Recenzje - Kino

Oppenheimer - recenzja wydania Blu-ray

2023-12-07 14:23:33

Film "Oppenheimer" o słynnym "ojcu bomby atomowej" w reżyserii genialnego wizjonera Christophera Nolana od 22 listopada 2023 roku jest dostępny m. in. w wydaniu na płytach Blu-ray. Jakie materiały dodatkowe tam znajdziemy i czy są warte zakupu? Przeczytajcie recenzję!

Oppenheimer Blu-rayPolecamy przeczytać: "Oppenheimer" - recenzja filmu >>

O filmie "Oppenheimer"

Oppenheimer w czasie II Wojny Światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan".  Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki, między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.

Dodatki na Blu-ray - czy warto zobaczyć?

Już na wstępie trzeba przyznać, że wydanie filmu na dwóch pytach Blu-ray jest całkowicie uzasadnione, bo bonusowy dysk zawiera ponad 3 godziny dodatków, które nie tylko wyczerpująco odpowiadają na wszystkie wasze pytania, ale też omawiają sprawy, o jakich prawdopodobnie podczas seansu nawet nie pomyślicie. To istna bomba z wiedzą o wszelkich aspektach pracy nad filmem i nie tylko. Druga płyta zawiera aż dwa filmy dokumentalne, które trwają prawie 1,5 godziny i już same w sobie stanowią ogromną wartość edukacyjną - zarówno o historii tytułowego bohatera, jak też kulisach realizacji filmu.

To ekscytujące, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że Christopher Nolan znów poszedł tam, gdzie inni filmowcy nie mieli odwagi albo talentu, m. in. robiąc zdjęcia prawdziwymi kamerami w taki sposób, że trudno dać wiarę, iż efekt końcowy nie jest efektem komputerowym. Co więcej, z dodatków dowiadujemy się (i zobaczymy to) jak na potrzeby filmu zrobiono specjalną taśmę filmową 65 mm w czerni i bieli. Wszystkie dodatki są okraszone wypowiedziami nie tylko reżysera, ale też producentów, operatorów i gwiazd obsady. Absolutnie warto to sprawdzić!

Materiały dodatkowe na Blu-ray

 • PONADCZASOWA HISTORIA: JAK POWSTAWAŁ OPPENHEIMER
 • NOW I AM BECOME DEATH - Obsada, ekipa i producenci dołączają do Christophera Nolana, dzieląc się osobistymi historiami, które sprawiły, że zdecydowali zaangażować się w ten ambitny projekt łączący wiele gatunków.   
 • THE LUMINARIES - Gwiazdorska obsada filmu omawia, w jaki sposób łączą dramatyczną narrację scenariusza z prawdziwym życiem postaci historycznych, aby przedstawić na ekranie ich złożone historie.
 • THE MANHATTAN PROJECT – Filmowcy opracowali unikalne techniki tworzenia oszałamiających efektów bez użycia CGI, aby zwizualizować zdolność Oppenheimera do widzenia różnych wymiarów i odtworzyć historyczny test Trinity.
 • THE DEVIL OF DETAILS - Spojrzenie na to, jak scenografka Ruth De Jong i jej zespół odtworzyli całe miasto Los Alamos z dokładnymi rekwizytami, spektakularną scenografią i skrupulatną dbałością o autentyczność.
 • WALKING A MILE - Specjaliści zajmujący się kostiumami i makijażem zapełnili immersyjny świat OPPENHEIMERA historycznymi postaciami, wykorzystując tysiące ubrań i najnowocześniejsze techniki charakteryzacji
 • CAN YOU HEAR MUSIC? - W ścisłej współpracy z Christopherem Nolanem, Ludwig Göransson skomponował głęboko osobistą ścieżkę dźwiękową, łączącą w sobie brzmienia tradycyjne ze współczesnymi.
 • WE CAN PEFORM THIS MIRACLE - Najbliżsi współpracownicy Christophera Nolana pokazują,
 • jak jego artystyczna wizja tworzy relacje, które napędzają jego utalentowaną ekipę do dalszego przecierania nowych szlaków w tworzeniu filmów.
 • ZWIASTUNY
 • INNOVATIONS IN FILM: 65 MM BLACK-AND-WHITE FILM IN OPPENHEIMER - FotoKem otwiera drzwi do swoich laboratoriów filmowych, w których tworzone są nowe technologie wykorzystujące kolorowy i czarno-biały film 65 mm zastosowany w filmie.
 • KONFERENCJA PRASOWA: OPPENHEIMER - Chuck Todd moderuje rozmowę, w której Christopher Nolan, autor Kai Bird i fizycy dr Kip Thorne, dr Thom Mason i dr Carlo Rovelli zastanawiają się nad fascynacją nauką i obawą o powszechną zagładę, którą ilustruje na ekranie OPPENHEIMER.
 • ZAKOŃCZYĆ WSZYSTKIE WOJNY: OPPENHEIMER I BOMBA ATOMOWA - Dowiedz się, jak nieustające pragnienie jednego człowieka i wynalezienie bomby atomowej zmieniły sposób prowadzenia wojny na zawsze, doprowadziły do śmierci setek tysięcy ludzi i rozpętały masową histerię.

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, premiera, dodatki, materiały dodatkowe, zawartość, making of, kulisy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Diuna: Część druga
Diuna: Część druga - recenzja

Nowy klasyk science fiction czy tylko poprawna kontynuacja?

Marvels film 2023
Marvels - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto kupić ten film dla materiałów dodatkowych?

Vincent musi umrzeć
Vincent musi umrzeć - recenzja

Co robić, kiedy kontakt wzrokowy zamienia się w walkę o życie?

Polecamy
fot. Robert Pałka
Serce nie sługa - recenzja

Czy mamy do czynienia z kolejnym filmem wpisującym się w nurt "polskiej komedii romantycznej"?

Kadr z filmu
Lato - recenzja

Oceniamy hołd dla radzieckiej sceny muzycznej lat osiemdziesiątych.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Diuna: Część druga
Diuna: Część druga - recenzja

Nowy klasyk science fiction czy tylko poprawna kontynuacja?

Marvels film 2023
Marvels - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto kupić ten film dla materiałów dodatkowych?

Popularne
impresjonisci film
Impresjoniści - recenzja

Film pokazuje przebieg wspólnego życia malarza Pierre Bodnarda i jego ukochanej Marthe. Czy warto to zobaczyć?

Premiera światowego widowiska "Amadeus Live" we Wrocławiu [WIDEO]

Wrocławska Hala Stulecia dołączy do elitarnego grona, które zaprezentują to widowisko.