Filmy
Mniejsze zlo plakat ostateczny bez log0f55e56b5367312fbf6df89124e39a6c.jpg

Mniejsze zło

Ocena:

Opis filmu

Niech idzie pod prąd. Niech nie będzie owcą w stadzie. Żeby mógł kiedyś spokojnie w twarz spojrzeć - tak mówi Matka, kiedy jej syn, Kamil, student polonistyki, wydrukował w periodyku eksperymentalny wiersz. Upojony sukcesem, powodzeniem u kobiet i radością życia Kamil nie przywiązuje zbyt dużej uwagi do tego, co dzieje się wokół. A dzieje się dużo. Jest rok 1980, i od młodych, wykształconych ludzi oczekuje się zajęcia jasnego stanowiska: albo jesteś z nami, albo... przeciw nam.

Ale Kamil jakoś nie potrafi się określić. Za pierwszym wydrukowanym wierszem nie poszły następne. Uniwersytet nie chce tolerować dłużej kolejnych nie zdanych egzaminów, z dziewczynami przestaje się układać... Tu partia wyciąga rękę po młodego i zaangażowanego, tu koledzy z opozycji domagają się wsparcia, a jeszcze straszy swoją wizją wojsko.

Kamilowi bardzo odpowiada wizja zbuntowanego opozycjonisty literata, ale brak mu siły i determinacji. Natomiast nie brak okazji i tzw. łutu szczęścia...

Aby uciec przed wojskiem, trafia „po znajomości" do szpitala dla chorych psychicznie. Tam wpada mu w ręce rękopis znakomitej powieści, pozostawiony przez nadwrażliwego kolegę z sali, który popełnił samobójstwo. Poza Kamilem nikt z żyjących nie wie o istnieniu dzieła...

Książka pod nazwiskiem Kamila zostaje wydana w drugim obiegu i z miejsca zdobywa wielkie uznanie. Chłopak jest u szczytu sławy. Powieść trafia do środowisk polonijnych, zostaje przetłumaczona na kilka języków. Jest już po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, przez kraj przetacza się fala wolności. Kamil w roli modnego opozycyjnego pisarza czuje się jak ryba w wodzie.

A jednak w życiu Kamila pojawia się coraz więcej pęknięć i odkształceń. Czytelnicy oczekują kolejnych powieści, piękna dziewczyna u jego boku - ważnych decyzji, świat - jasnych deklaracji. Przytłoczony dramatycznymi okolicznościami, młody człowiek po raz pierwszy zada sobie zasadnicze pytanie: kim jestem i którą ścieżką chcę podążać w życiu? Każda decyzja okaże się kosztowna...

Reżyser kreśli sugestywny portret młodego człowieka i jego konfrontacji ze światem, środowiskiem, rodziną, obraz dojrzewania do decyzji, do poznania siebie i do zajęcia własnego stanowiska wobec otaczającej rzeczywistości. „Mniejsze zło" to film o ambicji, która choć może budować, może też i niszczyć. W filmie na motywach powieści Janusza Andermana „Cały czas" odnajdziemy rzetelny, poruszający i wolny od prostej martyrologii i czarno-białych ocen obraz Polski z lat 1980 i 1981.

Janusz Morgenstern przedstawia film - moralitet, zmuszający do zastanowienia się nad wartością dokonywanych wyborów i granicą zawieranych kompromisów.

Zobacz również:
Jak zagrać aktorkę? (wywiad z Magdaleną Cielecką)>>

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu: reżyseria, scenariusz, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, filmu "Mniejsze zło" (2009).

Twórcy filmu

Janusz Morgenstern Janusz Morgenstern Scenariusz
Janusz Anderman Janusz Anderman Scenariusz
Andrzej Haliński Andrzej Haliński Scenografia

Obsada filmu

Edyta Olszówka Edyta Olszówka Eseistka
Janusz Gajos Janusz Gajos Ojciec Kamila
Borys Szyc Borys Szyc Mareczek
Tamara Arciuch Tamara Arciuch Lekarka
Anna Romantowska Anna Romantowska Matka Kamila

Zwiastun filmu, trailer

Aktualnie nie posiadamy materiału wideo ze zwiastunem z filmu "Mniejsze zło" (2009).

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w kinach film "Mniejsze zło" (2009).

Zdjęcia, kadry z filmu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć (kadrów) z filmu "Mniejsze zło" (2009).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Mniejsze zło" (2009).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Mniejsze zło" (2009).

Więcej

Spodobał Ci się film "Mniejsze zło"? Szukasz innych filmów z tego samego roku, gatunku albo produkcji / kraju? Zobacz: filmy z 2009 roku, filmy z gatunku dramat, filmy z gatunku dramat z 2009 roku, filmy polskie (Polska), filmy polskie z 2009 roku, filmy polskie z gatunku dramat, filmy polskie z gatunku dramat z 2009 roku.

Inne filmy tego reżysera

Inne filmy twórców Mniejsze zło

Aktorzy w tym filmie zagrali również

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!