Recenzje - Kino

Raz, dwa, trzy... wchodzisz do gry! - recenzja

2023-11-09 10:02:41

Od 10 listopada 2023 roku w polskich kinach można oglądać horror pt. „Raz, dwa, trzy... wchodzisz do gry!”, w którym powraca modny od czasów „Squid Game” motyw zabaw z dzieciństwa w wersji na śmierć i życie. Duet reżyserski Eren Celeboglu i Ari Costa proponują nam jednak opowieść o radykalnie mniejszej skali niż koreański serial, co sprawdza się, bo każda ofiara ma znaczenie, a jako widzowie jeszcze mocniej trzymamy kciuki za bohaterów.

Raz, dwa, trzy... wchodzisz do gry!Horror w słynnym Salem

Aby było jeszcze ciekawiej, akcja tego filmu rozgrywa się w słynnym Salem, gdzie niegdyś palono czarownice na stosie, a teraz opuszczone i ponure domostwa sprzed setek lat okazują się nadal skrywać niebezpieczne, objęte klątwą przedmioty. Takim niebezpiecznym rekwizytem jest noż z kości dziecka, który wpada w ręce nastoletniego Jo – najmłodszego w rodzinie, w której może i nie ma patologii, ale z pewnością nie wszystko układa się idealnie.

Starsza siostra Billie myśli tylko o imprezach z chłopakiem i szybkiej wyprowadzce, a starszy brat Marcus ma skłonności do pakowania się w kłopoty, ale potrafi też (mimo zaczepek i kłótni) okazać swoją wspierającą i kochającą stronę. Niestety, nieodpowiedzialne zachowanie Jo, sprowadzana całą trójkę (i ich znajomych) klątwę, w której demoniczne siły nakazują grać w gry z dzieciństwa w najbardziej radykalnej wersji z możliwych. Zasady, czas trwania i możliwość wygranej są zmienne jak kaprysy demona i jeśli rodzeństwo nie zdoła go przechytrzyć, to Salem znów zobaczy niewinne ofiary.

Gry z dzieciństwa w śmiertelnym wydaniu

„Raz, dwa, trzy... wchodzisz do gry!” to nie jest wysokobudżetowy film i widać to na każdym kroku, ale twórcy umiejętnie ogrywają pomysł, że wszystko rozegra się jednej nocy na dość ograniczonej przestrzeni domu bohaterów i jego okolic. W toku akcji widzimy gry w wisielca, w chowanego, w berka (z latarkami) i w kółko graniaste. Niektóre z tych scen wyszły lepiej (berek), inne mniej udanie (w chowanego), ale trzeba przyznać, że zawsze jest dość krwawo, brutalnie i emocjonująco jak na horror przystało.

Oczywiście z czasem bohaterowie muszą poznać historię klątwy i samodzielnie dojść do sposobu na jej przerwanie. Na szczęście nie jest to tak przewidywalne, by popsuło seans, który swoją drogą jest bardzo krótki (76 minut z napisami), ale to też sprawia, że nie ma tu dłużyzn i niepotrzebnego gadania. Rozczarować może zakończenie oraz fakt, że większość scen śmierci dostajemy podczas zabawy w chowanego, ale o tych minusach łatwo zapominać, gdy patrzymy jak dobrze w swych rolach sprawdzają się takie gwiazdy jak Asa Butterfield czy Natalia Dyer. Dla występu tej dwójki warto zobaczyć ten film!

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, horror, ocena, opinia, 2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
impresjonisci film
Impresjoniści - recenzja

Film pokazuje przebieg wspólnego życia malarza Pierre Bodnarda i jego ukochanej Marthe. Czy warto to zobaczyć?

Madame Web
Madame Web - recenzja

Pajęcze uniwersum Sony zalicza kolejną wpadkę.

Sami swoi. Początek
Sami swoi. Początek - recenzja

Festiwal nostalgii, komedia czy dramat obyczajowy? Oceniamy film Artura Żmijewskiego!

Polecamy
Guwernantka 2020 film VOD
Guwernantka - recenzja

Mackenzie Davis i Finn Wolfhard w horrorze o wychowywaniu sierot.

Wyprawa do dÅźungli film 2021
Wyprawa do dżungli - recenzja

Dwayne Johnson i Emily Blunt w nowym filmie przygodowym Disneya. Jak sobie poradzili?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
impresjonisci film
Impresjoniści - recenzja

Film pokazuje przebieg wspólnego życia malarza Pierre Bodnarda i jego ukochanej Marthe. Czy warto to zobaczyć?

Madame Web
Madame Web - recenzja

Pajęcze uniwersum Sony zalicza kolejną wpadkę.

Popularne
impresjonisci film
Impresjoniści - recenzja

Film pokazuje przebieg wspólnego życia malarza Pierre Bodnarda i jego ukochanej Marthe. Czy warto to zobaczyć?

Premiera światowego widowiska "Amadeus Live" we Wrocławiu [WIDEO]

Wrocławska Hala Stulecia dołączy do elitarnego grona, które zaprezentują to widowisko.