Recenzje - Kino

Niewierni w Paryżu - recenzja

2023-11-28 12:14:46

87-letni Woody Allen nadal nie kończy kariery. Jego nowy film (scenariusz i reżyseria) pt. „Niewierni w Paryżu” to klasyczna dla tego twórcy historia z pogranicza romansu i kryminału, a przejście pomiędzy gatunkami jest tak nagłe jak uczucie rodzące się między Fanny (zjawiskowa Lou de Laâge) a Alainem (znany z „Wyśnionych miłości” Niels Schneider). Czy jednak tytuł ten zdołał nas czymś zaskoczyć? Przeczytajcie recenzję!

Niewierni w ParyżuKiedy jakaś para robi wrażenie idealnej, to zazwyczaj znaczy to, że… no właśnie - robi wrażenie. Nie inaczej jest z Fanny, której artystyczna dusza i chęć poczucia wolności nijak ma się do związku z wyjątkowo zaborczym i dość ekscentrycznym bogaczem, traktującym ją z miłością, ale ja trofeum, nie jak istotę z własnym życiem, problemami i potrzebami. Poczucie całkowitej kontroli zabiło już nie jedną relację i teraz będzie podobnie, zwłaszcza gdy bohaterka dostanie impuls od losu, wskazujący jej drogę ku szczeremu szczęściu, a nie wystawnym bankietom i absurdalnie drogiej biżuterii, jaka kompletnie do niej nie pasuje. Katalizatorem zmian staje się Alain, były kolega z liceum, niegdyś zakochany w niej po uszy, co jak szybko się okazuje, nie zmieniło się ani odrobinę. Romans wisi w powietrzu, potem wpada do łóżka, by za chwilę skończyć się zniknięciem kochanka.

Czy Woody Allen naszykował dla nas historię w stylu „kto zabił?” i od tej chwili będziemy razem z Fanny szukać sprawcy zaginięcia/morderstwa? A skąd! Słynny reżyser nie gra z nami w kotka i myszkę, pokazując wszystko od razu i sprawia, że wiemy znacznie więcej od zmartwionej i zdezorientowanej protagonistki. Coraz ważniejsze stają się postacie drugoplanowe, przejmując jej zadanie, ale i tu nie ma żadnej zagadki. Dostajemy pewne tropy (w tym iście teatralna strzelba, która musi wypalić w ostatnim akcie), kropki (a raczej kropy) do połączenia i wskazujące na ostateczne rozwiązanie fabuły niuanse - tak wielkie, że to określenie zupełnie do nich nie pasuje.  

„Niewierni w Paryżu” to film bardzo przewidywalny – nie tylko dla znawców dorobku Allena, ale po prostu kinomaniaków, dla których pewne schematy są już tak oklepane, że możliwe scenariusze rozwoju wypadków pojawiają się w głowie automatycznie. Niestety w tym przypadku sprawdza się niemal wszystko, o czym sobie pomyślimy. Zaskakuje wyłącznie pierwszy punkt zwrotny z zaginięciem kochanka. Później wydarzenia ekranowe brną do finału jak po sznurku – prostym, gładkim i solidnie napiętym, by nic nie zmąciło przewidywanej trasy kolejnych scen.

Nie oznacza to jednak, że „Niewierni w Paryżu” to produkcja totalnie zbędna i niewarta sprawdzenia. Od początku do końca olśniewa wizualna strona filmu – od baśniowych plenerów Paryża i okolic, przez śliczne wnętrza i kostiumy, aż po znakomite zdjęcia genialnego laureata trzech Oscarów - Vittorio Storaro. Urzeka także muzyka (głównie jazz), płynnie wypełniając śliczne kadry, co buduje wyjątkowy klimat poszczególnych scen. „Niewierni w Paryżu” to film, który dobrze się ogląda. Można kilka razy się zaśmiać, klika razy zastanowić nad związkami naszymi i wokół nas i klika razy przyłapać na grzeszkach mniejszych i większych.

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe

 

Słowa kluczowe: Woody Allen, film, 2023, ocena, opinia, analiza

Niewierni w Paryżu - zdjęcia z filmu (7)

Niewierni w Paryżu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Niewierni w Paryżu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Niewierni w Paryżu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Niewierni w Paryżu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Niewierni w Paryżu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Diuna: Część druga
Diuna: Część druga - recenzja

Nowy klasyk science fiction czy tylko poprawna kontynuacja?

Marvels film 2023
Marvels - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto kupić ten film dla materiałów dodatkowych?

Vincent musi umrzeć
Vincent musi umrzeć - recenzja

Co robić, kiedy kontakt wzrokowy zamienia się w walkę o życie?

Polecamy
Lupin
Lupin - recenzja serialu

O tym jak dowieść sprawiedliwości w nowej produkcji na Netflix.

Ulica Strachu
Ulica Strachu - część 1: 1994 - recenzja

Przekonaj się, czy nowy horror Netflixa spełnia wymagania typowego slashera i jak mu to wychodzi.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Diuna: Część druga
Diuna: Część druga - recenzja

Nowy klasyk science fiction czy tylko poprawna kontynuacja?

Marvels film 2023
Marvels - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto kupić ten film dla materiałów dodatkowych?

Popularne
impresjonisci film
Impresjoniści - recenzja

Film pokazuje przebieg wspólnego życia malarza Pierre Bodnarda i jego ukochanej Marthe. Czy warto to zobaczyć?

Premiera światowego widowiska "Amadeus Live" we Wrocławiu [WIDEO]

Wrocławska Hala Stulecia dołączy do elitarnego grona, które zaprezentują to widowisko.