Recenzje - Kino

Każdy twój oddech - recenzja

2021-04-12 10:59:47

9 kwietnia 2021 roku na polskich platformach VOD pojawił się film "Każdy twój oddech", w którym grają takie gwiazdy jak Casey Affleck, Sam Claflin, Michelle Monaghan i India Eisley. Reżyserem jest Vaughn Stein, który wcześniej zrobił thriller "Inheritance". Twórca ten najwyraźniej świetnie czuje się w tematyce tajemniczej, skrywanej tożsamości i wychodzących na jaw sekretów rodzinnych. Czy jednak "Każdy twój oddech" mu się udał? Czy ta produkcja jest zaskakująca i trzyma widza w napięciu? Odpowiadamy w recenzji filmu!

Każdy twój oddech

Fabuła filmu

Głównym bohaterem filmu jest Philip Clark, ceniony psychiatra (na tyle ceniony, że ma wielki dom z basenem), który w przypadku jednej ze swoich pacjentek zastosował eksperymentalną metodę leczenia. Wbrew przyjętym normom, sam zwierzył się jej ze wszystkich prywatnych problemów, co bardzo jej pomogło, a nawet uratowało przed samobójstwem. Nagle okazuje się, że ktoś zamordował jej przyjaciółkę, a ona sama także została znaleziona martwa i to w przeddzień umówionej wizyty z Clarkiem. Wszystko wskazuje na samobójstwo, a na miejsce przyjeżdża brat kobiety – przystojny pisarz, który z miejsca ostro miesza w życiu całej rodziny Clarków. Błyskawicznie zakochuje się w nim nastoletnia Lucy, córka Philipa, natomiast w sprawę sprzedaży domu angażuje się jego żona - Grace. Jakie intencje ma uroczy przyjezdny i czy istnieje jakiś związek z jego pojawieniem się a problemami Philipa w pracy (anonimowe donosy i oskarżenia)?

Dobra gra aktorska i realizacja

Wszelkie motywacje, oczywiście głównie te skrywane, wychodzą na jaw w trakcie seansu, który ma swoje wielkie zalety i kilka wad. Przede wszystkim trzeba pochwalić reżysera za realizację, bo Vaughn Stein umiejętnie zbudował tu wciągający klimat dusznego thrillera, który wciąga, a każda kolejna scena jest potrzebna i popycha akcję do przodu. Naprawdę znakomicie to się ogląda, nawet jeśli czasem jesteśmy w stanie z wyprzedzeniem przewidywać końcowe rozstrzygnięcia, ale o tym później.

W zaangażowaniu widza w prezentowane na ekranie losy postaci, pomagają gwiazdy obsady, doskonale sprawdzające się w swoich rolach. Laureat Oscara, Casey Affleck, gra Philipaa Clarka, głowę rodziny, cenionego psychologa, którego kariera zawodowa i życie rodzinne zaczyna wisieć na włosku. Aktor doskonale łączy emocje introwertycznego faceta w kryzysie z podejrzliwym i przewrażliwionym ojcem i mężem, który z dnia na dzień spotkał rywala o serce żony i względy zbuntowanej córki. Affleck gra dość podobnie jak w "Manchester by the Sea", choć nie jest to tym razem rola godna nagród. Jest jednak bardzo dobrze i wiarygodnie, zwłaszcza w kapitalnym dialogu z Grace, kiedy wyjaśniają jej, że po tragedii sprzed lat (stracili syna w wypadku samochodowym, kiedy ona kierowała) stworzył sobie mechanizm obronny, polegający na obwinianiu jej, a to tylko potęgowało załamanie rodzinnych relacji.

Lekko przewidywalne

Poprawnie grają też wszyscy pozostali, a jeśli mamy jakieś problemy z ich postaciami, to wynikają one raczej z niedoskonałości scenariusza. Faktem jest, że bardziej doświadczeni widzowie, zwłaszcza miłośnicy kryminałów, trafnie i z łatwością będą w stanie przewidywać kolejne ekranowe wydarzenia, a nawet końcowy zwrot akcji oraz twist fabularny, który miał wywołać efekt „łał”. Prawdopodobnie finał dla wielu widzów będzie zaskakujący i wbije was w fotel, ale może się też stać zupełnie inaczej, jeśli domyślicie się wszystkiego szybciej.

Czy warto zobaczyć?

Poszczególne wątki filmu "Każdy twój oddech" łączą się w spójną i logiczną całość, ale tę całość po prostu łatwo odczytać, dodając dwa do dwóch. Czy warto wybrać ten tytuł, przeglądając oferty na VOD? Zdecydowanie tak! Produkcja ta, choć dla niektórych będzie przewidywalna, jest dobrze zagrana, wciągająca, klimatyczna i niesie za sobą mądre przesłanie, wygłoszone przez jedną z postaci pod koniec seansu: - Nie wystarczy kochać. Trzeba jeszcze dać to poznać.

Ocena końcowa: 7/10

Michał Derkacz

Film dostępny jest od 9 kwietnia na platformach VOD: ipla, vod.pl, Orange TV Go, PREMIERY CANAL+, Platforma CANAL+, CHILI, PLAY NOW, Multimedia GO, VECTRA, UPC Polska, MOJEEKINO, E-KINOPODBARANAMI oraz  TVP VOD.


Fot. materiały prasowe Galapagos Films

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, 2021, VOD

Każdy twój oddech - zdjęcia z filmu (7)

Każdy twój oddech - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Każdy twój oddech - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Każdy twój oddech - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Każdy twój oddech - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Każdy twój oddech - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
PotwÃłr film 2021
Potwór - recenzja

Czym zaskoczył Anthony Mandler?

Tlen film 2021
Tlen - recenzja

Czy Alexandre Aja zrobił thriller, który zapiera dech?

Sexify
Sexify - recenzja serialu

Jak polscy producenci ugryźli temat kobiecej seksualności?

Polecamy
Hellboy 2019
Hellboy - recenzja

Czy nowa wersja może dorównać produkcji Guillermo del Toro z 2004 roku?

Oceniamy najnowszy film uniwersum Marvela.
Kapitan Marvel - recenzja

Oceniamy najnowszy film z uniwersum Marvela.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
PotwÃłr film 2021
Potwór - recenzja

Czym zaskoczył Anthony Mandler?

Tlen film 2021
Tlen - recenzja

Czy Alexandre Aja zrobił thriller, który zapiera dech?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!