Recenzje - Kino

Bliźniak - recenzja

2019-10-28 09:34:29

Jak wiemy, Will Smith jest super, ale dwóch Willów Smithów to już w ogóle szał! Taki zapewne był tok myślenia twórców filmu "Bliźniak", gdzie dzięki zastosowaniu nowoczesnych efektów specjalnych obserwować możemy odmłodzoną wersję 51-letniego gwiazdora. Czy to wystarczy, by film był wciągający i emocjonujący? Oczywiście, że nie wystarczy. Liczy się także fabuła...

Bliźniak

"Bliźniak" to historia Henrego Brogana - najskuteczniejszego zabójczy świata, który z pewnych względów sam staje się celem swoich dawnych zleceniodawców. Bohater, który zabijał zawsze tylko "tych złych" zostaje oszukany i w pierwszej scenie filmu celnie strzela do naukowca, którego wyeliminować chciała "agencja". Za Henrym rusza jedyny człowiek zdolny "posprzątać" cały bałagan - młody klon naszego protagonisty - Junior (znakomite CGI). W całą sytuację wciągnięta zostaje też zdemaskowana przez Henrego agentka Danny (Mary Elizabeth Winstead), a na ratunek przychodzi im stary, dobry przyjaciel - Baron (Benedict Wong). Uciekając przez kopią najlepszego zabójcy świata nasi bohaterowie muszą dowiedzieć się, kin jest ten tajemniczy młodzieniec, a także wyrównać rachunki z jego szefem i "ojcem" (Clive Owen), który z kolei ma zamiar wyprodukować całą armię klonów.

Wszystko to może zdawać się chaotyczne, ale twórcy bardzo sprawnie rysują nam cały konflikt. Niestety w natłoku akcji ginie gdzieś ładunek emocjonalny, jaki powinniśmy odczuwać. Dramaturgia wydaje się sztuczna, a pokazywanie łez o oczach bohaterów nie wystarczy, byśmy jakoś szczególnie przeżywali to co dzieje się na ekranie. Teoretycznie cały rozwój akcji logicznie prowadzi nas przez kolejne sceny aż do finału, ale nie udało się zbudować postaci w taki sposób, byśmy trzymali kciuki za powodzenie ich planu. Pewnie ma to związek z niejasnym tonem całości. Czasem jest to typowy akcyjniak, by po chwili uderzać w poważne, dramatyczne tony, a na koniec serwować nam iście komediowe dialogi.

Ang Lee nie pokazał tego w spójny sposób, a niestety aktorsko też nie jest najlepiej, choć obaj Smithowie dwoją się... i troją (dosłownie!) by na ekranie działo się dużo i efektownie. A jeśli już przy akcji jesteśmy, to na szczęście ten element filmu zasługuje na pochwałę. Mamy świetnie zrobioną scenę pościgu na motorach, scenę walki wręcz Henrego i Juniora i mamy efektowną strzelaninę z opancerzonymi wrogami, przypominającą to co działo się w końcówce "Johna Wicka 3". Czy wersja 3D i 60 klatek na sekundę jest jakaś rewolucyjna nie potrafimy określić, bo zdecydowaliśmy się na zwykłe 2D, ale i w takiej wersji w oczy rzucają się kiepskie efekty ognia na postaciach czy wybuchów. Cała kasa poszła chyba na młodego bliźniaka Willa Smitha.

"Bliźniak" Anga Lee pokazuje, że reżyser ten, choć bardzo chce, średnio radzi sobie z kinem akcji. Zrobił tu kilka niezłych scen, ale całość nie wyrasta ponad przeciętność. Fabuła i emocje nie porwą widzów, ale jeśli jesteście fanami Willa Smitha, to "Bliźniak" powinien zadowolić was podwójnie!

Michał Derkacz

Film zobaczyłem w kinie Cinema City Wroclavia.

fot. materiały Paramount Pictures

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, Ang Lee, 2019, Gemini Man
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Smok Åźyczeń
Smok życzeń - recenzja

Współczesny chiński "Alladayn", pełen pouczających lekcji.

Gdy sen nie nadchodzi
Gdy sen nie nadchodzi - recenzja

Na tym filmie nie zaśniecie!

Lucyfer sezon 5B
Lucyfer - recenzja drugiej części 5. sezonu

Diabeł z Los Angeles powraca! Co przygotowali twórcy?

Polecamy
Bliźniak film 2019
Bliźniak - recenzja

Młody i stary Will Smith w nowym dziele Anga Lee. Czy to dobry film?

Operacja bracia - recenzja

Film jest oparty na faktach i chce zwrócić uwagę na problem imigrantów. Czy robi to dobrze?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Smok Åźyczeń
Smok życzeń - recenzja

Współczesny chiński "Alladayn", pełen pouczających lekcji.

Gdy sen nie nadchodzi
Gdy sen nie nadchodzi - recenzja

Na tym filmie nie zaśniecie!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!