Recenzje - Kino

LAF: Podchmielona czarna komedia

2010-08-16 10:58:18

Patologie wprost z belgijskiego rynsztoka w ciepłej tonacji – „Boso, ale na rowerze” Van Groeningena podbija serca.

Film z początku daje czadu. Poznajemy belgijski dom rodzinny, którego każdy buzujący hormonami nastolatek pragnąłby z całego serca – panienki sprowadzane na noc, przekleństwa i rodzinne wyjścia na piwo przy jednoczesnym wikcie i opierunku zapewnianym przez babcię, łamanie konwenansów społecznych , a równolegle uczenie się o honorze, pomaganiu sobie jedności i lojalności – oczywiście w ramach rodziny. Zbalansowana dawka patologii i opiekuńczości. A jednak trzynastoletni Gunter Strobbe w pociesznej fryzurze, żyjący w radosnej komunie ojca i trzech stryjków, jest niezadowolony, chce do internatu, lepszego świata pełnego wykształciuchów i intelektualnych potyczek. Zmęczyły go pijackie eskapady, częste awantury i niepewność jutra, woli pisać na swojej zdezelowanej maszynie kolejne opowiadania, widać, że odskocznią od codzienności staje się literacka wyobraźnia. Czy trzydziestoletni Gunter, utrzymujący się z dorywczych prac, marzący o wydaniu książki i zaskoczony właśnie wiadomością o ciąży swojej dziewczyny będzie szczęśliwszy, kiedy rozluźnił więzy z męczącą rodziną i stara sobie ułożyć życie?

W pierwszym rzędzie cieszy mnie kreatywne tłumaczenie tytułu, o ile w oryginale „Helaasheid der dingen” oznacza „Gówniane rzeczy”, a w krajach anglojęzycznych film poszedł pod tytułem „Pechowcy”, to polskie tłumaczenie jest zgrabnym nawiązaniem do Grzesiuka. Scenariusz filmu oparty został na słynnej powieści Dimitria Verhulsta "La Merditude des Choses", która niemal w Niderlandach uzyskała status kultowej sensacji.

Po drugie, film rozdziera widza. Ciężko się zdecydować, czy ma kibicować Gunterowi, by wyszedł na ludzi, czy przesympatycznym pijakom, by zachowali zdrowe wątroby i humor jak najdłużej, szczególnie w odniesieniu do antypatycznego dorosłego Guntera, który już nijak sympatii nie budzi. Najsłabszą stroną filmu są właśnie przebitki z dorosłości głównego bohatera, kolei jego życia, z którym sobie nie bardzo radzi, a które widza zaczynają nużyć i nudzić. I o ile pierwsza część filmu, kiedy poznajemy trudne, ale barwne dzieciństwo i młodość Guntera są świetną rozrywką i powoduje słodko – gorzki śmiech, to historia wychodzenia na prostą i uczenia się zdrowych relacji z patologiczną rodziną jest jak balonik, z którego uchodzi powietrze, para nagromadzona wcześniej.

Plusami filmu pozostaje także aktorstwo, zaskakująco dobry debiutant Kenneth Vanbaeden w roli Guntera, brawurowy Koen De Grave w roli ojca i babcia pozostająca w cieniu, choć będąca wentylem bezpieczeństwa dla Guntera, grana przez aktorkę teatralną Gildę De Bal. Przewodnia piosenka „Pretty woman” pasuje jak pięść do nosa, ale jako znana i lubiana zawsze poprawia humor.

Za absurd, humor i lekką dozę nostalgii – plusik. Żelazna pozycja dla wielbicieli „Trrainspotting” i studentów resocjalizacji i pomocy społecznej.

Recenzja powstała podczas Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu (6-15 sierpnia 2010)

Karolina Kuśmider
(karolina.kusmider@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: boso ale na rowerze recenzja film opinie zwierzyniec
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Challengers film 2023
Challengers - recenzja

Oceniamy film o tenisie z trójkątem miłosnym w tle... albo na odwrót.

Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

Polecamy
Glass Onion: Film z serii Na noÅźe
Glass Onion: Film z serii Na noże - recenzja spoilerowa

Daniel Craig powraca jako genialny detektyw. Czy Rian Johnson znów zrobił dobry kryminał?

Bliźniak film 2019
Bliźniak - recenzja

Młody i stary Will Smith w nowym dziele Anga Lee. Czy to dobry film?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Challengers film 2023
Challengers - recenzja

Oceniamy film o tenisie z trójkątem miłosnym w tle... albo na odwrót.

Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!