Dzieje się - Kino

"Cztery dni Mateusza Wilczka" - nowy film o Polskiej Straży Granicznej i pushbacku migrantów

2024-03-15 10:59:47

Na Podlasiu powstaje produkowany przez Studio Munka SFP krótkometrażowy film „Cztery Dni Mateusza Wilczka” w reżyserii Aleksandry Maciuszek. To intymny portret pracownika Polskiej Straży Granicznej, który wchodzi w kontakt z rodziną migrantów zagubioną w przygranicznym lesie. Produkcja filmu realizowana jest przy wsparciu miasta Białystok oraz Gminy Michałowo.  

Cztery Dni Mateusza Wilczka O filmie

„Cztery dni Mateusza Wilczka” to historia trzydziestoparoletniego  pogranicznika, który od niedawna pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej. Wykonując rozkazy przełożonych po raz pierwszy uczestniczy w pushbacku grupy migrantów. Zdarzenie to stanowi dla niego niezwykle mocne doświadczenie. Następnego dnia, odnajduje w lesie zagubione rzeczy przepchniętej na białoruską stronę granicy rodziny i decyduje się zadzwonić na znaleziony wśród nich numer telefonu. Spokój jego życia zostaje zburzony, a bohater dostaje „wezwanie do działania”, od którego zależeć może życie innych ludzi.     

- Pomysł na film narodził się na przełomie 2021 i 2022 roku podczas jednej z wypraw na Podlasie, w okresie w którym na jakiś czas zaangażowałam się w działania aktywistyczne - mówi reżyserka i scenarzystka filmu Aleksandra Maciuszek. - Z jednej strony wynikał on po prostu z potrzeby opowiedzenia o tym, co dzieje się na granicy polsko–białoruskiej. Z drugiej, szybko przekształcił się w projekt, w którym w bardziej ogólny sposób chciałam podjąć temat „nierobienia”, spróbować odpowiedzieć na pytanie dlaczego tzw. dobrzy ludzie w obliczu zła robią niewiele albo nie robią nic/ pozostają bierni. Chciałam również zająć się tematyką traumy: tej jednostkowej towarzyszącej mieszkańcom Podlasia, którzy w obliczu prawdziwej tragedii i szalenie trudnych wyborów moralnych, zostawieni zostali praktycznie sami sobie. Ale też traumy ukrytej, która wpisana jest w historię przygranicznych terenów niezależnie od szerokości geograficznej i wiąże się z zjawiskiem wypierania pewnych niewygodnych elementów ze zbiorowej pamięci.     

Do roli głównej reżyserka zaprosiła Pawła Tomaszewskiego, aktora związanego z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, znanego z mocnych filmowych kreacji w obrazach „Środa, czwartek rano” Grzegorza Packa (Nagroda za debiut aktorski na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie) i „Słoń” Kamila Krawczyckiego. W rolę żony głównego bohatera wciela się Magdalena Olga Żak - laureatka Nagrody dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera" w Krakowie za film "Magdalena" w reż. Filipa Gieldona.

Reżyserce zależało na jak najpełniejszym oddaniu realiów pogranicza, stąd też decyzja o realizacji zdjęć w Puszczy Knyszyńskiej, mieście Michałowo oraz w w  Białymstoku i okolicach. Nie byłoby to możliwe bez finansowego wsparcia miasta Białystok oraz Gminy Michałowo.     

- Jesteśmy niezwykle zobowiązani za ten wkład, gdyby nie on, film w zaplanowanym kształcie nigdy by nie powstał. Wymienione wcześniej lokalne władze i instytucje pomogły nam zresztą nie tylko w kwestiach materialnych. Mogliśmy liczyć na ich przedstawicieli także w wielu kwestiach logistycznych, pomoc w organizacji castingów itd. Jesteśmy również wdzięczni lokalnym stowarzyszeniom, instytucjom kultury i aktywistom, którzy wsparli nas swoją wiedzą, doświadczeniem i zasobami - podkreśla Katarzyna Malinowska, kierowniczka programów dla młodych twórców w Studiu Munka.

Twórcy chcieliby również zwrócić uwagę na przyrodnicze, a przede wszystkim kulturowe bogactwo regionu. Ela, filmowa żona głównego bohatera, trudni się sztuką pisania ikon – takich, jak te, które na co dzień podziwiać można w Muzeum Ikon w Supraślu – oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Współczesnych ikon na potrzeby filmu użyczyła Pracownia Kraska założona przez Jakuba Sobczaka, absolwenta Liceum Plastycznego w Supraślu. Dodatkowo w obsadzie filmu znaleźli się aktorzy związani zawodowo z białostockim Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki - Justyna Godlewska-Kruczkowska, Patryk Ołodziejewski i Mateusz Sacharzewski.     
    
Za zdjęcia do „Czterech dni Mateusza Wilczka” odpowiada Sebastian Weber, który doświadczenie operatorskie zdobywał m.in. na planach filmów „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, „Święty” Sebastiana Buttnego i „Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego. Autorką scenografii jest Jana Łączyńska, która pracowała przy filmach „Ostatni komers” Dawida Nickela oraz „Obudź się” Filipa Dzierżawskiego. Kostiumy do filmu to dzieło Agi Wawoczny i Roberta Kiełba. Podczas realizacji „Czterech dni Mateusza Wilczka” ekipa korzystała także ze wsparcia miejscowych profesjonalistów filmowych.     
    
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku powinniśmy doczekać się premiery festiwalowej filmu Aleksandry Maciuszek. Wkrótce po niej mieszkańcy Białegostoku i Michałowa mogą liczyć na specjalne pokazy w swoich miastach – z udziałem aktorów i ekipy, którzy już dziś zapowiadają, że z chęcią wrócą na gościnne Podlasie.

Sylwetka reżyserki

Pochodząca z Krakowa Aleksandra Maciuszek jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserii filmów dokumentalnych w Escuela Internacional de Cine y Televisión de San Antonio de los Bańos na Kubie. Przed podjęciem studiów filmowych pracowała w organizacjach pozarządowych i instytucjach kulturalnych w Polsce, Hiszpanii i Meksyku. Za swój pełnometrażowy debiut dokumentalny „Casa Blanca” w 2015 roku otrzymała między innymi Złotego Lajkonika w konkursie polskim oraz Srebrny Róg w konkursie międzynarodowym Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień festiwali filmowych na całym świecie.

Polecamy przeczytać też:

Orły 2024: "Zielona granica" najlepszym polskim filmem [FOTO]

Ilu widzów na "Zielonej granicy"? Znamy frekwencję w kinach

  
ip

zdjęcie: Paweł Tomaszewski fot. Sebastian Weber/Studio Munka SFP            


Słowa kluczowe: Studio Munka SFP, twóry, filmy o pogranicznikach, Aleksandra Maciuszek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Polecamy
PowrÃłt do liceum film
Jak komedia "Powrót do liceum" buduje obraz idealnej szkoły?

Film z Rebel Wilson ma w sobie niespodziewaną wartość!

Wiktoria Gąsiewska
Wiktoria Gąsiewska nago w filmie "Krime Story. Love Story" [WIDEO]

Aktorka zawstydziła starszego kolegę na planie.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!