Recenzje - Kino

Więzień labiryntu: Lek na śmierć - recenzja

2018-01-29 10:48:48

„Więzień labiryntu: Lek na śmierć” to trzecia, finałowa część ekranizacji popularnej serii powieści science-fiction dla młodzieży. Czy film dostarcza satysfakcjonującego, pełnego emocji zakończenia? Przeczytajcie recenzję!

Więzień labiryntu - Lek na śmierć„Więzień labiryntu: Lek na śmierć”, jak na zakończenie trylogii przystało, systematycznie i w dość dużym tempie zamyka poszczególne wątki i zmierza w stronę wielkiego finału. Trzeba przyznać, że już od pierwszej sceny akcja wywołuje spore emocje, a w dalszej części zwalnia tylko na chwilę. Jednak produkcja ta, choć  efektowna, posiada całą masę nieprzemyślanych zwrotów fabularnych, które niestety są w stanie popsuć seans bardziej wybrednej części widzów.

Dzieje się tu naprawdę dużo. Mamy pościgi, strzelaniny, wybuchy i dramatyczne sceny ratowania bohaterów w ostatniej chwili. Można powiedzieć nawet, że to wszystko wywołuje niepożądany efekt przesytu, kiedy pod koniec seansu jesteśmy w stanie bezbłędnie przewidzieć, że w dramatycznej sytuacji na pewno zaraz ktoś przyjdzie naszym protagonistom z pomocą. Niby to wszystko mieści się w konwencji niewymagającego kina młodzieżowego, ale twórcy zdecydowanie przeszarżowali z ilością tego typu sytuacji.

Kuriozalnie wręcz wygląda wątek przejmowania, ogrodzonego murem, Ostatniego Miasta przez grupę rebeliantów. Ci niszczą wszystko na swej drodze. Wszystko, co przez lata udało się zbudować i utrzymać ostatnim zdrowym przedstawicielom cywilizacji. Nie ma w tym żadnego sensu, a destrukcyjne działania, choć efektowne wizualnie, są po prostu absurdalne i obserwując je nie mamy już wątpliwości, że rodzaj ludzki przegrywa walkę nie z wirusem, a z własną głupotą.

Co więcej, kreowane na „złe korpo” ugrupowanie DRESZCZ, z którym walczą nasi bohaterowie, tak naprawdę całkiem sprawnie robi postępy w szukaniu szczepionki, skutecznego, tytułowego leku na śmierć. Gdyby tylko zwaśnione strony siadły do rozmów, konflikt można było rozwiązać w dojrzały sposób, ratując tysiące istnień. Jednak na ekranie  o wiele lepiej prezentuje się wojna, więc cała druga część filmu to chaotyczna bieganina po ogarniętym przemocą upadłym, utopijnym mieście. Fabularne wpadki zapewne w dużej część są pokłosiem przenoszenia na ekran materiału źródłowego, jednak oceniając film jako odrębny byt, trzeba wytykać je jako wady.

Na szczęście nie wszystko poszło tu źle. „Więzień labiryntu: Lek na śmierć” doskonale oddaje realia życia w postapokaliptycznych lokacjach. Scenerie, efekty specjalne i ogólna, wizualna strona tej produkcji stoją na wysokim poziomie.

Imponująca jest także obsada. W filmie zobaczymy aktorów, którzy jeszcze przy produkcji części pierwszej byli mało znani, jednak teraz są to już pierwszorzędne, młode gwiazdy Hollywood. Dylan O'Brien, Kaya Scodelario, Will Poulter, Rosa Salazar czy Nathalie Emmanuel to obsada, która potrafi przyciągać do kin. Imponująco prezentuje się również Walton Goggins, którego ucharakteryzowano tu po mistrzowsku.

„Więzień labiryntu: Lek na śmierć” to film, który godnie wieńczy serię.  Prawdopodobnie zadowoli jedynie wiernych fanów poprzednich części, którzy będą skłonni wybaczyć niedociągnięcia, emocjonując się losami bohaterów. Widzowie, których nie porwała dotąd historia Thomasa i jego grupy, raczej nie mają tu czego szukać.  

Michał Derkacz

Więzień labiryntu: Lek na śmierć, reż. Wes Ball, prod. USA, czas trwania 142 min, dystr. Imperial - Cinepix, polska premiera 26 stycznia 2018

Film zobaczyłem w kinie Cinema City Wroclavia.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, analiza, opinia, finał serii

Więzień labiryntu: Lek na śmierć - kadry z filmu (7)

Więzień labiryntu: Lek na śmierć - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 1
Więzień labiryntu: Lek na śmierć - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 2
Więzień labiryntu: Lek na śmierć - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 3
Więzień labiryntu: Lek na śmierć - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 4
Więzień labiryntu: Lek na śmierć - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Polecamy
Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni
Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni - recenzja

Czy ten film pasuje do MCU? Czy sceny walk są dobrze zrealizowane?

Siedmiu krÃłlÃłw musi umrzeć
Siedmiu królów musi umrzeć - recenzja

Czy warto zobaczyć film na podstawie serialu "Upadek królestwa"?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!