Recenzje - Kino

Szatan kazał tańczyć - seks i używki sposobem na pustkę [RECENZJA]

2017-05-08 11:38:04

Magdalena Berus, Łukasz Simlat, Danuta Stenka, Tomasz Tyndyk, Jacek Poniedziałek i Marta Nieradkiewicz grają w najnowszym filmie Katarzyny Rosłaniec "Szatan kazał tańczyć". Czy tak dobrana ekipa, dobrych polskich aktorów, musi być równoznaczna z sukcesem artystycznym tej produkcji? Oczywiście, że nie...

Szatan kazał tańczyć

Po obejrzeniu "Bejbi blues" czy też "Galerianek", można było spodziewać się po Rosłaniec, produkcji równie dobrej. Reżyserka po raz kolejny, postanowiła przedstawić świat młodych ludzi, ich problemy i pierwsze spotkania z seksem i używkami. I choć główna bohaterka "Szatan kazał tańczyć", nie jest nastolatką, jej świat i przestawiona w produkcji rzeczywistość jest podobna do wcześniejszych filmów reżyserki.

"Szatan kazał tańczyć" przedstawia historię 26-letniej dziewczyny, której udaje się zdobyć miedzynarodową sławę. Karolina osiąga sukces wydawniczy, dzięki napisanej książce. Jest to współczesna wersja "Lolity". Wada serca i bulimia nie przeszkadzają dziewczynie w niczym. Styl życia, narkotyki, seks są nieodłączną częścią jej życia. Jednak czy jest to dobry sposób na zapełnienie wewnętrznej pustki? Czy dziewczynie uda się dożyć jej 27. urodzin, trzymając tak zabójcze tempo?

Magdalena Berus, choć brała już udział w kilku dobrych produkcjach, tym razem nie wybrała najlepiej. Sama jej kreacja głównej bohaterki - Karoliny - jest naprawdę dobra! Widać, że aktorka poświęciła wiele czasu swojej postaci. Inaczej to jednak wygląda w przypadku samego filmu. Scenariusz czy sceny zostały słabo przedstawione. Akcja jest momentami żmudna, a widz nie ma pojęcia co się tak naprawdę dzieje. Ciężko domyślić się, na czym tak naprawdę zależało Rosłaniec. Czy chciała po prostu pokazać jak żyje dzisiejsza młodzież? Jaki jest sens i przekaz tego filmu? Niewiadomo...

Sceny seksu czy te związane z używkami, zazwyczaj przypadają do gustu młodszym, nastoletnim widzom. Jednak nie można nawet w tej sytuacji przesadzić. Ważny jest umiar, którego Rosłaniec najwyraźniej nie zna. Film jest zdecydowanie za długi, zwłaszcza że opiera się głównie na scenach, pokazujących stosunki seksualne Karoliny z różnymi partnerami.

Ukazanie współczesnego świata Snapchata i Instagrama, nie wyszło zbyt dobrze reżyserce. Można zgadzać się, że młoda osoba lepiej ukaże dzisiejszy świat, ale nie w tym przypadku. Film nie wnosi zbyt wiele, na pewno też nie uchroni nastolatków przez złem tego świata. Można bez problemu powiedzieć, że jest to jeden z tych filmów, które po obejrzeniu zapowiedzi, chce się zobaczyć jak najszybciej, jednak cała produkcja ostatecznie zawodzi widza. Zdecydujcie sami czy rzeczywiście warto, wybrać się do kina na film, w którym są pokazywane praktycznie te same, nudne sceny!

Paulina Pawłowska

Szatan kazał tańczyć, reż. Katarzyna Rosłaniec, prod. Holadnia/Polska, dystr. Kino Świat, polsa premiera: 5 maja 2017

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: recenzja Szatan kazał tańczyć, Katarzyna Rosłaniec, Magdalena Berus,

Szatan kazał tańczyć - zdjęcia z filmu (14)

Szatan kazał tańczyć - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Szatan kazał tańczyć - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Szatan kazał tańczyć - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Szatan kazał tańczyć - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Szatan kazał tańczyć - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Oceniamy najnowszy film historyczny, ktÃłry został wyreÅźyserowany przez Władysława Pasikowskiego.
Kurier - recenzja

Oceniamy najnowszy film historyczny, który został wyreżyserowany przez Władysława Pasikowskiego.

PotrÃłjna granica
Potrójna granica - recenzja

Można mieć za dużo kasy? Jasne, że tak i to o wiele!

Oceniamy najnowszą produkcję wyreÅźyserowaną przez Clinta Eastwooda.
Przemytnik - recenzja przedpremierowa

Oceniamy najnowszą produkcję wyreżyserowaną przez Clinta Eastwooda.

Polecamy
"Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie" -  Jest Moc! [RECENZJA]
"Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie" - Jest Moc! [RECENZJA]

Jak wypadł pierwszy film z uniwersum "Gwiezdnych wojen", który nie skupia się na walce Jedi i Sithów? Przeczytaj recenzję!

Zróbmy sobie film sensacyjny (Colombiana–recenzja)
Zróbmy sobie film sensacyjny (Colombiana–recenzja)

„Colombiana” to nie test na AIDS – nie zaskakuje absolutnie niczym.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Oceniamy najnowszy film historyczny, ktÃłry został wyreÅźyserowany przez Władysława Pasikowskiego.
Kurier - recenzja

Oceniamy najnowszy film historyczny, który został wyreżyserowany przez Władysława Pasikowskiego.

PotrÃłjna granica
Potrójna granica - recenzja

Można mieć za dużo kasy? Jasne, że tak i to o wiele!