Filmy
plaa540ab74c1f5b2e8ee6ff2940fe09d3a.jpg

Carte Blanche

Ocena: 4
 • Gatunek: Dramat
 • Produkcja: Polska
 • Dystrybucja: Kino Świat
 • Czas trwania: 105 min
 •  
 • Premiera polska: 2015-01-23
 • Premiera świat: 2015-01-23
 •  
 • Reżyseria: Jacek Lusiński
 • Scenariusz: Jacek Lusiński

Opis filmu

Oparta na faktach opowieść o nauczycielu historii, który ukrywa przed otoczeniem swoją postępującą utratę wzroku. W roli głównej wystąpi Andrzej Chyra. W filmie pojawią także Urszula Grabowska, Wojciech Pszoniak, Dorota Kolak, Adam Ferency i Arkadiusz Jakubik.
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który - aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury - ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. W roli głównej Andrzej Chyra - trzykrotny laureat nagrody dla najlepszego aktora festiwalu w Gdyni (“Dług”, “Komornik”, “W imię…”).
Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z lubelskiego liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, która ukrywa swój własny sekret.
Scenariusz “Carte Blanche”, uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu, to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. W doborowej obsadzie - obok Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Urszuli Grabowskiej - Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak, zdolni aktorzy młodego pokolenia (m.in. Tomasz Ziętek) oraz uczniowie lubelskich liceów. Film wejdzie na ekrany jesienią 2014 roku. Dystrybutorem jest Kino Świat.
Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to ociemniały nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku, w szkole uczy od 14 lat. Przekazywanie wiedzy młodym ludziom to jego pasja. Uczniowie, którzy są wychowankami Macieja Białka, uważają go za barwną postać. Jego zajęcia są ciekawe, dzięki niemu historia nie jest nudna. Sam „profesor Białek” twierdzi, że jeśli uczniom okaże się zainteresowanie, szacunek i traktuje się ich poważnie, relacje z nimi są bardzo udane. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Historia Macieja Białka zainspirowała Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza, bo sam Maciej stanowi inspirację dla innych. Jest przykładem, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi.
Czytaj również:
Andrzej Chyra traci wzrok>>

Zwiastun filmu, trailer

Zwiastun (trailer) filmu "Carte Blanche" (2015).

Zdjęcia, kadry z filmu

Najciekawsze zdjęcia (kadry) z filmu "Carte Blanche" (2015).

Carte Blanche (30)

Carte Blanche - polski plakat
Carte Blanche - Zdjęcie nr 2
Carte Blanche - Zdjęcie nr 3
Carte Blanche - Zdjęcie nr 4
Carte Blanche - Zdjęcie nr 5

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu: reżyseria, scenariusz. Lista aktorów, pełna obsada, filmu "Carte Blanche" (2015).

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w kinach film "Carte Blanche" (2015).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Carte Blanche" (2015).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Carte Blanche" (2015).

Więcej

Spodobał Ci się film "Carte Blanche"? Szukasz innych filmów z tego samego roku, gatunku albo produkcji / kraju? Zobacz: filmy z 2015 roku, filmy z gatunku dramat, filmy z gatunku dramat z 2015 roku, filmy polskie (Polska), filmy polskie z 2015 roku, filmy polskie z gatunku dramat, filmy polskie z gatunku dramat z 2015 roku.

Inne filmy tego reżysera

Inne filmy twórców Carte Blanche

Aktorzy w tym filmie zagrali również

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!