Recenzje - Kino

Noc Dziękczynienia - recenzja

2023-11-29 09:14:45

24 listopada 2023 roku do polskich kin wszedł horror pt. „Noc Dziękczynienia”. Aktor i reżyser Eli Roth tym razem stanął za kamerą, aby pokazać nam slasher z aspiracjami do powtórzenia sukcesu serii „Krzyk”. Czy faktycznie mu się to udało? Czy warto zobaczyć ten film? Przeczytajcie recenzję!

Noc Dziękczynienia plakatO czym jest film?

Obszerny prolog filmu rozgrywa się w mieście Plymouth, kolebce Święta Dziękczynienia, akurat w trakcie Black Friday. Święto przecen i zakupów zamienia się w szaloną jatkę z oszalałym tłumem, szturmującym sklep z elektroniką jak jakaś horda zombie w innych horrorach. Doprowadza to do śmierci niektórych osób w markecie, a całe wydarzenie zostaje nagrane przez lidera grupki licealistów.

Materiał szybko staje się viralowym hitem w sieci, a rok później zamaskowany morderca, znany jako John Carver, w akcie zemsty postanawia ukarać osoby odpowiedzialne za tragedię sprzed 12 miesięcy. Uzbrojony w siekierę mężczyzna planuje pozbierać ofiary, by pełniły rolę gości przy jego wynaturzonym, dziękczynnym stole.

Horror krzykopodobny

Jeśli śledziliście choćby dwa ostatnie filmy z serii „Krzyk”, szybko zobaczycie, że Eli Roth  w swoim horrorze czerpie z nich pełnymi garściami. Jest niewielkie miasto jako miejsce akcji. Jest grupka licealistów, na którą składa się kilka prześlicznych dziewczyn i kilku przystojnych i umięśnionych sportowców. Jest oczywiście kwestia rozterek miłosnych i wewnętrznych konfliktów, ale wszystkich da się polubić, co jest szalenie istotne, byśmy chcieli trzymać kciuki za bohaterów, a nie zamaskowanego mordercę.

No właśnie. Zabija ubrany na czarno facet w modnej masce, którą nosi pół miasta, a w toku akcji ciągle staramy się odgadnąć, kto i dlaczego pozbawia życia (albo porywa) kolejne osoby. Mamy też grupę starszych postaci, w tym przystojnego detektywa, prowadzącego śledztwo. W finale dostajemy wszystkie odpowiedzi i obietnicę kontynuacji.

Noc DziękczynieniaBrutalny, krwawy i straszny

Nie znaczy to jednak, że omawiany slasher jest tylko kalką bardziej znanych produkcji. Zrealizowane zostało to wszystko wyjątkowo dobrze, a fabuła wciąga nas od początku do końca. Powiedzieć, że „Noc Dziękczynienia” trzyma w napięciu to jak nic nie powiedzieć. Tytuł ten jest naprawdę interesujący, bo nie dość, że chcemy poznać tożsamość zabójcy, to jeszcze poszczególne sceny morderstw (albo ich prób) są wyśmienite, może poza dwiema pierwszymi (tak niefortunnie się złożyło), które są niedopracowane. Boli też kilka głupot logicznych w tzw. międzyczasie.

Później jest doskonale – bardzo krwawo, pomysłowo i strasznie! Scena z ucieczką w domu mordercy, scena „kolacji” czy finałowy pojedynek to momenty, które przyspieszają bicie serca i wbijają w fotel. Dawno nie było horroru tak mocnego, który do tego stopnia by nas wystraszył i to bez dennych jumpscare'ów. Ostatecznie możemy bez wątpienia polecić wam ten tytuł. To wielkie, pozytywne zaskoczenie i już nie możemy się doczekać kontynuacji!

Ocena końcowa: 7,5/10

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, horror, 2023, Eli Roth, ocena, opinia, slasher

Noc Dziękczynienia - zdjęcia z filmu (6)

Noc Dziękczynienia - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Noc Dziękczynienia - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Noc Dziękczynienia - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Noc Dziękczynienia - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Noc Dziękczynienia - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Diuna: Część druga
Diuna: Część druga - recenzja

Nowy klasyk science fiction czy tylko poprawna kontynuacja?

Marvels film 2023
Marvels - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto kupić ten film dla materiałów dodatkowych?

Vincent musi umrzeć
Vincent musi umrzeć - recenzja

Co robić, kiedy kontakt wzrokowy zamienia się w walkę o życie?

Polecamy
W lesie dziś nie zaśnie nikt 2
W lesie dziś nie zaśnie nikt 2 - recenzja spoilerowa

Czy Bartosz M. Kowalski w ciągu roku wyciągnął jakieś wnioski i zrobił lepszy film?

Oceniamy nowy polski film kryminalny na podstawie powieści Joanny Bator.
Ciemno, prawie noc - recenzja

Oceniamy nowy polski film kryminalny na podstawie powieści Joanny Bator.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Diuna: Część druga
Diuna: Część druga - recenzja

Nowy klasyk science fiction czy tylko poprawna kontynuacja?

Marvels film 2023
Marvels - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto kupić ten film dla materiałów dodatkowych?

Popularne
impresjonisci film
Impresjoniści - recenzja

Film pokazuje przebieg wspólnego życia malarza Pierre Bodnarda i jego ukochanej Marthe. Czy warto to zobaczyć?

Premiera światowego widowiska "Amadeus Live" we Wrocławiu [WIDEO]

Wrocławska Hala Stulecia dołączy do elitarnego grona, które zaprezentują to widowisko.