatowo, wszechstronna Raffey Cassidy. Twórca nie oszczędza swoich aktorów, a szczególnie dzieci, które dostały dość wymagające fizycznie zadanie.  

Film porusza całą masę dość przewrotnie potraktowanych problemów. To opowieść o zbliżających się konsekwencjach dawnych grzechów, ale też o wyborach niemożliwych, gdzie nawet „mniejsze zło” jest niepojęte, o wymuszonym egoizmie i uporządkowanym, dostatnim życiu, które można rozwalić w jednej chwili. Wszystko przyprawione jest jeszcze pozytywnie upiorną muzyką, potęgującą ekranowe wydarzenia.

Na nowe dzieło Lanthimosa wierni fani jego twórczości po prostu muszą się wybrać, a niezdecydowanej reszcie powiemy tylko - to bardzo dobry film. Zdecydowanie warto przez dwie godziny stresować się razem z bohaterami.

Michał DerkaczZabicie świętego jelenia, reż. Yorgos Lanthimos, prod. Irlandia/Wielka Brytania, czas trwania 121 min, dystr. Monolith Films, polska premiera 1 grudnia 2017

Film zobaczyłem na pokazie przedpremierowym w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, analiza, opinia, Yorgos Lanthimos

Zabicie świętego jelenia - zdjęcia z filmu (6)

Zabicie świętego jelenia - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Zabicie świętego jelenia - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Zabicie świętego jelenia - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Zabicie świętego jelenia - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Zabicie świętego jelenia - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kobiety mafii
Kobiety mafii - recenzja

Czy nowy film Patryka Vegi jest lepszy od poprzednich? Przeczytaj recenzję!

Altered Carbon - recenzja serialu

Przeczytaj recenzję futurystycznego serialu Netflixa!

Tarapaty
Tarapaty - recenzja DVD

Czy wydanie DVD filmu "Tarapaty" spełni oczekiwania dzieci i dorosłych?

Polecamy
Trzeba robić melanż i się nie przyzwyczajać
Trzeba robić melanż i się nie przyzwyczajać

Przerażająca wizja gimnazjalistek, gotowych oddać swoje ciało za opaskę na włosy i pozbawionych wszelkich hamulców moralnych wstrząśnie zapewne każdym

Oskarżam cię, estrogen
Oskarżam cię, estrogen

„Lejdis” Tomasza Koneckiego to obraz przeznaczony dla tzw. wyzwolonych kobiet, zakochanych par na walentynki i badaczy zajmujących się zjawiskiem zwanym product placement.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kobiety mafii
Kobiety mafii - recenzja

Czy nowy film Patryka Vegi jest lepszy od poprzednich? Przeczytaj recenzję!

Tarapaty
Tarapaty - recenzja DVD

Czy wydanie DVD filmu "Tarapaty" spełni oczekiwania dzieci i dorosłych?