Recenzje - Kino

Abstynencji, pokory i miłości

2007-09-24 14:45:51
 Kinematografia czeska przeżywa renesans. „Reguły kłamstwa” są tego potwierdzeniem. Ten film to na szczęście nie kolejna tragikomedia rodem z Pragi, których pełne są nasze kina, ale dramat psychologiczny - bardzo mocny, i bardzo dobry zarazem.


Czerń i biel, chropowatość, noktowizja, klaustorfobiczny, autentyczny klimat. „Reguły kłamstwa” przypominają atmosferą filmy typu „Eksperyment” i „Efekt motyla”. To potwornie brutalny obraz filmowy, chociaż mało w nim krwi, jednak przemoc psychiczna widoczna jest tutaj na każdym kroku.

Dwanaście osób dobrowolnie przeprowadza się na kompletne odludzie, do miejsca, które trudno byłoby odnaleźć na mapie. Tam bowiem znajduje się ośrodek leczenia narkomanów. Przez rok każde z nich będzie poddawać się terapii odwykowej. Mając za sobą burzliwą przeszłość pełną mniejszych czy większych grzechów, będą musieli poznać prawdę o sobie. Jak to zrobić, skoro wstyd pali skronie? Żeby zdobyć pieniądze na narkotyki, kłamali i kradli. Jeden z nich jest nawet ściganym przez policję zabójcą. Tylko który z nich? Czy może on ujawnić prawdę?

Kiedy ktoś kończy terapię, odbywa się obrzęd. Dużo świec. Uroczysta atmosfera. Spokojna muzyka. Prowadzący terapię życzy na pożegnanie: abstynencji, pokory i miłości. Abstynencji – bo wszyscy wiemy, co nam zagraża i wcale nie chodzi tu o narkotyki. Zdajemy sobie sprawę z tego, przed czym i jak mamy się bronić, czego unikać. Pokora to nie zginanie karku, to przyjmowanie tego, co życie przynosi. I miłości, bo bez niej wszystko jest trudne. Te słowa zapadają głęboko w pamięć. Myślę, że powinny zatrzymać się w nas na długo.

"Reguły kłamstwa" to autorski debiut fabularny dotychczasowego dokumentalisty Roberta Sedlaèka, który część cech dokumentu przeniósł do fabuły. Na koniec filmu przedstawia on sylwetki swoich bohaterów i w skrócie opisuje, co teraz robią w życiu i czy wyszły z nałogu. Wszystkie postaci były bowiem autentyczne.

Polecam film zarówno każdemu psychoterapeucie jak i widzom, którzy cenią dzieła głęboko przejmujące. Takie, których nie można zignorować.


Marta Jadwiga Chowaniec
marta.chowaniec@dlastudenta.pl


Słowa kluczowe: reguły kłamstwa sedlacek robert czeskie kino film czechy 12 gniewnych ludzi filmy kina nowości
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Pitbull. Ostatni pies
Pitbull. Ostatni pies - recenzja

Czy nowa-stara załoga na pokładzie serii "Pitbull" się sprawdza? Przeczytaj recenzję!

Kobieta sukcesu
Kobieta sukcesu - recenzja

Oceniamy komedię romantyczną, w której grają m. in. Agnieszka Więdłocha i Mikołaj Roznerski.

Anihilacja
Anihilacja - recenzja

Film, zamiast do kin, trafił na Netflixa i chyba wiemy dlaczego…

Polecamy
Człowiek nos
Człowiek nos

Pierwsza połowa XVIII wieku. Francja. Jeśli Francja, to Paryż. Tu, w obrębie Paryża, na Cmentarzu Niewiniątek, gdzie przez osiemset lat wywożono zwłoki.

Sprawiedliwość sprawiedliwości nierówna
Sprawiedliwość sprawiedliwości nierówna

Wierzysz w prawo i skuteczność wymiaru sprawiedliwości? On też wierzył, dopóki się nie zawiódł.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Pitbull. Ostatni pies
Pitbull. Ostatni pies - recenzja

Czy nowa-stara załoga na pokładzie serii "Pitbull" się sprawdza? Przeczytaj recenzję!

Kobieta sukcesu
Kobieta sukcesu - recenzja

Oceniamy komedię romantyczną, w której grają m. in. Agnieszka Więdłocha i Mikołaj Roznerski.

Konkurs Ziaja