Recenzje - Kino

Napoleon - recenzja

2023-11-30 10:35:00

Joaquin Phoenix w filmie Ridleya Scotta. Taka sytuacja ostatnio miała miejsce jeszcze za czasów „Gladiatora” 23 lata temu! Teraz panowie spotykają się na planie biograficznej produkcji historycznej o karierze Napoleona Bonaparte. Czy to udane dzieło? Przeczytajcie recenzję filmu „Napoleon”!

Napoleon film 2023Nieustępliwe dążenie Napoleona do władzy, jego kariera polityczna i militarna są tu pokazane z naciskiem na burzliwy, niemal toksyczny, ale niepozbawiony miłości związek z jego jedyną, życiową partnerką Józefiną. Przez ponad 2,5 godziny oglądamy jak przeplatają się sceny z życia prywatnego zdolnego i nieprzebierającego w środkach stratega i dowódcy z typowo historycznymi fragmentami z życiorysu słynnego człowieka, o którym każdy z nas pewnie coś wie, skoro facet pojawia się w hymnie Polski.

Ridleya Scotta interesuje Napoleon jako człowiek – jednostka tyle potężna co drobna, silna na zewnątrz i krucha w środku, bezwzględna w bitwie i przygnieciona przez otoczenie, panująca nad sytuacją, przewidująca ruchy wrogów, a jednak zaskoczone zjawiskami losowymi, szalonymi, pozornie nieracjonalnymi.

Wszystkie te emocje, twarze i postawy wyśmienicie zagrał Joaquin Phoenix, który jest obecnie jednym z kilku najlepszych aktorów na świecie. Problem tylko w tym, że akurat ten laureat Oscara nie do końca pasuje do roli Napoleona Bonaparte. Jest to nie tylko kwestia aparycji, ale też charakteryzacji, która mimo upływu wielu lat nie zmienia się zbyt widocznie. Może lepszym pomysłem byłoby oddanie roli młodego bohatera komuś innemu a po przeskokach w czasie Phoenix’owi, albo solidniejsza zabawa z makijażem czy nawet efektami CGI.

Podobnie sprawa wygląda z Vanessą Kirby, której przypadła rola Józefiny. Piękna, zdolna i modna aktorka ma zbyt współczesny i hollywoodzki typ urody jak na tamte czasy. Szkoda też, że tak po macoszemu potraktowano inne, liczne romanse i partnerki słynnego Bonaparte. Jest to swoją drogą ogólny problem nowego filmu Ridleya Scotta. Chaos narracyjny i liczne przeskoki w czasie nie pomagają połapać się we wszystkich niuansach kariery (i jej końca) głównego bohatera. Sprawę ratują napisy na ekranie, ale szybko widzimy, że ze z początku „Napoleon” trwać miał aż 4 godziny!

Pochwalić musimy doskonałe zdjęcia Dariusza Wolskiego, który proponuje piękne kadry i ruchy kamerą bez względu na to czy obserwujemy zamieszki na ulicach Paryża, kameralną scenę rozmowy wewnątrz pałacu, czy spektakularną scenę batalistyczną. No właśnie – bitwy! Już dla nich warto iść do kina, bo ilość statystów, zdjęcia i realistyczne podejście do prezentacji walk to coś, co głównie po „Napoleonie” zapamiętamy. Zawsze wiadomo, co się dzieje i dlaczego, jest naprawdę krwawo, a niepojęta ilość trupów jaką w liczbach przedstawiają plansze końcowe znajduje swe odzwierciedlenie na ekranie.

Scott i Phoenix zrobili razem całkiem niezły film, wcale nie tak koszmarny jak krzyczą krytycy, wieszczący mu Złote Maliny. Trzeba tylko mieć świadomość, że na ekranie nie zobaczymy wszystkiego. To nie jest typowy film historyczny dla licealistów, ani miłosna drama dla seniorów. Widowisko to wymaga samodzielnego pogłębienia wiedzy o Napoleonie, jeśli wcześniej nie była wam znana jego biografia. Po seansie można się też zastanowić, jak wiele miłość ma wspólnego z wojną...

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz

Film zobaczyłem w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, 2023, Ridley Scott, Joaquin Phoenix

Napoleon - zdjęcia z filmu (12)

Napoleon - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Napoleon - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Napoleon - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Napoleon - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Napoleon - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Diuna: Część druga
Diuna: Część druga - recenzja

Nowy klasyk science fiction czy tylko poprawna kontynuacja?

Marvels film 2023
Marvels - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto kupić ten film dla materiałów dodatkowych?

Vincent musi umrzeć
Vincent musi umrzeć - recenzja

Co robić, kiedy kontakt wzrokowy zamienia się w walkę o życie?

Polecamy
Kadr z filmu
Lato - recenzja

Oceniamy hołd dla radzieckiej sceny muzycznej lat osiemdziesiątych.

Aquaman
Aquaman - recenzja

Filmowe uniwersum DC wstaje z kolan w wielkim stylu.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Diuna: Część druga
Diuna: Część druga - recenzja

Nowy klasyk science fiction czy tylko poprawna kontynuacja?

Marvels film 2023
Marvels - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto kupić ten film dla materiałów dodatkowych?

Popularne
impresjonisci film
Impresjoniści - recenzja

Film pokazuje przebieg wspólnego życia malarza Pierre Bodnarda i jego ukochanej Marthe. Czy warto to zobaczyć?

Premiera światowego widowiska "Amadeus Live" we Wrocławiu [WIDEO]

Wrocławska Hala Stulecia dołączy do elitarnego grona, które zaprezentują to widowisko.