Recenzje - Kino

Przegrywa tylko marketing ("Wszyscy wygrywają")

2011-10-28 09:13:50

Niepozorny z tytułu i z promocji „Wszyscy wygrywają” niesie ze sobą piękny ładunek emocjonalny i uderza pozytywnym, prawdziwym przekazem. Przyjmuj policzki od życia i czerp z nich energię!

Mike (Paul Giamatti) prowadzi małą kancelarię prawniczą, która ulega powolnemu rozkładowi niczym bojler w jej piwnicy, brzdękający i grożący wybuchem. W związku z niedoborami w portfelu i rodziną na utrzymaniu, Mike postanawia dorobić sobie półtora tysiąca dolarów i zgłasza się na opiekuna swojego klienta, Leo – starszego pana z postępującą demencją, który chce po prostu zostać w domu. Mike umieszcza go jednak w domu starców. W międzyczasie do jego drzwi puka wnuk Leo, Kyle (Alex Schaffer), tleniony i jak się okazuje, utalentowany, młody zapaśnik. Mike jako lokalny trener amator bierze Kyle’a do drużyny, które to posunięcie okazuje się być zbawieniem zarówno dla innych zawodników, jak i dla samego młodego Eminema. Sielanka trwa do czasu wyjścia egocentrycznej i cynicznej matki Kyle’a z kuracji odwykowej i namolnych prób namówienia go do powrotu wraz z nią do ich domu w Ohio, z którego uciekł.

„Wszyscy wygrywają” trafia do polskich kin 10 miesięcy po swojej światowej premierze. Ta sprawna tragikomedia zdążyła już zebrać bardzo pozytywne recenzje (vide: Rottentomatoes.com) i nie dziwię się żadnej z nich, bo jest to film wyjątkowo dobry. Thomas McCarthy, który wcielił się w rolę reżysera i scenarzysty, stworzył obraz przejmujący i poruszający, w którym nie ma prostego podziału na bohaterów i antybohaterów, z kranów w łazienkach nie płynie miód, a wielkie amerykańskie domy okazują się posiadać koszty utrzymania.

Sam scenariusz nie należy do najoryginalniejszych, jednocześnie zrobiony został w sposób świeży i nienużący. „Wszyscy wygrywają” można by zaliczyć do gatunku familijno-sportowych tragikomedii, a w zasadzie stworzyć dla niego taką osobną kategorię. Nieraz bowiem roześmiejemy się w głos (który będzie się niósł i niósł na pustej sali kinowej), z kolei  w innym momencie będziemy uczestniczyć emocjonalnie w perypetiach rodziny Flaherty, a podczas scen na macie ochoczo uniesiemy pięść w geście triumfu, doceniając Kyle’a za zwycięstwa nad przeciwnikami i samym sobą. Tego właśnie często oczekujemy od kina – żeby nie było nazbyt proste (powtórzę: ten film skomplikowany nie jest, ale dobrze zachowuje pozory) i żeby zostawiało widza z refleksją na później.

Absolutnie najlepszych aspektem tego filmu jest jego prawdziwość. Paul Giamatti w roli głównej to idealny dowód tej tezy – jeśli którakolwiek nastolatka ma erotyczne sny z nim w centralnym punkcie, to śmiało można nazwać ją dewiantką, bo do najprzystojniejszych to on nie należy. Natomiast dodaje filmowi autentyczności, przy okazji grając naprawdę dobrze, pokazując Mike’a razem z jego ambicjami, problemami i malutkimi przywarami. Najbliższe skojarzenie z „Wszyscy wygrywają” to „The Blind Side”, z tym że w tym drugim rolę swojego życia zagrała genialna Sandra Bullock, natomiast w obrazie Thomasa McCarthy’ego nikt specjalnie się nie wychyla ponad stały, wysoki poziom. Wspomnieć tu należy o indywidualności w postaci Terry’ego, granego przez Bobby’iego Cannavale, który najbardziej zapada w pamięć swoją rolą zbliżoną do Joey’go z „Przyjaciół”.

Ogólne przesłanie „Wszyscy wygrywają” jest takie, że przyszłość może nie być taka, jaką sobie wymarzysz, ale i tak wszystko się ułoży. Ciepły to film i pokrzepiający, miejscami bardzo zabawny i pouczający zarazem. Przykre jest w sumie to, że do kina wybierałem się praktycznie w ciemno – jak możecie się domyślić, chodzę na seanse dość często i ani razu nie miałem okazji zobaczyć trailera „Wszyscy wygrywają”. Czyżby brak aktorów z czołówek serwisów plotkarskich czy przesadzonych kontrowersji powodowały, że postanowiono nie promować tego filmu ze względu na małą atrakcyjność jego otoczki? Pozostaje cieszyć się, że ten piękny i spokojny obraz trafił do multipleksów. Bo na „Wszyscy wygrywają” zwyciężają przede wszystkim widzowie.

Wszyscy wygrywają, reż. Thomas McCarthy, prod. USA, czas trwania 106 min, dystr. Imperial – Cinepix, premiera 21 października 2011

Wojciech Busz
(wojciech.busz@dlastudenta.pl)

Recenzja powstała dzięki uprzejmości:


Słowa kluczowe: wszyscy wygrywają film recenzja opinie win win Thomas McCarthy

Wszyscy wygrywają (5)

Wszyscy wygrywają  - Zdjęcie nr 1
Wszyscy wygrywają  - Zdjęcie nr 2
Wszyscy wygrywają  - Zdjęcie nr 3
Wszyscy wygrywają  - Zdjęcie nr 4
Wszyscy wygrywają  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Challengers film 2023
Challengers - recenzja

Oceniamy film o tenisie z trójkątem miłosnym w tle... albo na odwrót.

Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

Polecamy
Kobieta sukcesu
Kobieta sukcesu - recenzja wydania DVD

Czy warto kupić DVD? Sprawdzamy, co jest na płycie z filmem.

Zwierzyna
Zwierzyna - recenzja

Czy Thomas Sieben umiejętnie straszy w swoim najnowszym thrillerze?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Challengers film 2023
Challengers - recenzja

Oceniamy film o tenisie z trójkątem miłosnym w tle... albo na odwrót.

Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!