Recenzje - Kino

Czerwona jaskółka - recenzja

2018-03-05 09:54:02

„Czerwona jaskółka” to klasyczny film szpiegowski. Gwiazda światowego kina - Jennifer Lawrence wciela się w nim w postać Dominiki Egorovej, primabaleriny, która po strasznej kontuzji zostaje zmuszona do pracy agentki na usługach rosyjskich służb specjalnych, a wszystko to  w czasie tzw. Zimnej wojny. Czy ta historia jest ciekawa? Czy „Czerwona jaskółka” to dobry film? Przeczytaj recenzję!

Czerwona jaskółka„Czerwona jaskółka” to kolejny efekt pracy duetu Lawrence - Lawrence. Aktorka, jak widać, doskonale rozumie się z reżyserem, Francisem Lawrence, z którym pracowała wcześniej przy trzech częściach „Igrzysk śmierci”. Jednak tym razem nie mamy do czynienia z produkcją dla nastolatków, lecz z wyjątkowo brutalnym, pełnym przemocy psychicznej i fizycznej, epatującym nagością obrazem dla dorosłych. Powstał thriller, który zawiera w sobie cechy najlepszych filmów szpiegowskich, ale też ma kilka poważnych wad.

„Czerwona jaskółka” w całości skupia się na losach głównej bohaterki i opowiada historię jej perspektywy, ale istotną rolę odgrywa tu także agent „przeciwnej strony”, czyli amerykańskiego CIA. Jennifer Lawrence jest w swej roli doskonała, a mający trochę mniej dramatycznych scen do zagrania, Joel Edgerton, też sprawdza się wyśmienicie. W rolach drugoplanowych zobaczymy również takie gwiazdy jak Jeremy Irons, Charlotte Rampling czy Mary-Louise Parker.

Opowieść  potrafi przykuć uwagę, zwłaszcza na początku, gdy obserwujemy historię zwykłej dziewczyny, która łączy obowiązki baletnicy z opieką nad schorowaną matką, a nagle, jedno zdarzenie, wywraca jej życie do góry nogami. Jednak już sam proces szkolenia Dominiki w szkole dla „jaskółek” (zawodowych uwodzicielek rządu) jest poprowadzony zbyt szybko i tak naprawdę nie wiemy, czego Egorova się tam nauczyła. Wiemy jedynie, że zdobyła umiejętności otwierania zamków wytrychem i traktowania swego ciała przedmiotowo i obie te umiejętności przydały się jej później ledwie raz.

„Czerwona jaskółka” traci nieco w środkowej części, która potrafi znużyć ciągłymi scenami rozmów, knucia i pomysłów na to, jak by tu wykiwać drugą stronę. Później, gdy dochodzi motyw pracy w roli podwójnej agentki, film znów zaczyna interesować, a sam finał jest emocjonujący i zawiera fabularny twist, którego nie każdy widz się domyśli.

Trzeba też zaznaczyć, że praktycznie nie ma tu scen akcji, strzelanin, ani pościgów. To film szpiegowski, który skupia się na… szpiegowaniu i jest w tym bardzo konsekwentny.  Jeśli zatem kogoś nie wciągnie zaprezentowana fabuła, to może się na tym filmie po prostu wynudzić. „Czerwona jaskółka” to produkcja skierowana głównie do miłośników filmów o tajnych agentach, których interesują kulisy pracy szpiegów rosyjskich i amerykańskich. Wiele dobrego znajdą w nim oczywiście fani urody i talentu Jennifer Lawrence, która pokazuje tu wszystkie swoje atuty.

Michał Derkacz

Czerwona jaskółka, reż. Francis Lawrence, prod. USA, czas trwania 139 min, dystr. Imperial - Cinepix, polska premiera 2 marca 2018

Film zobaczyłem w kinie Cinema City Wroclavia w technologii IMAX 2d.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, oinia, ocena, wrażenia, 2018

Czerwona jaskółka - kadry z filmu (11)

Czerwona jaskółka - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 1
Czerwona jaskółka - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 2
Czerwona jaskółka - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 3
Czerwona jaskółka - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 4
Czerwona jaskółka - kadry z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Pitbull. Ostatni pies
Pitbull. Ostatni pies - recenzja

Czy nowa-stara załoga na pokładzie serii "Pitbull" się sprawdza? Przeczytaj recenzję!

Kobieta sukcesu
Kobieta sukcesu - recenzja

Oceniamy komedię romantyczną, w której grają m. in. Agnieszka Więdłocha i Mikołaj Roznerski.

Anihilacja
Anihilacja - recenzja

Film, zamiast do kin, trafił na Netflixa i chyba wiemy dlaczego…

Polecamy
Nie porywający, ale przyzwoity
Nie porywający, ale przyzwoity

Wielu film w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego „Miasto z morza" rozczarował. Po premierze filmu przeważały głosy, że jest to kino słabe, któremu brakuje zaangażowania i wyrazu.

To naprawdę skomplikowane
To naprawdę skomplikowane

Meryl Streep i Alec Baldwin stworzyli naprawdę zgraną, filmową parę, w sposób ciekawy i ujmujący pokazując rozterki dwojga ludzi w średnim wieku.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Pitbull. Ostatni pies
Pitbull. Ostatni pies - recenzja

Czy nowa-stara załoga na pokładzie serii "Pitbull" się sprawdza? Przeczytaj recenzję!

Kobieta sukcesu
Kobieta sukcesu - recenzja

Oceniamy komedię romantyczną, w której grają m. in. Agnieszka Więdłocha i Mikołaj Roznerski.